Lockdown szkodzi. Polacy skarżą się na gorszy wzrok [SONDAŻ]

krople do oczu soczewki okulary
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP/Photoshot
REKLAMA

W czasie lockdownów i obostrzeń coraz więcej czasu spędzamy przed komputerami. Sondaż pokazuje, że efekty takiego trybu życia są opłakane.

Huawei oraz Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki przygotowały wskazówki dla osób pracujących przez długi czas przy komputerze. Opracowanie powstało po otrzymaniu wyników badania dot. pracy w czasie pandemii.

Sondaż przeprowadziła pracownia IPSOS. Z raportu wynika, że w czasie pandemii spędzamy znacznie więcej czasu przy komputerze, a co gorsza nasz wzrok się pogarsza.

REKLAMA

Z badania wynika, że respondenci podzielili czas przeznaczony na zdalną pracę i naukę oraz czynności niezwiązane z nimi po połowie. W tej drugiej kategorii znalazły się: przeglądanie stron internetowych (24 proc.), oglądanie filmów lub seriali (20 proc.), zakupy online (13 proc.) i media społecznościowe (11 proc.).

Aż 40 proc. respondentów wskazało, że przed komputerem spędzają średnio o 1-2 godz. więcej niż przed pandemią. Z kolei 31 proc. twierdzi, że czas ten wydłużył się o 3-4 godziny.

Natomiast 16 proc. przed ekranem siedzi o 4 godziny dłużej. Tylko 11 proc. respondentów odpowiedziało, że dodatkowy czas przed komputerem to maksymalnie jedna godzina.

Aż 70 proc. badanych uważa, że dostrzega negatywny wpływ na swój wzrok w związku z dłuższym czasem wpatrywania się w ekran.

Objawami są: zmęczenie oczu (62 proc.), pogorszenie ostrości widzenia (40 proc.), łzawienie i pieczenie (40 proc.) oraz suchość oka (39 proc.).

20 proc. wskazało też na pogłębienie już istniejącej wady wzroku.

27 proc. badanych wskazało, że w okresie pandemii korzystała z pomocy okulisty. Natomiast 56 proc. zrobi to w najbliższej przyszłości.

Ponadto z badania wynika, że aż 43 proc. respondentów nie wykonuje żadnych czynności mogących poprawić kondycję wzroku, mimo że dostrzegają korelację pomiędzy jego pogorszeniem i dłuższym czasem spędzanym przed komputerem.

45 proc. twierdzi, że nie wie, jak to robić. Z kolei 34 proc. stwierdziło, że nie przywiązuje do tego wagi lub nie czuje potrzeby.

Natomiast 16 proc. odpowiedziało, że nie ma na to czasu w ciągu dnia.

Źródło: Komputer Świat / Huawei

REKLAMA