Kolejny sukces państwa PiS. Niedzielski: „Odzyskaliśmy blisko połowę kwoty należnej za respiratory”

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański
Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański

Wczoraj odzyskaliśmy blisko połowę kwoty należnej za respiratory – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostała cześć jest zabezpieczona fizycznie respiratorami, które zajęliśmy od handlarza – dodał.

Minister zdrowia pytany w Polskim Radiu 24 o kwestię zakupu przez MZ respiratorów od spółki należącej do handlarza bronią oraz tego, ile z tej kwoty udało się odzyskać powiedział: „wczoraj akurat mieliśmy przelew połowy kwoty, bo to są trudne i długotrwałe procedury sądowe”.

– Komornik, który zajął środki przelane na rzecz handlarza, już przekazał na nasz rachunek pieniądze, które z tego wynikały. To jest blisko połowa tej kwoty należnej za respiratory. Pozostała cześć, przynajmniej w dużej części, jest zabezpieczona fizycznie respiratorami, które zajęliśmy od tego handlarza – dodał.

Przekazał, że resort zdrowia „systematycznie, kroczek po kroczku, zgodnie z procedurami prawnymi dochodzi swoich należności”. – Tutaj po prostu wykonujemy normalną pracę dochodzenia swoich praw – wskazał.

Respiratory-widmo od handlarza bronią

Wiosną 2020 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze spółką należącą – jak donosiły media – do handlarza bronią. Firma E&K, która miała dostarczyć 1241 respiratorów, nie wywiązała się jednak ze zobowiązań – dostarczyła jedynie 200 sztuk, mimo że rząd wcześniej wpłacił jej 154 mln zł zaliczki (cała umowa opiewała na 200 mln zł).

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju ub.r., resort zdrowia odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Sprawę badała prokuratura. W końcu stycznia na stronach KPRM ukazało się oświadczenie w tej sprawie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. „Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy” – czytamy w oświadczeniu.

Źródło: PAP

7 KOMENTARZE

  1. „KLASA ŚREDNIA MUSI ZGINĄĆ – ROMAN KLUSKA” – (Wideo 04-04-2021)

    Rozmowa z legendą polskiego biznesu, Romanem Kluską o dawnej i dzisiejszej władzy, związanych z tym sposobach i koniecznościach w prowadzeniu biznesu w Polsce oraz ukrytych motywach dzisiejszych ruchów społeczno – gospodarczych na świecie.

  2. Jaki ten Niedzielski musi być głupi, żeby cieszyć się z tego co powinno być już dawno uregulowane, a co zawalili tacy jemu podobni.

  3. Łał, nieustające sukcesy ma ten rząd. Szczególnie że co do kwoty należnej za respiratory „… część, przynajmniej w dużej części, jest zabezpieczona fizycznie…”. Hmmm, część części?

  4. Komunikat dla myślących powinien brzmieć: „Nie odzyskaliśmy połowy kwoty z 200 mln zł które dzięki mojemu poprzednikowi zostały przeznaczone na zakup respiratorów. Reszty prawdopodobnie nie uda się odzyskać, gdyż zajęte mienie nie przedstawia przypisywanej jej wartości. Kwota defraudacji obecnie jest trudna do oszacowania, straty jednak wyniosą z pewnością kilkadziesiąt mln zł”

Comments are closed.