Konfederacja: premiera Morawieckiego trzeba rozliczyć za złamanie prawa [VIDEO]

Kulesza.
Kulesza. (Zdj. screen/FB)
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki złamał prawo ws. wyborów kopertowych. Konfederacja złoży wniosek do prokuratury o zbadanie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa rządu – zapowiedzieli posłowie Konfederacji.

Prezes NIK Marian Banaś zaprezentował w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 r.

Według NIK nie było podstaw prawnych do tego, żeby prezes Rady Ministrów wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ub.r. Izba skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW. Więcej na ten temat w TYM miejscu.

REKLAMA

Konfederacja komentuje raport NIK ws. wyborów korespondencyjnych

Poseł Jakub Kulesza z Konfederacji ocenił, że po publikacji raportu NIK potwierdziło się to, o czym wszyscy wiedzieli – że premier Morawiecki w sprawie wyborów kopertowych złamał prawo.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

„Mamy także dowód, że premier miał pełną świadomość popełnienia przestępstwa, ponieważ miał ekspertyzy i z zewnątrz, i z wewnątrz, które wprost mówiły, że organizowanie wyborów w takim trybie jest złamaniem prawa” – podkreślił.

Kulesza powiedział, że Izba skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją wyborów przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW, ale zabrakło najważniejszego – wniosku NIK o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Morawieckiego.

„Podstawy są solidne. Jeśli prokuratura nie zajmie się tym jawnym łamaniem prawa, to znaczy, że prokuratura nie działa w Polsce normalnie i może się okazać, że jedyną sprawnie działającą instytucją w Polsce jest Najwyższa Izba Kontroli” – mówił poseł.

CZYTAJ TAKŻE: Marian Banaś na celowniku służb? Zastanawiające słowa prezesa NIK

„Liczymy, że prędzej, czy później premier Morawiecki za to łamanie prawa zostanie rozliczony” – oświadczył Kulesza.

Robert Winnicki dodał, że Konfederacja od początku upomina się, aby prawo w Polsce było szanowane.

„Dzisiaj musimy stać na straży tego, aby winni tych przestępstw zostali rozliczeni” – podkreślił. Cała konferencja Konfederacji do obejrzenia poniżej.

Politycy władzy odrzucają wszelkie zarzuty i zapewniają, że działali zgodnie z prawem oraz stali na straży konstytucji.

REKLAMA