Izraelskie radio: To Mosad stoi za atakiem na irański ośrodek nuklearny

Benjamin Netanjahu. Foto: PAP/EPA
Benjamin Netanjahu. Foto: PAP/EPA

Radio publiczne Izraela podało w niedzielę, powołując się na źródła w służbach specjalnych, że to izraelski wywiad Mosad przeprowadził cyberatak na irański ośrodek nuklearny Natanz, co spowodowało tam awarię. Izraelskie władze dotychczas nie skomentowały incydentu w Iranie.

Wiceprezydent Iranu i szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oświadczył, że awaria z dostawą energii elektrycznej, która miała miejsce w niedzielę w zakładach wzbogacania uranu w Natanz, została spowodowana przez „akt terroryzmu jądrowego”.

„Iran zastrzega sobie prawo do odwetu na sprawcach” – oświadczył Salehi, przypominając społeczności międzynarodowej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) „o potrzebie zwalczania takich przejawów terroryzmu jądrowego”.

Wcześniej rzecznik irańskiej Organizacji Behruz Kamalwandi poinformował, że przyczyną incydentu był problem z siecią dystrybucji energii elektrycznej w Natanz – podały irańskie media. Dodał, że incydent nie spowodował ofiar ani skażenia.

Do awarii doszło nazajutrz po tym, jak uruchomiono w tym ośrodku nowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu. Obiekt ten, położony na pustyni w prowincji Isfahan w środkowym Iranie, jest centralnym punktem irańskiego programu wzbogacania uranu i jest monitorowany przez inspektorów MAEA.

Spytany o incydent przez agencję Reutera rzecznik MAEA odpowiedział w mailu: „Jesteśmy świadomi doniesień medialnych. Na tym etapie nie komentujemy”.

Izraelskie Radio Kan, powołując się na źródła wywiadowcze, podało, że zniszczenia w ośrodku w Natanz są znacznie większe niż podawano w Iranie.

Iran zapowiada odwet. „Akt terroru” w ośrodku nuklearnym


(PAP)

Prenumerata NCZ! z prezentem

5 KOMENTARZE

  1. To szyicki Iran walczył i walczy z sunickim terorem Al-Kajdy i ISIS. A w nagrode „liberalne demokracje” nakładają na Iran sankcje. Póki Unia Jewropejska razem z Husejnem Obama nie nie zorganizowaly zadymy pt. „arabska wiosna” i nie zaczeli robić podkopów pod rządem Syrii był tam spokój i porządek. Od czasu Reagana , Syria Asada była lojalnym sprzymierzeńcem Ameryki a w wojnie przeciw Sadamowi Husejnowi wojska Syryjskie walczyły u boku US Army.

Comments are closed.