„Intifada III”. Izraelskie bombardowanie bloków i aresztowania w Strefie Gazy. Hamas przeprowadził atak rakietowy [VIDEO]

Izraelskie bombardowania w Strefie Gazy. / foto: Prt Sc Twitter: Wojciech Szewko/Admiral General Aladeen (kolaż)
REKLAMA

Mieszkańcy terytorium Izraela przylegającego do palestyńskiej Strefy Gazy zostali poinstruowani, by zamknęli się w swoich domach w związku z „nietypową” sytuacją dotyczącą bezpieczeństwa – poinformował Times of Israel, powołując się na lokalne władze.

Od rana trwają walki i wzajemne ostrzały ze Strefy Gazy i z Izraela. Jak już informowaliśmy rośnie liczba ataków rakietowych z obu stron, a co za tym idzie ofiar śmiertelnych.

„Mamy intifadę III”. Ostrzały rakietowe, starcia na ulicach i dziesiątki ofiar śmiertelnych [VIDEO]

REKLAMA

Chaos nad którym obecnie nikt nie panuje – tak można opisać to, co dzieje się w ciągu ostatnich 48 godzin na Bliskim Wschodzie. Zdaniem eksperta Wojciecha Szewko, oznacza to, iż „mamy intifadę III”.

Bez zawieszenia broni

Według nieoficjalnych informacji medialnych Hamas przekazał, że chce zawieszenia broni. Możliwość taką odrzuca jednak Izrael. – Doniesienia medialne w Izraelu: Hamas przekazał, że chce zawieszenia broni – przekazał Łukasz Bok, autor strony Konflikty i Katastrofy Światowe.

Bombardowanie i aresztowania w Strefie Gazy

Nad ranem doszło do zbombardowania dzielnicy mieszkalnej w Strefie Gazy przez Izrael. Do tej pory doszło do kolejnych wielu ataków rakietowych z obu stron.

Z ostatnich doniesień ze Strefy Gazy wynika, że zginęły w sumie 43 osoby po stronie Palestyńskiej, w tym 13 dzieci. Do tego blisko 200 osób jest rannych.

Jak przekazał Wojciech Szewko według informacji ze źródeł Palestyńskich, izraelska policja rozpoczęła masowe aresztowania na Zachodnim Brzegu. Zatrzymywane są osoby związane z Hamasem lub o takie związki podejrzewane, głównie studenci.

Ponadto pojawiła się informacja o ostrzale wybrzeża Strefy Gazy przez izraelskie okręty.

Atak rakietowy Hamasu

Tymczasem Hamas wziął na siebie odpowiedzialność za środowy atak rakietowy w pobliżu Strefy Gazy, w wyniku którego dwie osoby – ojciec i jego nastoletnia córka – nie żyją, jedna osoba jest ciężko ranna.

Brygady Al-Kasam zaatakowały syjonistyczną enklawę przy pomocy kierowanego pocisku w północnej Strefie Gazy – napisał Hamas w komunikacie, na który powołuje się Times of Israel.

Podaje on również, że tuż po ataku rozpoczął od strony Strefy Gazy ostrzał z moździerzy, co miało prawdopodobnie na celu utrudnienie dotarcia na miejsce pomocy medycznej

Źródło: PAP/Twitter

REKLAMA