Podróbki szczepionek w Polsce! Pfizer potwierdza, Niedzielski tłumaczy

Szczepionka przeciwko koronawirusowi na tacy.
Szczepionka przeciwko koronawirusowi podana na tacy. (Fot. PAP/PA)
REKLAMA

W Polsce pojawiły się fałszywe szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer/BioNTech. Sprawa jest „świeża” i podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono przedłużenie obostrzeń, zagrożenie bagatelizował minister zdrowia Adam Niedzielski oraz jego rzecznik Wojciech Andrusiewicz. Pfizer jednak potwierdza.

Według „Wall Street Journal”, podrabiane szczepionki przeciw koronawirusowi pojawiły się w Polsce oraz w Meksyku.

W fiołkach zamiast szczepionki ma znajdować się środek przeciwzmarszczkowy.

REKLAMA

Fałszywe szczepionki trafiły do Polski w styczniu. W środę 21 kwietnia oficjalnie potwierdziła to firma Pfizer/BioNTech.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Polskie służby zatrzymały już mężczyznę, który w swoim mieszkaniu przetrzymywał fiołki oznaczone jako szczepionki przeciw COVID-19.

Podrobione szczepionki potwierdzono także w Meksyku. Tamtejsze władze poinformowały, że podano je 80 osobom. Polska przekonuje, że podróbka nie została nikomu podana.

Niedzielski i Andrusiewicz o fałszywych szczepionkach

Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono przedłużenie zdecydowanej większości obostrzeń, sprawę zbagatelizował minister Niedzielski oraz jego rzecznik Wojciech Andrusiewicz.

„Do tej pory żadne informację do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w zakresie jakichkolwiek fałszywych szczepionek nie wpłynęły. Główny Inspektor Farmaceutyczny jest w tej chwili też w kontakcie Pfizer Polska” – powiedział Andrusiewicz.

Niedzielski dodał, że „ryzyko tego, żeby w ogóle w oficjalnym obiegu pojawiła się jakaś podróbka praktycznie nie istnieje”.

„Tutaj jest działalność zarówno zakupowa państwa, jak i dystrybucji tych szczepionek. Wszystkie certyfikowane produkty trafiają do punktów szczepień i tutaj cały łańcuch logistyczny jest tak zbudowany, żeby zapewnić bezpieczeństwo, że żadna fałszywka w takim obiegu oficjalny się nie pojawi” – dodał Niedzielski.

REKLAMA