Konfederacja chce „zniesienia prohibicji narkotykowej”. „Rozwiązaniem nie jest legalizacja posiadania grama”

Jakub Kulesza.
Jakub Kulesza. (Fot. PAP)

Posłowie Konfederacji zapowiedzieli złożenie poprawek do pakietu projektów ustaw ws. legalizacji marihuany, aby doszło w Polsce do „zniesienia prohibicji narkotykowej” i „pełnej legalizacji wszystkich środków”. Wypracowane w Sejmie propozycje uznali za „koślawy kroczek w dobrą stronę”.

We wtorek zespół ds. legalizacji marihuany złożył w Sejmie pakiet projektów ustaw dotyczących konopi włóknistych, marihuany medycznej i marihuany rekreacyjnej. Zaproponowano w nim m.in., aby posiadanie do pięciu gramów marihuany i haszyszu na własne potrzeby nie było karane, a posiadanie od 5 do 10 gramów było karane grzywną, a także, aby można było posiadać cztery krzaki konopi innych niż włókniste na jedno gospodarstwo domowe.

„To tak, jakby powiedzieć, że rolnik może zasadzić cztery jabłonie, ale może wytworzyć pięć kilogramów jabłek; sytuacja jest absurdalna” – ocenił Konrad Berkowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie. Za „absurdalne” uznał też obecne przepisy prawa, przewidujące trzy lata więzienia za posiadanie narkotyków.

Podsumowując, Berkowicz uznał wypracowany w zespole ds. legalizacji marihuany pakiet projektów ustaw za „kroczek we właściwym kierunku, ale kroczek bardzo mały i bardzo koślawy”. „Naszym zdaniem politycy nie są od tego, żeby mówić, jaka używka dla dorosłego człowieka jest mniej albo bardziej szkodliwa. Każdy dorosły człowiek ma prawo, nawet sobie szkodząc, robić co chce, dopóki nie narusza wolności drugiego człowieka” – oświadczył.

Szef koła Konfederacja Jakub Kulesza przyznał, że wraz z Berkowiczem podpisał wypracowane trzy projekty rozwiązań ustaw, jednak podkreślił, że są one „jedynie odrobinę lepsze, odrobinę mniej faszystowskie i odrobinę mniej lewicowe, niż obecna sytuacja (prawna)”.

„Zostały wprowadzone zmiany w drobnych obszarach, zmieniono niektóre współczynniki, zajęto się tylko małym obszarem konsumentów, a o producentach, importerach, hurcie, detalu czy dealerach nikt nie pomyślał, (…) a to tam, na czarnym rynku tworzona jest przestępczość” – zaznaczył.

Kulesza zapowiedział złożenie przez Konfederację poprawek, które będą zmierzały do zniesienia „prohibicji narkotykowej”. Powołując się na naukowe raporty i analizy z krajów, w których już takie decyzje podjęto przekonywał, że to jedyna droga do spadku przestępczości narkotykowej i spadku liczby zgonów spowodowanych m.in. przedawkowaniem narkotyków. Dowodził, że w naukowych opracowaniach „jasno pokazano, jaką porażką jest wojna (z narkotykami) w Stanach Zjednoczonych”.

„Rozwiązaniem nie jest legalizacja posiadania grama, dwóch, czy trzech, i jednej używki marihuany. Rozwiązaniem tych problemów, które stwarza ta wojna, która jest całkowicie nieskuteczna, jest pełna legalizacja wszystkich środków” – przekonywał Kulesza.

Jak oświadczył Janusz Korwin-Mikke, „chcielibyśmy żyć w normalnym świecie, w którym rząd zajmuje się poważnymi sprawami, a nie tym, co kto je, pije lub pali”. „To nas różni od lewicy, która chce, żeby rząd mógł coś zalegalizować, więc także, aby mógł także coś zdelegalizować. A my nie uznajemy prawa rządu do delegalizacji jedzenia masła, cukru czy słodkich dżemów, bo one też są szkodliwe i rząd je ze sklepów pozabierał” – mówił prezes Partii KORWiN.

Berkowicz z jointem w Sejmie. Wolnościowcy z Konfederacji walczą o legalizację marihuany [VIDEO]

Źródło: PAP

25 KOMENTARZE

 1. Bardzo słusznie, to teraz najważniejszy problem w Polsce, walka z prohibicją narkotykową.
  Po za tym innych problemów w kraju nie mamy. Dzięki najlepszemu rządowi PIS, mamy powszechne szczęście i dobrobyt. Polska rośnie w siłę a ludzie żyją dostatniej.
  dr Sarkazm

 2. Już zanegowaliście covid, teraz już wiemy dlaczego propagujecie ćpanie. To ważne problemy Polaków, chyba tylko Berkowiczów…

 3. dookoła mnie wszyscy robią coś i mówią jakby nic innego nie robili ino ćpali, i weś im jeszcze dragi dej to sie dopiro narobi

 4. Oczywiście że takie przeregulowania są niepotrzebne.
  Jak ktoś chce ćpać i się zaćpać – jego sprawa /bo w odróżnieniu od alkoholu narkotyki „biorą” bardzo szybko/

  Tylko że powinno to być przeprowadzone z równoczesną likwidacją obowiązku ubezpieczeń społecznych – żeby nie leczyć i utrzymywać do końca ich życia narkomanów na koszt społeczeństwa…

 5. Brawo – mało ogłupionych propagandą chodzi po mieście – dajcie im jeszcze narkotyków – łatwiej będzie rządzić nieprzytomną bandą. Mam nadzieję, że to jednak nie przejdzie i będzie jak zawsze, partia JKM spadnie do 2-3%…w sumie po to przecież Jego Krulewska Maść z drużyną jest w polityce by udawać opozycję wobec partii Układu – kanalizować i neutralizować antysystemowców i przeciwników Układu.

 6. Wiem, że główny elektorat Konfy do pryszczaci młodzieńcy bez baby, ale jak jeszcze zaczną radośnie jarać, to odechce im się łazić do urn wyborczych. Jako domorosły politykier uważam, że to kolejny strzał w stopę tej formacyi.

 7. …”oświadczył Janusz Korwin-Mikke, „chcielibyśmy żyć w normalnym świecie, w którym rząd zajmuje się poważnymi sprawami, a nie tym, co kto je, pije lub pali”. A jak NIE, jak TAK. Bez Berezy Kartuskiej młócą i młócą tylko to co powiedziała jedna babie drugiej babie, zamiast jej wsadzić w „de” grabie!

 8. Recepta Konfederacji na uleczenie państwa przypomina karmienie na wpół zagłodzonego czekoladą i tłustym mięsem – z pozoru logicznie, bo dostarcza się mnóstwa jakże potrzebnych kalorii, ale organizm raczej tego nie przetrzyma.

 9. A ja chcę zniesienia durnego prawa, które wymusza na konsumencie rozwiązywania umowy przed jej wygaśnięciem.

 10. Wielkie zdziwienie… Korwin od zawsze był za legalizacja tak jak i wszystkie jego partie, temat ten pojawiał się w agendzie odkąd pamiętam… Ci którzy tu krytykują Konfederację się zdziwią, bo młodzi ludzie, w tym wyborcy Konfederacji palą konopie i na pewno docenią ten ruch. Poza tym dla tych co nie palą to niewiele zmieni

 11. Niech legalizują wszystkie narkotyki dla osób powyżej 25 roku życia, które pisemnie zrzekną się prawa do opieki medycznej potrzebnej uzależnionym z funduszy NFZ.
  Do tego obowiązek przechowywania w sejfie żeby np dzieci nie miały do tego dostępu.
  Każdy chętny powinien być w stanie to tanio kupić w aptece.
  Za udostępnienie narkotyków osobom poniżej 25 roku życia surowe kary zbliżone do tych za współżycie z osobą poniżej 15 lat.

Comments are closed.