Włoska straż przybrzeżna zatrzymała statek „humanitarny” do przemytu migrantów

Sea Watch Fot. twitter
REKLAMA

Niemiecki „statek ratunkowy”, który na początku marca wyładował na Sycylii prawie 400 migrantów, został unieruchomiony „ze względów bezpieczeństwa” przez włoską straż przybrzeżną. Informację podała „humanitarna organizacja pozarządowa”, która statek czarteruje.

„Sea-Watch 3” jest wyczarterowany przez organizację Sea-Watch. Jednostka została zatrzymana i unieruchomiona w sycylijskim porcie Augusta. Okręt zacumował tu 3 marca i wyładował 363 migrantów.

Państwa południa Europy nie mogą sobie z tym procederem przemytu pod płaszczykiem akcji humanitarnych poradzić. Szuka się więc innych sposobów zatrzymania tego procederu. Włoska Straż Wybrzeża zarządziła na Sea-Watch 3 kontrolę.

REKLAMA

Bez problemu znaleziono dowody, że statek nie spełnia norm zapewniających bezpieczeństwo nawigacji, przepisów ppoż, ochrony środowiska, a wyszkolenie załogi jest niedostateczne. To „zabawa” w biurokrację, ale pozwala uniknąć międzynarodowych protestów i potępień, kiedy by podano prawdziwe powody unieruchomienia jednostki.

SeaWatch3 znalazł się „w areszcie administracyjnym” w porcie Augusty. „Ponownie oskarżają nas o uratowanie zbyt wielu ludzi ”- napisała na Twitterze sama organizacja pozarządowa. Retorycznie zadano pytanie – „Czy powinniśmy pozwolić zginąć 363 istotom ludzkim z powodu obojętności władz, które nadal nie oferują żadnej alternatywy dla naszej obecności na morzu?”.

To typowy szantaż moralny stosowany przez takie organizacje. W tym samym czasie Ocean Viking, inny statek tego typu z organizacji SOS Morze Śródziemne przyjął na pokład 116 migrantów u wybrzeży Libii. Teraz czeka na pozwolenie wpłynięcia do portu na Malcie.

Ocena Viking też był poprzednio unieruchomiony przez włoską straż, ale wypuszczony z „administracyjnego aresztu” powrócił już do swojego procederu. Organizacje pozarządowe są oskarżane o zmowę z przemytnikami z Libii. Prokuratura w Trapani na Sycylii wszczęła w tej sprawie np. dochodzenie wobec organizacji Lekarze bez Granic (MSF).

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) prawie 530 000 migrantów wylądowało na wybrzeżach Włoch od początku 2015 r. W tym roku już co najmniej 6 000. Przemytnicy pod sztandarami akcji humanitarnej działają dalej….

Źródło: Le Figaro/ AFP

REKLAMA