Koniec ery Netanjahu? Niekoniecznie. Antypolski Jair Lapid sklecił porozumienie opozycji, ale „ciekawie to dopiero będzie”

Yair Lapid i Benjamin Netanjahu/fot. PAP/EPA (kolaż)
Yair Lapid i Benjamin Netanjahu/fot. PAP/EPA (kolaż)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Jair Lapid, przywódca partii Jesz Atid, poinformował prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, że jest w stanie utworzyć większościowy rząd. Może to oznaczać odsunięcie od władzy rządzącego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu. Jednak wszystko wisi tylko na jednym głosie w Knesecie.

Deklaracja Lapida musi zostać zaaprobowana przez głowę państwa oraz uzyskać wotum zaufania w parlamencie. Wynik tego głosowania nie jest pewny, ponieważ planowana koalicja ma zaledwie 61 ze 120 posłów w Knesecie, a już niektórzy posłowie z partii, które podpisały porozumienie, odgrażają się, że nie poprą nowego rządu.

W przypadku odrzucenia przez parlament nowej koalicji Izrael czekają kolejne wybory.

Rząd jedności narodowej ma być utworzony przede wszystkim przez byłego dziennikarza i prezentera telewizyjnego Lapida oraz byłego współpracownika Netanjahu i szefa Jaminy, Naftalego Beneta.

Pomimo tego że w izraelskim parlamencie zasiada 17 członków partii Lapida, a zaledwie siedmiu Jaminy, obaj politycy porozumieli się co do rotacyjnego sposobu sprawowania funkcji premiera: Benet ma być szefem rządu do września 2023 roku, a potem Lapid przejmie jego obowiązki do końca kadencji Knesetu w listopadzie 2025 roku.

Do koalicji wejdzie osiem partii – prawicowych, centrowych i lewicowych – w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące ponad 20-proc. mniejszość arabską. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera Izraela.

Izraelskie media do ostatniej chwili informowały o sporach dotyczących mniej istotnych nominacji politycznych, które uniemożliwiały ostateczne porozumienie. Między innymi zarówno zastępczyni Beneta, Ajjelet Szaked, oraz szefowa Partii Pracy Merew Michaeli domagały się miejsca w komisji wybierającej sędziów krajowych, co miano rozwiązać ponownie rotacyjnym sprawowaniem tej funkcji.

Zarówno Szaked, jak i Benet znaleźli się pod silną presją konserwatywnych wyborców, by nie dołączać do przeciwników Netanjahu. Kilka dni temu Kneset przydzielił im zwiększoną ochronę z powodu gróźb śmierci pod ich adresem.

CZYTAJ TAKŻE: Jair Lapid nałgał. Jego babka nie została zabita przez Polaków. Nawet nie była w Polsce i przeżyła wojnę

Izrael. Czwarte wybory w ciągu dwóch lat

Partia Likud obecnego premiera zdobyła najwięcej mandatów w wyborach przeprowadzonych 23 marca, ale nie była w stanie stworzyć większości ze swoimi tradycyjnymi sojusznikami: ugrupowaniami religijnymi i nacjonalistycznymi. Gdyby Lapidowi nie udało się doprowadzić do utworzenia koalicji przed północą (czasu izraelskiego), niemal na pewno odbyłyby się kolejne, piąte już wybory w ciągu nieco ponad dwóch lat, a Netanjahu miałby szansę, by utrzymać się na stanowisku podczas swojego procesu korupcyjnego.

Oprócz sytuującej się na prawo od partii Likud premiera Netanjahu Jaminy (hebr. Prawica) i centrowego Jesz Atid (hebr. Jest Przyszłość) do nowej koalicji wejdą: świecko-nacjonalistyczny Israel Bejtenu (hebr. Izrael Nasz Dom, partia imigrantów z b. ZSRR), kierowana przez byłego „likudnika”, Gideona Saara, Tikwa Hadasza (hebr. Nowa Nadzieja), dotychczas rządzący z Netanjahu centrowi Niebiesko-Biali, islamistyczna Raam, socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz lewicowy Merec (hebr. Wigor).

Zgodnie umową koalicyjną Lapid będzie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w pierwszych dwóch latach rządów, lider Niebieskich i Białych Beni Ganc pozostanie ministrem obrony, a resort finansów obejmie przywódca Israel Bejtenu Awigdor Liberman.

Yair Lapid znów grzmi i atakuje Polaków! Antypolski parlamentarzysta z Izraela przeszedł sam siebie

4 KOMENTARZE

  1. cały świat ma Bibiego najserdeczniej dosyć, o czym świadczy wymuszony na nim rozejm w Palestynie – pytanie, czy świat będzie miał dość siły, by go odrąbać od stołka – i co i kto dalej? Jedyną szansą Izraela na względny spokój byłoby odsunięcie prawicy od władzy – ale na to się nie zanosi. Lapid wart Bibiego…

  2. No cóż, Żydzi widzą tylko indywidualne prawdziwe i urojone winy Polaków- oskarżając państwo polskie i Polaków o wszystko; widzą źdźbło trawy w czyimś oku, a nie widzą belki w swoim; mienia bezspadkowego zgodnie z prawem nie można-nikomu zwrócić, bo komu? Żydom z Holocaust industry?

    • I jakiego mienia bezspadkowego? Kamienic postawionych za niespłacony kredyt w polskich bankach i zburzonych przez Niemców i odbudowanych przez Polaków?

Comments are closed.