„Mamy intifadę III”. Ostrzały rakietowe, starcia na ulicach i dziesiątki ofiar śmiertelnych [VIDEO]

Ostrzały rakietowe i zamieszki w Izraelu i Strefie Gazy. / foto: Prt Sc Twitter: Wojciech Szewko
REKLAMA

Sytuacja w Izraelu i Strefie Gazy jest coraz bardziej napięta. Rośnie liczba ataków rakietowych z obu stron, a co za tym idzie ofiar śmiertelnych. W niektórych miastach dochodzi do bezpośrednich starć na ulicach, nawet z użyciem broni.

Chaos nad którym obecnie nikt nie panuje – tak można opisać to, co dzieje się w ciągu ostatnich 48 godzin na linii Palestyna – Izrael. Zdaniem eksperta Wojciecha Szewko, oznacza to, iż „mamy intifadę III”.

„To dopiero początek

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział we wtorek wieczorem w wystąpieniu telewizyjnym, że bojownicy w Strefie Gazy „zapłacą bardzo wysoką cenę” po dniu ostrzału rakietowego z Gazy na Izrael i izraelskich nalotach na tę palestyńską enklawę.

REKLAMA

Jesteśmy w szczycie ciężkiej kampanii – oznajmił Netanjahu w towarzystwie ministra obrony i szefa sztabu armii izraelskiej.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Hamas i Islamski Dżihad zapłacili i zapłacą bardzo wysoką cenę za swoją wojowniczość… ich krew się polała – dodał, podkreślając, że operacja przeciwko nim „zajmie trochę czasu”, a izraelskie działania wojskowe zadały ciężki cios bojownikom w Gazie.

W podobnym tonie wypowiedział się minister obrony Izraela Beni Ganc, który ostrzegł we wtorek późnym wieczorem, że „to dopiero początek” izraelskich ataków na Gazę, bo „widzi jeszcze wiele celów”. Szef sztabu izraelskiej armii oświadczył, że Izrael gotowy jest rozszerzyć swoją operację wojskową.

Żaden suwerenny kraj nie zgodziłby się na strzelanie do swojej ludności, my też na to się nie zgadzamy – stwierdził szef izraelskiego resortu obrony, odnosząc się do prowadzonego ze Strefy Gazy ostrzału rakietowego terytorium Izraela.

Nocna eskalacja przemocy

Lod: W mieście Lod pod Tel Awiwem doszło we wtorek późnym wieczorem do gwałtownych zamieszek. Jak poinformowały lokalne media, arabscy mieszkańcy miasta podpalili synagogę. Zniszczyli także dziesiątki samochodów i wiele witryn sklepowych.

Po „zamieszkach” z udziałem arabskiej mniejszości premier Benjamin Netanjahu ogłosił stan wyjątkowy w mieście Lod w pobliżu Tel Awiwu. W poniedziałek wieczorem Lod było areną gwałtowanych starć z udziałem lokalnej mniejszości arabskiej, w których zginął izraelski Arab.

We wtorek wieczorem sytuacja w mieście uległa dalszemu pogorszeniu. Władze wysłały do miasta jednostki policji granicznej, by „stawić czoła przemocy” i pomóc w przywróceniu spokoju w mieście.

Jak poinformowały izraelskie media, w Lod na przedmieściach Tel Awiwu zginęły dwie osoby. Według mediów w Lod zginęły kobieta i dziecko. W miejscowości Jehud, także na przedmieściach Tel Awiwu, rakieta trafiła w dom.

Tel-Awiw: W Tel Awiwie ogłoszono w środę nad ranem alarm przeciwrakietowy. – Miasto znowu jest pod ostrzałem, mieszkańcy zostali obudzeni i skierowani do schronów – ogłosiła izraelska armia. Jak podają agencje, w Tel Awiwie słychać eksplozje.

Z kolei zbrojne skrzydło islamskiego Hamasu, ugrupowania, które kontroluje Strefę Gazy, zakomunikowało w środę nad ranem, że „wystrzeliwuje 110 rakiet w kierunku metropolii Tel Awiw” i „100 rakiet” w kierunku miasta Beer Szewa, „w odwecie za wznowienie ataków na budynki zamieszkane przez ludność cywilną”.

Beer Szewa i Aszkelon

: W środę nad ranem alarmy przeciwrakietowe, obok Tel Awiwu, ogłoszono także w miastach Aszkelon i Beer Szewa.

Strefa Gazy: Jak poinformowało ministerstwo zdrowia w Gazie, po stronie palestyńskiej izraelskie ataki, prowadzone głównie przez samoloty i śmigłowce, spowodowały śmierć co najmniej 35 osób, w tym 12 dzieci. Kolejnych 230 osób odniosło obrażenia.

Ugrupowania Hamas i Islamski Dżihad potwierdziły, że wśród zabitych są także ich dowódcy.

Izraelska armia poinformowała w środę rano, że przeprowadziła kolejną serię ataków lotniczych na Gazę, uderzając w domy wysokich rangą członków Hamasu. Ugrupowanie to oświadczyło natomiast, że podczas nalotów zniszczona został kwatera główna policji.

„Potężny atak na wroga”

Hamas, który sprawuje władzę w Strefie Gazy, poinformował o wystrzeleniu kolejnych ponad 200 rakiet na Izrael. Natomiast Islamski Dżihad, drugie, obok Hamasu, zbrojne ugrupowanie w Strefie Gazy, ogłosił, że wystrzelił z palestyńskiej enklawy 100 rakiet na terytorium Izraela.

Dziś o 5 rano przeprowadziliśmy potężny atak na wroga. Przy użyciu 100 pocisków wystrzelonych w odpowiedzi na ataki na budynki i ludność cywilną – oświadczył Islamski Dżihad, którego co najmniej dwóch dowódców zginęło w nalotach izraelskiego lotnictwa. Według źródeł palestyńskich izraelskie naloty spowodowały w Gazie śmierć co najmniej 35 osób.

AKTUALIZACJA

„Intifda III”. Izraelskie bombardowanie bloków i aresztowania w Strefie Gazy. Hamas przeprowadził atak rakietowy [VIDEO]

REKLAMA