Bill Gates molestował swe pracownice? Sześć kobiet mówi o jego umizgach

Bill Gates. Foto: PAP/Panoramic
Bill Gates. Foto: PAP/Panoramic
Prenumerata NCZ! z prezentem

Sześć byłych i obecnych pracownic Gatesa wyznaje, że miliarder czynił do nich podchody i próbował nawiązać bliskie relacje. Robił to nie zważając na swe małżeństwo.

W „New York Times” 6 kobiet opowiedziało jak Bill Gates stawiał pracujące z nim panie w wyjątkowo niezręcznym położeniu, próbując uwieść je i wejść z nimi w bliskie relacje. I w Microsoft i w „Bill & Melinda Gates Foundation” żadna z pań nie była „bezpieczna”, bo mogła stać się obiektem jego umizgów. Gates miał zwyczaj zapraszać współpracujące z nim kobiety na prywatne kolacje.

Kobiety opowiadają, że czuły się bardzo niekomfortowo. Takie sytuacje są wyjątkowo delikatne. Chodzi też bowiem o zależność zawodową od jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Gates miał też w zwyczaju umizgiwać się nieraz w obecności żony, co było bardzo krępujące. Wiedza o jego ciągłych zalotach zarówno w firmie Microsoft, jak i w fundacji, była powszechna. Kobiety nie oskarżają Gatesa o molestowanie, ale przyznają, że relacje z nim były kłopotliwe i krepujące.

Nie jest jasne czy żona Gatesa, Melinda, miała świadomość postępków męża, albo do jakiego stopnia pozwalał sobie na poufałość z pracownicami. Wiadomo, że była bardzo niezadowolona ze sposobu w jakim w 2018 przeprowadzono dochodzenie w sprawie jego bliskiego współpracownika, specjalisty od finansów Michaela Larsona. Ten był oskarżany wprost o molestowanie. Dochodzenie zakończyło się ugodą i Larson wciąż pracuje w Microsoft.

Co więcej, Melinda Gates nie była zadowolona, ​​że ​​jej mąż spotyka się z nieżyjącym już pedofilem Jeffreyem Epsteinem i wielokrotnie wyrażała swe oburzenie z tego powodu. Mimo sprzeciwów, Gates nadal współpracował z Epsteinem. Według współpracowników robił to m.in dlatego, że pedofil Epstein przez swe kontakty miał mu załatwić Pokojowa Nagrodę Nobla. Wiadomo, że zboczeniec zorganizował Gatesowi spotkanie z norweskim działaczem, politykiem i byłym premierem, szefem komitetu noblowskiego Thorbjørnem Jaglandem.

W 2019 roku, kiedy powiązania jej męża z pedofilem zostały ujawnione, Melinda Gates zatrudniła prawników rozwodowych.