Koszulki Ukraińców wywołały burzę dyplomatyczną. Ambasada USA chwali, a Kreml upomina się o Krym i krytykuje banderowskie zawołanie

Stroje reprezentacji Ukrainy z banderowskim pozdrowieniem.
Stroje reprezentacji Ukrainy z banderowskim pozdrowieniem. (Zdj. screen/Facebook)

Ukraińcy zaprezentowali ostatnio swoje koszulki na Euro 2020. Największe oburzenie na Kremlu wywołała mapa wyrysowana na koszulkach, która zawiera anektowany Krym. Moskwa zwróciła też uwagę na haniebny nadruk „Sława Ukrainie! Sława bohaterom”, czyli zawołanie z którym na ustach bandyci z UPA mordowali na Wołyniu. Nic złego nie widzi w tym za to ambasada USA w Kijowie.

W niedzielę szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko poinformował, że ukraińska reprezentacja będzie występować na Euro 2020 w „nowym wyjątkowym stroju”. Na koszulce zamieszczono kontur mapy Ukrainy. Mapa obejmuje Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku. Widnieje tam też hasło „Sława Ukrainie! Sława bohaterom!”.

Oburzenie Kremla

Jak podkreśla BBC, nowy strój zaakceptowała UEFA, ale tą decyzją są oburzeni przedstawiciele rosyjskich władz i chcą jej cofnięcia.

Przedstawiony przez Ukrainę nowy strój reprezentacji na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej wywołał oburzenie strony rosyjskiej. Moskwę zbulwersowało to, że na koszulce zamieszczono kontury mapy Ukrainy – włącznie z zaanektowanym przez Rosję Krymem – i hasło „Sława Ukrainie!”.

Rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa napisała w Telegramie, że „ukraińska reprezentacja w piłce nożnej na swoim stroju dołączyła terytorium Ukrainy do rosyjskiego Krymu”.

Odnosząc się do hasła „Sława Ukrainie! Sława bohaterom!”, stwierdziła, że to „kolejna próba państwowej kijowskiej propagandy umocnienia w społecznej świadomości hasła, które u wielu osób na Ukrainie i za jej granicami kojarzy się z Ukraińską Powstańczą Armią, Banderą i ich zbrodniami w latach II wojny światowej”.

Pozytywna reakcja ambasady USA

Na sytuację związaną z nowym strojem reprezentacji zareagowała nawet ambasada USA w Kijowie. W mediach społecznościowych pochwalono nowy strój i zaznaczono: Krym to Ukraina.

Podoba nam się ich wygląd. Sława Ukrainie! – napisano w poniedziałek na profilu twitterowym ambasady USA w Kijowie.

W 2018 roku hasło „Sława Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom sława” stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (UPA i OUN). Współcześnie „Sława Ukrainie” kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Skandal tuż przed EURO. Reprezentacja Ukrainy zagra w koszulkach z banderowskim pozdrowieniem

Źródła: PAP, NCzas.com, Kresy.pl

9 KOMENTARZE

 1. Dlaczego Rosjanie nie robią Amerykanom czegoś podobnego w odwecie.Chyba ,że czekają na koniec rozmów,które prawdopodobnie skończą się fiaskiem i pakietem nowych sankcji.

 2. I tyle warte jest braterstwo z USA. Jak będą potrzebować to i hitlerowskie pozdrowienia będą wznosić. A może PL by wystąpiła z mapa na koszulkach z RP Obojga Narodów? Niemcy III Rzeszy a Włochy Imperium Rzymskiego :)))

  • Noo, i to byłoby sprawiedliwe. Tylko co będzie, jeśli Szwecja zrobi mapę z czasów potopu ?

   Apropos potopu: dlaczego do tej pory „polska dyplomacja” nie odzyskała zrabowanych ze Zamku Królewskiego w Warszawie lwów z brązu sztuk 2, a które do tej pory zdobią Pałac Królewski w Sztokholmie !? Jakim prawem te lwy tam jeszcze są ? Będzie w Tej Polsce rządził w końcu jakiś Polak ?

 3. Slawa Ukraini, slawa UPA, slawa SS Galizien… To gotowiec podpowiedzi okrzyków dla naszych. ociężałych umysłowo rządzących ssaków naczelnych. Co tam nierozliczone rzezie na Wołyniu, w Bieszczadach, na Lubelszczyźnie… Bohaterowie mnożą się jak krzywonosy w zamordowanej Solidarności przy wtórze oklasków oportunistycznych pasożytów.

 4. Macie cenzurę? Nie wszystkie artykuły można komentować. Ciężko czytać i nie móc wyrażać opinii. Chyba przestanę wchodzić na waszą stronę.

   • Pod częścią artykułów nie było ani jednego komentarza, zatem najpewniej nikt nie był w stanie wyrazić swej opinii.

  • już nie komentuję w Nczasie, to nieprzewidywalna strona raz można komentować raz nie.Cenzura kwitnie . Myślę , że są w układzie z PIS i wyłączają komentowanie za jakieś gratyfikacje. Wolę Sputnik.pl tam nie ma ograniczeń i w długości komentarza, i treści, i nikt nie cenzuruje wypowiedzi.

Comments are closed.