Dr Jacek Bartosiak: Rosja wcale nie jest supermocarstwem [VIDEO]

Dr Jacek Bartosiak. Foto: twitter.com/BartosiakJacek/
Dr Jacek Bartosiak. Foto: twitter.com/BartosiakJacek/

Dr Jacek Bartosiak udzielił mocnego wywiadu, w którym wskazał, że Rosja wcale nie jest tak potężna jak się wszystkim wydaje. Za to Zachód może zdradzić Europę centralną, bo chce mieć z Rosji przeciwwagę dla USA.

Czy Ukraina może liczyć na pomoc zachodniej Europy? Zdaniem dr. Jacka Bartosiaka nie.

Dr Bartosiak udzielił ciekawego wywiadu radiu Wnet. W trakcie rozmowy wskazał, że Rosja nie jest wcale takim mocarstwem, jakim przedstawiają je media.

„Problem polega na tym, że Ukraina jest państwem źle zarządzanym, biednym. Nie jest w stanie wykrzesać z siebie wystarczającej siły, a i tak Rosjanom łatwo nie przyszło (jej zaatakowanie – red.). To pokazuje, że Rosja wcale nie jest supermocarstwem, ani nie ma „10 metrów wysokości” i jest do pobicia. Co udowodniła nie raz Rzeczpospolita, ale nawet Czeczeńcy” – powiedział na antenie ekspert.

Co ciekawe, słowa dr. Bartosiaka o tym, że Rosja nie jest supermocarstwem zostały usunięte z transkrypcji wywiadu, które przedstawiły wspierające PiS media. Np. portal braci Karnowskich cytat ten przedstawił tak: „Problem polega na tym, że Ukraina jest państwem źle zarządzanym, biednym. Nie jest w stanie wykrzesać z siebie wystarczającej siły, ale Rosja jest do pobicia”.

Ekspert zwrócił też uwagę, że dla Zachodniej Europy los Ukrainy wcale nie jest taki ważny. Np. Francja upatruje w Rosji przeciwwagi dla silnych Stanów Zjednoczonych.

Z kolei Niemcy, zdaniem dr. Bartosiaka, stoją w rozkroku. Nie mają bowiem odpowiedniej siły, armii.

„Rosja jest słaba, ma słabe PKB, słabą technologię. (…) Życzę Rzeczpospolitej, żeby wreszcie zbudowała wojsko” – dodał ekspert.

Źródło: Radio Wnet

62 KOMENTARZE

 1. Słabiutka Rosja – wojska kosmiczne, rakiety balistyczne Wojewoda, system Perimeter, rakiety hipersoniczne manewrujące, okręty podwodne bezzałogowe, systemy laserowe, żołnierze z egzoszkieletami, niezrównane samoloty i sprzęt pancerny, szczelna obrona przeciwlotnicza.
  Dawajcie chachły ostrzyć widły i hajda na Moskwę. Dywizja Bosaka pomoże banderowcom. Ciupagami!

  • Niedocenianie Rosji to zawsze blad. Z drugiej strony ta potega, to supernowoczesny czolg T-14, ktory sie popsul na defiladzie, to lotniskowiec na ktorym nie moga ladowac samoloty, to samo-tonacy plywajacy dok do remontu najwiekszych jednostek floty (z dwoch zostal im sie jeden). Cos czesto te rosyjskie nowinki technologiczne dobrze wygladaja w newsach, ale rzadko wygrywaja w starciu z realem.

    • Brnie dalej w swe „mapy mentalne”,czyli sposób myślenia.Robi to na użytek gawiedzi tylko.Powoływanie się na historię i potęgę RP z XVI w.to poniżej poziomu,teraz też takie RP ma warunki Zamoyskiego,Batorego i Żółkiewskiego,którego żołnierze na Kremlu pozjadali się nawzajem. (ten sam manewr zastosowali Rosjanie wobec Napoleona i Hitlera.Nikt nie twierdzi,że Rosja jest supermocarstwem gospodarczym,jest militarnym i wywiadowczym. Zapraszają do Smoleńska.

   • I dlatego, PiS-owski debilu, że Rosja jest słaba, w symulacji NATO wyszło, że zajęła by Polin w trzy dni? A potem Polin przez 2 tygodnie czekałaby aż zbierze się NATO i postanowi co dalej? A jak już postanowi to będzie to samo co w 1939, a potem w Poczdamie i Jałcie. Czy was głupie PiSiory historia nic nie nauczyła?

  • Bartosiak to ekspierd CIA. Dotąd pyskiem lub klawiaturą nie dał znać iż coś łączy 10 kwietnia 2010 roku i 23 stycznia 2008 roku (dzień imienin Rajmunda, tj tatusia Kaczyńskich) z rozbiciem się wojskowego samolotu CASA, pod Mirosławcem w Zachodniopomorskiem. Zginęło 20 żołnierzy, w tym 16 wysokiej rangi oficerów. Wracali z konferencji o bezpieczeństwie lotów…ha, ha, ha. Jak by było mało Gibraltaru.

 2. „Problem polega na tym, że Ukraina jest państwem źle zarządzanym, biednym. Nie jest w stanie wykrzesać z siebie wystarczającej siły, ale Rosja jest do pobicia”.

  A ten pan się z głupim na rozumy pozamieniał?
  Przecież Rosja wcale nie atakowała Ukrainy. Gdyby to zrobiła, to dzisiaj na południowym wschodzie graniczylibyśmy z Rosją.
  W Donbasie do obrony przed chachłami wystarczyła lokalna ludność. Ważne, że mieli uzbrojenie, które było (może nadal jest) produkowane w Republice Donieckiej.

  • Znaczy sie zajecie czesci kraju (Krym) oraz podburzanie, wspieranie swoimi wojskami (liczne fotki rosyjskich geniusz-gierojow na FB z geotagiem wskazujacym ze np. „wraz z zaloga i czolgiem byli na urlopie w Donbasie”) i uzbrojeniem (separatysci zestrzelili samolot systemem Buk, ktory mieli od Rosjan) buntownikow na czesci terytorium, to nie jest agresja? No tak. Zapomnialem. To bratnia pomoc. Zupelnie taka, jaka nam udzielili w 1939.

  • Gdyby Rosja miala taka sile by po prostu zajac Ukraine i nie obawiac sie reakcji swiata, to by to zrobila. I niekoniecznie chodzi mi o reakcje militarna. Izolacja i sancje zrujnowalyby juz do konca to slabiutkie i skorumpowane gospodarczo panstwo rosyjskie. Polska jest w NATO, wiec to juz zupelnie inna liga dla Rosji. Nie przypominam sobie udzialu amerykanskich wojsk w Czeczenii.

   • He, he „gospodarczo słabe państwo rosyjskie”. Szósta gospodarka świata to według ciebie, PiS-i debilu, gospodarczo słabe państwo? Życzyłbym sobie żeby Polin byłą tak słaba gospodarczo jak Rosja.

   • Myli Pan dwie rzeczy:
    czy Rosją ma siłę do pokonania Polski, Ukrainy łącznie z krajami bałtyckimi – a tego dotyczyła opinia –
    z
    czy Rosji OPŁACAŁOBY się zajęcie Polski.
    W drugiej kwestii się nie wypowiedziałem, choć jestem przekonany, że byłby to dla Rosji bardzo kiepski interes.

 3. Skoro Rosja jest taka słaba to dlaczego propaganda przedstawia ją Polakom jako groźne supermocarstwo? Czyżby po to, żeby ze strachu chętniej pogodzili się z podporządkowaniem Ameryce i jej sojusznikom z Izraelem na czele? A z drugiej strony, gdyby jednak Rosja nie była taka słaba jak mówi Bartosiak, to może jego słowa mają zachęcić Polaków do wrogiej postawy i ataku na Rosję w imię amerykańskich interesów? Na dwoje babka wróżyła, choć w obu przypadkach niezbyt pomyślnie dla Polski!

 4. Może i nie jest supermocarstwem, ale ma dostateczny potencjał,żeby obronić swoje terytorium przed wrogami.Lekceważenie siły militarnej Rosji jest przejawem albo taniej antykremlowskiej propagandy na zamówienie polityczne, albo głupoty.

  • No i ma poważnego przywódcę a nie jakąś szmatę (włazid..ę). Jest też mąż stanu Ławrow a nie jakaś ciaputowiczowa szuja.

 5. Jacuszku! Biedny Jacuszku! Pytam, który kraj jest obecnie dobrze zarządzany?
  Polska? Niemcy? USA? W każdym z tych krajów wszystko się sypie, szczególnie w USA, a ty takie bajeczki opowiadasz! Oczywiście, każdy z tych krajów ma swoich miliarderów. Mimo to w Polsce nie ma tyle ludzi bezdomnych co w USA. Ten kraj zapada się do wewnątrz. Wystarczy, że Chiny z Rosją dadzą USA mocnego kopniaka i będzie po wszystkim!!! I wielu w Stanach tak też wieszczy…

  • Jesli probujesz porownywac Polske, a juz w szczegolnosci Ukraine do USA, to „gratuluje” umiejetnosci dostrzegania skali i proporcji. Rosja to tego kopniaka od zawsze chcialaby wymierzyc i nigdy nic z tego nie bylo i juz nie bedzie. Zostanie przykryta kapeluszem przez swojego bylego podkomendnego – Chiny. A same Chiny to juz inna bajka, ale do potegi USA jeszcze im sporo brakuje. Choc nadrabiaja w szybkim tempie.

   • PiS-i debilu, USA to najbardziej zadłużony bankrut na świecie i gospodarczo już są słabsze od Chin. Natomiast Chiny nigdy nie przykryją kapeluszem Rosji tak samo jak nie przykryły ją USA w szczycie swojej potęgi. Rosja to potęga militarna i Chiny nigdy nie pójdą na wymianę atomową z Rosją. Po co zresztą miałyby to robić. Surowce mają z Rosji bez ograniczeń, drogę przez Rosję do handlu z Europą również.

 6. Faktycznie, jeśli tak ogromny powierzchniowo i zasobny w surowce kraj jak Rosja ma produkt krajowy brutto wyższy o ok. cztery razy jak Polska, to co o marzeniu Rosji o supermocarstwie? Szybciej czy później kacapia kremlowska rozleci się jak Sowiety za Gorbaczowa.

  • Co w tym dziwnego? skoro Rosja ma 4 razy więcej ludzi jak Polska to i PKB ma 4 razy większe. Polin jest 25 potęgą, a gospodarczą świata, a Rosja jest 6 potęgą gospodarczą świata.

  • Jest jednak w tym PKB różnica. Na PKB Polin, pracują wszystkie niemieckie montownie, biedronki i lidle. Na PKB Rosji składa się głównie rodzimy przemysł rosyjski.

 7. W wielu rzeczach zgadzam się z dr Bartosiakiem, ale w tym przypadku uważam, że nie ma racji. Rosjan nie należy lekceważyć. Ich przewagą jest przede wszystkim rozległe terytorium i obfitość złóż.

 8. Jest prowadzona gra kosztem takich panstw jak Polska i Ukraina. Nie do konca jest pewne , ze wojna na Ukrainie toczy sie naprawde. 6 panstw spoza regionu zglasza swoje pretensje do naszych ziem i naszych bogactw. Kazda ukladanka miedzy Rosja , USA, Niemcami, Anglia , Chinami i Izraelem , a moze nawet Turcja, jest mozliwa.

  • Realny jest udzial Moskwy i Berlina w dzialanich zbrojnych. Reszta nie ma mozliwosci wziecia udzialu w zadnej rzeczywistej wojnie. Zaden powazny okret amerykanski nigdy nie wejdzie na Baltyk albo Morze Czarne. Rozklad polskiej armii i obciecie mozliwosci rozwojowych polskiemu panstwu dokonane przez amerykanskiego sojusznika w polaczeniu z rozkradzeniem Ukrainy swiadczy o tym ,ze Miedzymorze jest bajeczka.

  • Ale za 10 lat może być potrzebna Amerykanom do rozgrywek z Chinami. Obecnie Chiny są słabsze od USA, o czym świadczy sojusz rosyjsko-chiński.

   • Chiny są słabsze militarnie od USA i po to jest sojusz z Rosja ale gospodarczo już są silniejsze od bankruta USraelskiego.

   • W końcu marca Iran z Chinami podpisał 25 letni traktat o współpracy handlowo militarnej. Izrael też z Chinami chce traktatu. Rosja-Chiny, to jak Hitler-Stalin, na krótki dystans, jeśli nawet Jedwabny Szlak im wypali.

 9. Rosja nigdy nie jest tak słaba (ani tak silna) jak się wydaje. Pytanie jest inne? Czy my mamy taką armię jaką powinniśmy mieć? Nie? A dlaczego nie?

  • Bo w Gibraltarze, a następnie 23 stycznia 2008 koło Mirosławca i 10 kwietnia 2010 roku nieopodal Smoleńska wyperswadowano to podskakiewiczom polskim.

 10. W powazniejszym starciu Rosji z USA tym ostatnim grozi rozpad wskutek zamieszek a nawet wojny domowej. Dlatego elity imperium wzniecaja pomniejsze konflikty wciagajac w nie zwasalizowane kraje zarzadzane przez kompradorskie rzady – to kontynuacja sprawdzonej polityki kolonialnej. Rosja natomiast zawsze sobie poradzi na swoim ogromnym terytorium i ludnoscia, ktora wytrzyma trudy. USA natomiast – to gnijacy rozklad ziejacy miazmatami, od ktorych sie trzeba uchronic.

 11. Ten doktorek prawo takie bzdury od lat. To chyba nie jest na zlecenie, to raczej głupota. On mocno wierzy w to co mówi i naprawdę myśli że jest ekspertem.

 12. W Rosji od pięciu wieków na tronie i wśród wpływowych ludzi carskiego dworu są Niemcy. W wojnach napoleońskich, jak i podczas drugiej wybito miliony Rosjan. Jednak dopóki nie odrodzi się Wielka Lechia to zawsze będziemy stać na drodze Niemcom, do połączenia się z Niemcami, lub jak kto woli aszkenazom z aszkenazami. Wschodni sąsiad nam zagraża, ale tylko wtedy gdy zachodni sąsiad zapala zielone światło.

 13. Zawsze zaskakiwała mnie płytkość myślenia Bartosiaka, w jaki sposób ten facet zrobił doktorat? Jeśli rosjanie sa tacy słabi to w jaki sposób utrzymują tak duze terytorium? W jaki sposób 400 zolnierzy zajeło cały Krym gdzie stacjonowało 20tys ukrainskiego wojska? Tych pytan jest całe mnóstwo. Teraz przejmuja niewielkim kosztem Donbas, rozdając poprostu paszporty swoim ktorzy tam mieszkają.

 14. Bartosiak ma 100% racji – w tym układzie cokolwiek się nie wydarzy – Rosja i tak wyjdzie na plusie. Jej wojska „ustabilizują” Donbas czyli będą mogły oficjalnie zostać w Donbasie, a za kilka lat oficjalnie już będzie dołączyć te części Ukrainy do Rosji – po prostu.

 15. Panie fantasto Bartosiak! Niech Polska najpierw ogarnie systemy obrony przeciwrakietowej, w taki sposób, żeby siły rosyjskiej nie były w stanie ich przeciążyć zmasowanym atakiem. Oczywiście też dochodzimy do końca tej drabiny, gdzie Rosja ma broń nuklearną, a Polska nie.

 16. Należy najpierw uzgodnić definicje, a dopiero potem dyskutować. Supermocarstwo to kraj posiadający wpływ na politykę innych krajów globalnie. Mocarstwo lokalne to kraj będący w stanie dyktować innym krajom, szczególnie położonym w pobliżu prowadzoną przez nich politykę zagraniczną, a nawet wewnętrzną.
  W tym sensie Rosja supermocarstwem już nie jest tak jak był nim Związek Sowiecki. Jest mocarstwem lokalnie, co pokazały wydarzenia w Syrii, czy wojna między Azerami i Ormianami

  • Oddzielną sprawą jest siła militarna. Ze względu na posiadanie broni jądrowej i posiadanie wielkich terenów, czyli wielkiej głębi strategicznej, Rosja jest krajem, któremu nikt nie jest w stanie dziś zagrozić militarnie. Jednakże to się ma nijak do pojęcia supermocarstwo. Rosja ma niewielkie możliwości narzucania czegokolwiek nawet swym sąsiadom, którzy jedno pokolenie temu byli częścią imperium sowieckiego.

  • Nie wiedziałem, że Syria jest położona w pobliżu Rosji. Ty gdzie geografii się uczyłeś? Rosja jest supermocarstwem militarnym i mocarstwem gospodarczym.

   • No to się dowiedziałeś że Syria jest położona w pobliżu Rosji.
    Odległość od granicy Rosji do granicy Syrii w najkrótszym miejscu to nieco ponad 600 km. Porównywalna z odległością z Moskwy do Petersburga czy Kazania.

    • Pojęcia mocarstwo i supermocarstwo odnoszą się do sfery politycznej. Nie jest sensowne ograniczanie się np jedynie do sfery militarnej, a już na pewno nie jedynie gospodarczej. Rosja poza tym gospodarczo jest w III lidze, ale militarnie jest rzeczywiście w chwili obecnej niezagrożona.

 17. Oby znów jak wiele razy w naszej historii bywało Polacy nie wyrywali się do wojaczki o nie swoje interesy, nagabywani o to przez cyniczne mocarstwa. Niech Ukraina przeprosi za czczenie banderowcow i zmieni swoją politykę w tym zakresie zanim my choćby kiwniemy palcem w bucie. Dość naiwnego gadania o przyjaźni PL-UA.

 18. Rosja, oczywiście, nie jest mocarstwem. Wystarczy zapoznać się z ekonomią Rosji a liczby są tu bezwzględne. Owszem, mają broń jądrową i tylko ten jeden element stanowi o ich mocarstwowości. No i co z tą bronią mogą zrobić? Nic nie mogą. Dlatego Rosja, jak już to było wiele razy, nadrabia propagandowo – w tym jest niezła.

  • Ekonomia jest taka, że Rosja jest szóstą gospodarką świata. Natomiast militarnie obok USA jest największym supermocarstwem.

   • Miliny kilometrow kwadratowych ziemi a sa niewystarczajacy żywnosciowo .Sasza gdzie spiryt ? Pradalim .A gdzie diengi ? Prepilim .Taka to potega .W Afganistanie w Czeczeni dali du py i wracali z podkulonym ogonami .Polska sie broniła miesiac a hitlersyny po miesiacu byli juz pod Moskwą

 19. Zagipsowane mordeczki Polaczkowa! Co milczycie! Nikt w swoich kalkulacjach nie śmie uwzględniać, jak Rosję i USA marginalizuje 25 letni traktat handlowo militarny podpisany przez Iran z Chinami w końcu marca 2021 roku…?
  Fakira wam, którą nakreśliła trajektoria Eveer Given w dniach 24 do 26 marca 2021 pod Suezem!

 20. Ale dzieciarnia z piaskownicy znudzona lepieniem zamków albo oglądaniem Zenków wzięła się za politykowanie. Ministry na miarę Eskobara albo Radka Sikorki-agenta CIA. Tylko wojny nie wydajcie Chińczykom, bo kto i gdzie będzie ich grzebał?

Comments are closed.