„Eksperci” z USA badają polski antysemityzm: „Ostatnie debaty o Holokauście, historii i restytucji dotknęły drażliwych kwestii politycznych”

antysemityzm/Żydzi - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Twitter
Żydzi - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Twitter
REKLAMA

„Eksperci” z USA twierdzą, że w Polsce poziom uprzedzeń wobec Żydów jest wciąż wysoki. Ukazał się bowiem nowy raport Komisji Stanów Zjednoczonych na temat antysemityzmu w Europie.

Komisja Stanów Zjednoczonych to ciało federalne, którego członków wybierają amerykański prezydent oraz kongresmeni. W najnowszym raporcie Komisja przeanalizowała sytuację w 11 europejskich krajach – najważniejszych dla diaspory żydowskiej.

W raporcie stwierdzono, że 85 proc. Żydów uważa, że antysemityzm w Polsce to „dość duży” lub „bardzo duży problem”. Prof. Rafał Pankowski z „antyfaszystowskiego” stowarzyszenia „Nigdy więcej” – tego samego, które groziło, że w swojej „Brunatnej księdze” umieści Monikę Jaruzelską za rozmowę z Grzegorzem Braunem – stwierdził, że amerykański raport jest istotny, ponieważ powstał na początku prezydentury Joe Bidena.

REKLAMA

– Nowa administracja wyraźnie przewartościowała politykę, a tematy takie, jak prawa mniejszości oraz walka z antysemityzmem i rasizmem, stają się ponownie ważnymi tematami w amerykańskim dyskursie publicznym – powiedział.

„Żydowskich przywódców niepokoi obecność w przestrzeni publicznej retoryki antysemickiej, którą posługują się m.in. skrajnie prawicowe postaci polityki i mediów. Ostatnie debaty o Holokauście, historii i restytucji dotknęły drażliwych kwestii politycznych i uwolniły bezprecedensowe komentarze antysemickie” – czytamy w amerykańskim raporcie.

„Eksperci” od antysemityzmu wskazali również, że nadal aktualny jest list otwarty społeczności żydowskiej z 2018 roku, wystosowany po nowelizacji polskiej ustawy o IPN. Żydzi pisali w nim m.in., że ich mieszkający w naszym biednym kraju współbracia „nie czują się dziś w Polsce bezpieczni”. Grzmieli też, że „mowa nienawiści wylewa się z internetu i rozpycha w przestrzeni publicznej”.

Amerykanie przytoczyli też statystyki unijnej Agencji Praw Podstawowych z 2018 roku. Według nich 32 proc. polskich Żydów doświadczyło przynajmniej jednego „zachowania o podłożu antysemickim” w ciągu roku. 50 proc. z nich obawia się zaś, że może to spotkać ich rodzinę lub przyjaciół. 42 proc. podobno nawet rozważało emigrację. Amerykanie twierdzą też, że Polska wypada gorzej niż średnia dla Europy Wschodniej, jeśli chodzi o wskaźniki antysemityzmu Ligi Przeciw Zniesławieniom.

Źródło: rp.pl

REKLAMA