Niedzielski przedłuża lockdown. Obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy do 18 kwietnia

Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski. (Zdj. PAP/Radek Pietruszka)

Wszystkie obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy zostają przedłużone o kolejny tydzień – do 18 kwietnia. Informację przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę poinformowano o wykryciu 14 910 przypadków zakażeń koronawirusem. Wykonano 90 901 testów, co oznacza, że pozytywnych było ok. 16 proc. testowanych. To znaczny spadek w stosunku do okresu przedświątecznego, gdy mniej więcej co czwarty test dawał wynik pozytywny.

Obserwowane ostatnio wyniki dotyczące nowych zakażeń, które dają pewną nadzieję, są w tej chwili zbyt słabym sygnałem – jeśli można tak powiedzieć – żeby traktować je w optymistyczny sposób – uargumentował przedłużenie obostrzeń minister.

Warto zaznaczyć, że to, co mieliśmy jako liczbę nowych zachorowań w zeszłym tygodniu, to ta fala kumulacyjna właśnie będzie przechodziła przez system szpitalnictwa – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Tradycyjnie wspomniał też o przeważającej mutacji brytyjskiej, a tym razem dodał, że w Polsce są pierwsze przypadku wariantu brazylijskiego, a w Europie pojawiła się także mutacja nigeryjska.

Minister wskazał, że liczba osób zaszczepionych jest zbyt mała, by luzować obostrzenia, ale wyraził nadzieję, iż program szczepień niedługo przyspieszy.

Jednocześnie Niedzielski oczekuje na wzrost zakażeń w najbliższych dniach. Odpowiedzialni za to mają być Polacy, którzy przemieszczali się na Święta Wielkiej Nocy. Przypomnijmy, że to samo mówiono po Świętach Bożego Narodzenia, a wzrost zakażeń zaobserwowano dopiero w lutym, co nie mogło się wiązać ze świętami, tylko prawdopodobnie zwyczajnie z nadchodzącym sezonem chorobowym.

„Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w czasie świąt, bo my czekamy na dane dotyczące mobilności, jaka miała miejsce w czasie świąt, skutek tego, jak się zachowaliśmy na święta, będzie widoczny tak naprawdę w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże złapie drugi oddech” – dodał Niedzielski.

Lockdown przedłużony. Jakie obostrzenia obowiązują?

Co najmniej do 18 kwietnia będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych.

Przedłużono zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Amatorzy nie mogą trenować hobbystycznie. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).

Zamknięte wciąż są teatry, kina, muzea i galerie sztuki, tak jak i siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny, solaria.

Gastronomia może działać jedynie na wynos i w dostawie.

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

Zamknięte pozostają żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

„Musimy przedłużyć obostrzenia”. Polityk PiS mówi, dlaczego i niekoniecznie chodzi o koronawirusa!

43 KOMENTARZE

  • Jak się to wszystko skończy, szpitale będą zupełnie puste, bo wszyscy chorzy zostaną wymordowani brakiem dostępu do leczenia. Dzięki temu w budżecie będzie dużo więcej pieniędzy na nagrody i premie dla urzędników.

 1. A 10-go w końcu będzie wolny, czy nie? Bo mam umówioną sporą popijawę ze znajomymi i rodziną z okazji rocznicy zamachu smoleńskiego a przed nią wszyscy chcemy iść do fryzjerów i kosmetyczek, żeby sponiewierać się wyglądając godnie.

 2. „Mutacja niedzielska” – atakuje regularnie, rzuca się na zdrowy rozsądek i powoduje spustoszenie, objawy: buczący głos, zrujnowana gospodarka, nerwy napięte jak postronki. Lekarstwo: wrzucić źródło zarazy do wulkanu.

 3. Gdzie jest teraz Braun ze swoimi spiskowymi teoriami, że lockdown miał trwać do 9.04 aby 10.04 mogły odbyć się uroczystości smoleńskie?

  • A kto powiedział, że się nie odbędą, trollu? Oni wtedy będą wykonywali „czynności służbowe”, jak zwykle.

   • A tymczasem w sobotę Strajk Przedsiębiorców na czele z Tanajno zapowiedział manifestację przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Coś czuję, że może dojść do prowokacji.

  • A gdzie jest minister który twierdził że obostrzenia będą trwały TYLKO dwa tygodnie? A co do tzw.teorii spiskowej to potwierdził ją ” znany polityk Zjednoczonej Prawicy” w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Wprost”. Jest na dzisiejszym N.Czasie!

   • podwyżka VATu tez była tymczasowa do 2013r…
    Tymczasem mija już 8ma rocznica tymczasowego VATu.
    Moze z tymi śmiesznymi/niebezpiecznymi obostrzeniami ma być podobnie? kto wie?

 4. Ale mnie dzisiaj swędzi rów, przydał by się jakiś korzeń do poczochrania ,ale tu wśród małych konfederatów nie ma prawdziwych mężczyzn 😥

 5. Jemu się wydaje, że jest cesarzem, tymczasem może w p.. skończyć i nie wypłacić się do końca życia… i to w sumie i tak jest optymistyczna wersja

 6. A gdzie jest minister który twierdził że obostrzenia będą trwały TYLKO dwa tygodnie? A co do tzw.teorii spiskowej to potwierdził ją ” znany polityk Zjednoczonej Prawicy” w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Wprost”. Jest na dzisiejszym N.Czasie!

 7. Jestem ciekaw kiedy lekarze oraz sanepid poczują sytość i przestaną ludzi Mordowac za większe pensje! Ludzie umierają a te kurwy mają biznes życia! Hańba zdrajcom! Śmierć wrogom ojczyzny!

 8. Tych psychopatów trzeba odjebać ze skutkiem natychmiastowym. Oni są jak naziści z czasów II wojny światowej tylko teraz mamy III wojne światową a pierwszą hybrydowo epidemiologiczną z użyciem broni biologicznej ( szczepionki) pod hasłem : globalna akcja fałszywej flagi Covid 19.

 9. Kiedy ta sprzedajna szmata z ministerstwa śmierci ogłosi, że mamy chodzić na czworakach, bo wirusa nie ma bezpośrednio nad ziemią. No tak, wtedy gdy wirus zaliczy 200-cie którąś mutację, bo tyle jest krajów na ziemi i musi „uszczęśliwić” wszystkie.

 10. ….a czy prawo do zatrzymania obywatelskiego (np: rządu, parlamentu i różnych covid-terrorystów) – jest zawieszone? … czy nadal obowiązuje?

  – tak tylko pytam…

 11. I jeszcze tydzień …?!!! Proszę podać dowody medyczne i podstawy prawne !!! Lockdown to zamach na Nas . Chyba że jest rozkaz zamknąć aż wszyscy ulegną do szczepienia. Aha jeszcze nowy target – szczepienie DZIECI

 12. Ministrze ŚMIERCI Niedzielski to jest do ciebie, jest taki kraj i to blisko nas, gdzie ludzie żyją normalnie, bez kagańca, chyba że ktoś ma takie widzimisię i sobie zakłada, a tym krajem jest tępiona i znienawidzona przez chazarskie PISdy ROSJA, poniżej przykład.

  https://youtu.be/GUDtz__r2ts

 13. Brak słów na okreslenie typa zwanego syntezatorem mowy, takich zniszczeń w psychice dzieci nie było od II WŚ, wymordowal z kolesiami rządowo-eksperckimi 100 tys. Polaków przez brak leczenia, tych z covidem należałoby doliczyć, bo nie pozwalają leczyć amantadyną.Wróciły czasy stalinowskie, gdy korzenni decydowali o losach Polaków, te też się skończą, ale psychopaci powinni głową zapłacić za zdewastowanie kraju, a planują kolejne nieznane nauce fale.

Comments are closed.