„Pancerny Marian” atakuje! „Onet”: NIK składa zawiadomienia m.in. na Morawieckiego i Sasina

Marian Banaś, Mateusz Morawiecki oraz Jacek Sasin. / foto: Wikimedia, autor: Adrian Grycuk/Olaf Kosinsky/Adrian Grycuk (kolaż)

NIK podejmuje kolejne kroki po przedstawieniu raportu nt. tzw. wyborów kopertowych i złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez najważniejsze osoby w państwie – donosi nieoficjalnie „Onet”.

Jak informuje portal Najwyższa Izba Kontroli jeszcze w tym tygodniu skieruje kolejne wnioski do prokuratury w związku z organizacją tzw. wyborów kopertowych, które ostatecznie się nie odbyły.

Tym razem dotyczyć one będą najważniejszych urzędników w państwie: premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka – dowiedział się nieoficjalnie „Onet”.

Jak podaje portal „NIK w zawiadomieniach do prokuratury ma m.in. zarzucać wszystkim czterem urzędnikom przekroczenie uprawnień i rażące działanie ma szkodę interesu publicznego”.

Braun o Morawieckim i spółce: Może uda się ich przynajmniej posadzić jak Ala Capone

Raport NIK ws. wyborów kopertowych

NIK negatywnie oceniła proces przygotowania „wyborów korespondencyjnych” na prezydenta RP. Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych – oświadczył niedawno podczas specjalnej konferencji prasowej prezes NIK Marian Banaś.

„W okresie od 16 kwietnia, czyli od momentu podpisania decyzji o wyborach przez pana premiera, do 9 maja jedyną uprawnioną jednostką, organem do organizowania i przygotowania wyborów na Prezydenta RP była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych” – oświadczył Banaś.

Jak dodał, zgodnie z art. 7 konstytucji organy państwowe działają na podstawie prawa i w granicach obowiązującego prawa.

Za wszystkimi decyzjami, zdaniem NIK, finalnie stali Mateusz Morawiecki i Michał Dworczyk.

Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Miażdżący raport Banasia. Organizacja „wyborów kopertowych” była nielegalna! Zawiadomienia do prokuratury