Francja szuka modelu integracji. Macron dla przykładu wręcza obywatelstwo legionistom, w tym Polakowi

Legia Cudzoziemska Fot. Wikipedia
Legia Cudzoziemska Fot. Wikipedia
REKLAMA

Jednym ze sposobów na uzyskanie obywatelstwa francuskiego i integrację jest od XIX wieku służba w Legii Cudzoziemskiej. Współcześnie po tą drogę naturalizacji sięga już mniej obcokrajowców, bo i „Francuzem” zostaje się znacznie łatwiej.

To jednak wyjątkowy model integracji i tradycji. Służba pod białymi kepi łączy dziesiątki narodowości, wpaja rekrutom zasady istniejącego od 190 lat kodeksu honorowego i służby dla Francji.

Po trzech latach służby, pod warunkiem wykazania „chęci integracji z narodem francuskim” i pozytywnego przebiegu służby, zagraniczny legionista może ubiegać się o obywatelstwo francuskie. Naturalizacja następuje też przez „zasługi” lub „przelaną krew”.

REKLAMA

W tym roku o tych wyjątkowych nadaniach obywatelstwa przypomniał sobie prezydent Emmanuel Macron. Podczas wizyty w departamencie Aude, w piątek 12 marca odwiedził ośrodek szkoleniowy Legii Cudzoziemskiej, który obchodzi swoje setne urodziny.

Z tej okazji nadał podpisane przez siebie dekrety naturalizacyjne dla pięciu legionistów. Są to Algierczyk, Brazylijczyk, Nepalczyk, Polak i Rumun.

Legia Cudzoziemska została utworzona 9 marca 1831 jako armia najemna, głównie w celu ochrony francuskich terytoriów zamorskich przez króla Ludwika Filipa I. Każdego roku w ten sposób obywatelstwo francuskie otrzymuje około 200 żołnierzy z liczącej 9500 ludzi elitarnej jednostki.

Źródło: VA

REKLAMA