Epidemia hamuje, ale lockdown zostaje. Rzecznik Niedzielskiego: Nie ma pola do luzowania obostrzeń

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. / foto: Prt Sc Polsat News

Epidemia w Polsce hamuje. Co z luzowaniem obostrzeń i otwieraniem gospodarki? Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz wskazuje, że lockdown ma trwać.

„Wciąż wykonujemy dużo testów, dzisiaj ponad 83 tysięcy, więc jest to w pełni odzwierciedlenie tego, co się dzieje w sytuacji epidemicznej w naszym kraju” – mówił o najnowszych danych epidemicznych Andrusiewicz. W piątek laboranci przekazali, że 17 847 testów dało wynik dodatni.

„Na pewno mamy oznaki trendu, który się umacnia i jest to trend spadkowy. Jeśli spojrzymy na dane z województw, to mamy tylko dwa takie, które notują ponad 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców – Śląsk i Dolny Śląsk, natomiast w sytuacji całego kraju mamy tę liczbę na poziomie 49,2 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców, więc widzimy ten spadek w nawiązaniu do poprzednich dni” – mówił.

Andrusiewicz zwrócił też uwagę, że „widzimy też delikatny spadek liczby wyników pozytywnych (testów), bo w tej chwili mówimy o 23-procentowej wynikowości, czyli tyle to są wyniki pozytywne. Widać więc to światełko w tunelu, które może sugerować, że będziemy powoli wychodzić z tej dość dużej trzeciej fali zakażeń”.

Jego zdaniem świadczyć o tym może też spadająca liczba wyjazdów karetek pogotowia, która w tej chwili ukształtowała się, jak podał, na poziomie 9300.

Luzowanie obostrzeń nieprędko

Czy w związku z tym przedsiębiorcy mogą liczyć na poluzowanie obostrzeń, powrót do pracy? Niekoniecznie. Twardy lockdown wprowadzony od 27 marca na dwa tygodnie ma trwać nadal. A niektórym branżom – na przykład gastronomicznej czy fitness – minie niedługo pół roku ciągiem w zamknięciu. Drugi lockdown dotknął ich pod koniec października 2020 roku.

„Jeżeli chcemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, to nadal musimy utrzymać rygor sanitarno-epidemiologiczny. To, że pojawi się światełko w tunelu to nie znak, że już dzisiaj możemy w nadmiarowy sposób poluzować obostrzenia. Dzisiaj nie ma pola do luzowania obostrzeń, które nas obowiązują” – powiedział wprost Andrusiewicz.

Przypomnijmy, że obowiązujące obostrzenia, restrykcje, nakazy i zakazy zostały przedłużone do 25 kwietnia, a dla gastronomia i hotele będą zamknięte co najmniej do 3 maja. Więcej na ten temat w TYM miejscu.

„To już koniec tej epidemii w Polsce”. Szczawiński wyjaśnia, co dalej z koronawirusem [VIDEO]

12 KOMENTARZE

 1. To ta pisowska k…wa, która zapowiadała, że marchewki się skończyły, przyszedł czas na kij. Pamiętajmy tych s…synów. Nie może być powtórki tego, co zrobiły te nieudolne staruchy z, pożal się, Boże, Solidarności w 89 roku.

 2. Zwyrodnialcy nie spoczną póki nie zaszkodzą większości Polaków, słyszę w radiu,że można się szczepić podjeżdżajac samochodem, zespól wyjdzie i zrobi w aucie kwlifikację. A pisałam, że będą szczepić, jak stoimy na światłach,czarny żart się zrealizował. Psychole strasznie się spieszą, żeby zutylizowwac w Polakach „szczepionki” i powiedzieć, że normalny wiosenny spadek zakażeń wirusem to ich zasługa, oby zawisli ci psychole.

 3. Tego grubaska w szkole koledzy musieli bardzo gnębić. Teraz się mści na Polakach. Nie martw się, zapamiętamy cie gnoju i skończysz marnie

 4. – Ludzie prawdopodobnie będą potrzebować przyjęcia kolejnej, przypominającej dawki szczepionki, podanej w ciągu roku od pełnego zaszczepienia – stwierdził Bourla w CNBC.

  Szef Pfizera dodał później, że kolejne szczepienia, które nazwał „dawkami przypominającymi”, będą niezbędne w walce z kolejnymi mutacjami i wariantami koronawirusa.

  • Nie prawdopodobnie – to już przesądzone. Unia Europejska już negocjuje dostarczanie trzebionek na 2022 i 2023. Dalekosiężne plany mają sukinsyny,.

 5. Sztucznie nakręcili ilość zakażeń wystarczy posłuchać na jt. ratownika, mówi jak robi się dodatnie testy. To wszystkie działania do wykończenia naszych hotelarzy i restauratorów.Ratownik mówi też , ze ludzi chorych wiozą do covidowców bo zakłamany test dodatni i tam się zakażają. To działanie haniebne pod Trybunał ten Nowosielski i ten jego zastępca, poczekamy trochę.To zbrodnia na Polakach.

 6. A gdzie podziała się sezonowa grypa? Rozmył ją koronaświrus?
  Szczepionki na grypę sezonową zarażały grypą, to trzeba było wymyślić dla frajerów inne szpryce…ha, ha, ha.

Comments are closed.