Szczepionkowa kompromitacja Unii Europejskiej

Komisja Europejska.. Zdjęcie: Komisja Europejska
Komisja Europejska.. Zdjęcie: Komisja Europejska
REKLAMA

Pod koniec tygodnia odbędzie zorganizowany online szczyt unijny. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do wielkiej awantury pomiędzy państwami członkowskimi o podział szczepionek.

Kompromitacja eurokratów w sprawie zakontraktowania szczepionek i rozdystrybuowania ich, przynosi dramatyczne konsekwencje dla Unii Europejskiej. Państwa członkowskie nie tylko są w ogonie szczepień i i oddala się perspektywa powrotu do normalnego życia, ale tez sypią się zasady na jakich Unia podobno jest zbudowana.

Państwa członkowskie walczą o niedostateczną ilość szczepionek i pęka tzw. europejska solidarność.

REKLAMA

Na najbliższym szczycie Unii dojdzie do wielkiej awantury o podział szczepionek pomiędzy państwa.

Chodzi o „resztki” które nie zostały odebrane. 16 państw zawiesiło w pewnym momencie szczepienia AstraZenecą, więc pozostały „wolne” dawki. Podwójne szczepienia również sprawiają, że w danym momencie mogą pozostawać nierozdystrybuowane „zapasy”.

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz wezwał do wprowadzenia mechanizmu korygującego dla redystrybucji dawek w całym bloku po tym, jak przyznał, że jego rząd nie zamówił na początku roku wystarczającej ilości. Jednak Komisja Europejska odmówią ugięcia się przed żądaniami Kurza.

Kurz nie dostanie ani jednej dodatkowej szczepionki – mówi „Financial Times” unijny urzędnik zaangażowany w podział szczepionek. Dodatkowe dawki dostaną prawdopodobnie Estonia, Łotwa, Bułgaria i Chorwacja.

Nadal obowiązywać ma mechanizm wprost uzależniający liczbę otrzymanych dawek od populacji kraju. Ale kilka państw twierdzi, że Unia złamała ten mechanizm. Kanclerz Kurz i przywódcy Bułgarii, Czech, Słowenii, Łotwy i Chorwacji dwa tygodnie temu napisali do szefów Komisji Europejskiej i Rady, twierdząc, że dystrybucja nie odbywa się zgodnie z ustaleniami wedle liczebności populacji w poszczególnych krajach.

Katastrofalna nieudolność Unii sprawiła, że w całej wspólnocie nieco ponad 10 procent dorosłych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki Covid-19, a w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi ponad 53 procent.

W rozpczliwych poszukiwaniach rozwiązań eurokraci grożą, że wstrzymają eksport szczepionek do Wielkiej Brytanii z fabryk znajdujących się na obszarze Unii. Za takim rozwiązaniem są Niemcy, Francja i Włochy. Stanowczo przeciwstawia się Irlandia. Taki ruch oznaczałby kolejną katastrofę i przerwanie łańcuchów dostaw m.in w preparatów potrzebnych do produkcji szczepionek.

Unia już posunęła się do tego, że zezwoliła Włochom zagrabić dostawę 250 tysięcy dawek AstraZeneca przeznaczonych dla Australii, a wyprodukowanych w fabryce pod Rzymem. Australia i koncern błyskawicznie uruchomiły produkcję w dwóch zakładach pod Melbourne.

Szczepionkowa katastrofa oznacza więc tez walkę w ramach Unii, ale też dramatyczne pogorszenie się stosunków z takimi państwami jak Wielka Brytania czy Australia.

REKLAMA