Polacy w USA apelują do Bidena ws. katastrofy smoleńskiej

Joe Biden.
Joe Biden Fot. screen Twitter JB

Ta sprawa pokazuje skalę nieporadności pisowskiego rządu ws. katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele Polonii proszą prezydenta USA, by pomógł Polakom ws. wraku i wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

PiS wciąż nie sprowadził do Polski wraku prezydenckiego samolotu, na pokładzie którego zginęli czołowi polscy politycy z Lechem i Marią Kaczyńskimi na czele.

Wciąż także nie opublikowano raportu z pożerającej miliony złotych komisji Antoniego Macierewicza.

Nic dziwnego, że Polacy w USA mogą sądzić, że lepie, by sprawą zajął się ktoś inny, a nie polskie władze.

Dziś 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. Co z komisją Macierewicza? Gdzie raport?

Przedstawiciele Polonii w USA zwrócili się do prezydenta Joego Bidena z prośbą o pomoc „w ujawnieniu prawdy o przyczynach katastrofy smoleńskiej”. Zaapelowali też o wsparcie administracji USA w sprawie zwrotu przez Rosję wraku rozbitego samolotu.

W korespondencji sygnowanej przez przewodniczącego Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego Tadeusza Antoniaka oraz koordynatora Klubów Gazety Polskiej w USA Macieja Rusińskiego autorzy listu przypominają m.in., że problemem, obiecywała się zająć poprzednia administracja.

Stronie polskiej miały być m.in. przekazane materiały dowodowe. Sygnatariusze listu wyrażają nadzieję na spełnienie przyrzeczeń Waszyngtonu.

Autorzy listu obszernie opisują tragedię, w tym śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego przedstawiają jako wizjonera mobilizującego przywódców świata, by przeciwstawił się Rosji pod wodzą Putina podczas jej agresji na Gruzję.

Kreml rozpowszechniał fałszywe komunikaty obwiniające m.in. winą za katastrofę 10 kwietnia 2010 roku polskich pilotów – argumentują, przypominając, że późniejszy minister obrony Antoni Macierewicz powołał specjalny zespół ekspertów, który udowadniał, że na pokładzie samolotu prezydenckiego doszło do wybuchu.

„Społeczność międzynarodowa, głównie europejska, od dłuższego czasu, choć bezskutecznie, domaga się od Rosji zwrotu zawłaszczonych dowodów, w tym – wraku samolotu. Rada Europy już w 2018 r. opublikowała raport uwzględniający stanowisko Polski, że katastrofa nastąpiła na skutek wybuchu i jednomyślnie przyjęła Rezolucję nr.2246(2018) domagającą się natychmiastowego zwrotu dowodów Polsce” – piszą autorzy listu.

Powracają także do ludobójstwa, tzw. zbrodni katyńskiej, kiedy na rozkaz Stalina NKWD wymordowało ówczesną elitę Polski – ponad 21 tys. polskich oficerów.

„Na prawdę o tej zbrodni czekaliśmy do 1990 r., gdy Rosja pod wpływem przemian, w końcu przyznała się do tej zbrodni” – piszą autorzy listu nawiązując jednocześnie do „zbrodniczych działań Władimira Putina, (które) wychodzą na jaw, łącznie z ostatnimi poczynaniami względem własnych obywateli, jak np. wobec Aleksandra Nawalnego”.

Składając podziękowanie prezydentowi Bidenowi za jego wsparcie dla starań o przyjęcie Polski do NATO, przywołując postacie Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, a także „pierwszego polskiego żołnierza w NATO” – gen. Ryszarda Kuklińskiego, przedstawiciele Polonii wyrazili w swym piśmie nadzieję, że nowa administracja „przyjdzie w sukurs stałemu sojusznikowi Ameryki”.

„Liczymy także, że poparcie ze strony amerykańskiego prezydenta zmusi Rosję do zwrotu zawłaszczonych dowodów i przyczyni się do uczciwego śledztwa ujawniającego sprawców. Takie wsparcie leży w wspólnym interesie i jest w duchu dobrze rozwiniętej współpracy między Polską a USA, szczególnie w ostatnich latach – podkreślają autorzy listu.

Źródło: PAP

17 KOMENTARZE

 1. Oj Polonio, Polonio! BŁĄDZISZ! Czy Biden jest przyjacielem Polaków? Kto i kiedy był naszym przyjacielem? Miliony złotych pożerana przez komisję Antoniego? No przecież nie z ich prywatnej kieszeni idzie kasa, to co sobie będą żałować? Pan Antoni jest bardzo skuteczny w spokojnym spożywaniu posiłku i prywatnej ewakuacji Ile tych złotówek poszło na różne komisje a jaki efekt? – „właściwy” dla rządzących się w kraju Polaków, ale nie dla Polaków…

  • Naiwniacy z Polonii, zapraszali Antka Korowca na wykłady, gościli, karmili, poili, wciskali żywą gotówkę do rączki. Nikt im nie wytłumaczył, jakie to szubrawcy i wrogowie Narodu Polskiego, utworzyli KOR.

   • Problem też chyba u nich taki, że ich przewodniczącym (czy kogo tam mają) jest Ukrainiec! Ot, wybrali sobie, nie wiem tylko czy świadomie… Słuchy mnie jeszcze doszły, że jest judeo-Polonia?… Ciekawy kolejny stwór… Dlatego nie wiem, który to odłam Polonii zwraca się z tym apelem do Bidena…

 2. Przyczyny katastrofy smoleńskiej są już od wielu lat wyjaśnione . Ale prawda w oczy kole . Za tą tragedią stoi Brat Lecha, Jarosław. Jego buta, nienawiść i arogancja spowodowały , że nie było jednej, wspólnej delegacji tylko dwie. A to co działo się w kokpicie samolotu , te połajanki pilotów i sterowanie pilotami przez podpitego Błasika dopełniło tragedii. Wszystko jest jasne tylko Pan Macierewicz i Kaczyński rozmydlają odpowiedzialność.

  • Dokładnie tak właśnie było.
   Ląduj gówniarzu! – to jest prawdziwa bezpośrednia przyczyna tej katastrofy.

   Przyczyn pośrednich bardzo dużo – wszystkie związane z państwem z dykty i kartonu.
   Wybuchy – tak ale tylko w głowie Macierewicza.
   Bezsensowne teorie spiskowe zamieniły całą tą katastrofę w jedno wielkie „głupstwo smoleńskie”, pośmiewisko na salonach całego świata, jak to Polacy polecieli i spadli.

 3. Plucie w twarz Kacapom nie przynosi nam zadnych korzysci, a proby szukania przyjazni wsrod Amerykanow zakrawa na farse. Rosjanie sa nad wyraz msciwi i w dyplomacji zbyt przebiegli . Dla nich Biden to kukla i nie liczac sie z jego glosem, beda nadal prowadzic lisia polityke, w czym nasi byli i obecni kacykowie w rzadzie (juz Polina) jeszcze im bardziej w tym pomagaja. Biedna ta nasza Polska. Wciaz zewszad dreczona i wewnatrz rozdarta na kawalki.

 4. „Nic dziwnego, że Polacy w USA mogą sądzić, że lepie, by sprawą zajął się ktoś inny, a nie polskie władze.” No to zajmuje sie ktos inny, fachowy i skuteczny : ruska bezpieka. == A w US jezeli juz ktos wie, ze istnieje takie pokrakum jak Polska, to bardziej od Pl przejmuja go ostatnie upaly na poludniu powaznego kraju, jakim jest Paragwaj.

 5. Tusk traci cierpliwość dla Kalksteina Kaczyńskiego i podtekstem wywiadu informuje by to „rozważył w sercu”- Politycznie to informacja dla organizatora miesięcznic – Kaczor zamknij dzioba bo jak się rozgadam to będziesz żałował…. i proszę Kalkstein zamknął dziób.

 6. No i co. Ma się przeznać, że stukneli L. na ołtarzu wielkiej polityki i resetu z Putinem? No ale jeśli obiecają, że wypłacą 447 to może…

 7. „W korespondencji sygnowanej przez przewodniczącego Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego Tadeusza Antoniaka oraz koordynatora Klubów Gazety Polskiej w USA Macieja Rusińskiego”….

  Ta paczka (banda) w zadnej mierze nie reprezentuje Polonii Amerykanskiej, ani tej starszej, wielopokoleniowej, ani tej mlodszej w pierwszym pokoleniu.

  „Polacy w USA apelują do Bidena ws. katastrofy smoleńskiej…”
  Kluby Gazety Polskiej to nie „polacy w USA”.

 8. Biden ma chorobę Alzhimera, demencje, problemy z chodzeniem, problemy z synem Hunterem
  do tego na Before it’s News piszą że Joe Biden, Hunter Biden Arrested & Executed
  podobnie jak James Gunn który ma robić GotG 3 po The SS, Dwayne Johnson który robi film Black Adam :)
  Ci mu głowę zawracają ustawką Mosadu, CIA wstydu nie mają :)

Comments are closed.