Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa

Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Turów . Zdjęcie: (CTK Photo/Radek Petrasek. Dostawca: PAP/CTK.
Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Turów . Zdjęcie: (CTK Photo/Radek Petrasek. Dostawca: PAP/CTK.
Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę PAP rzeczniczka KE Vivian Loonela.

„Celem Komisji w tym przypadku jest utrzymanie przed Trybunałem (Sprawiedliwości UE) swojego stanowiska wyrażonego w uzasadnionej opinii z dnia 17 grudnia 2020 r. W tej uzasadnionej opinii Komisja uznała szereg skarg Czech za zasadne” – powiedziała.

„Chociaż Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska dyskutują obecnie o możliwym polubownym rozwiązaniu, żadne takie rozwiązanie nie zostało jeszcze zidentyfikowane, więc sprawa nadal toczy się przed Trybunałem” – dodała rzeczniczka Komisji.

Jak pierwszy informację o tym, że Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech w sprawie kopalni Turów, podał Reuters.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czesi chcą 5 mln euro dziennie

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Obecnie trwają prace nad ostateczną umową między stroną polską a czeską z udziałem m.in. przedstawicieli poszczególnych resortów.

Jednocześnie czeska Rada Ministrów nakazała Pełnomocnikowi Rządu ds. Reprezentacji Republiki Czeskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE Martinowi Smolkowi wnioskowanie o karę w wysokości 5 mln euro dziennie dla Polski za niewykonanie wyroku.

Czesi zawnioskują do TSUE o gigantyczną karę dla Polski za niewykonanie wyroku ws. kopalni Turów

Źródło: PAP/NCzas

12 KOMENTARZE

  • Bo z góry wiadomo że eurosowieckie pedosądy go odrzucą. Co wolno towarzyszom, to nie wam, zaplute karły reakcji.

 1. Począwszy od 140 tysięcy polskich trupów w jeden rok. PiSowski JUDEN – RAT jest lepszy od niemców w Auschwitz, którzy rocznie mordowali tam ok. 100 tys. polskich obywateli. A przecież w tym roku może paść rekord.

  Ale genialny Morawer morduje także kopalnie i elektrownie i bendziem żyć za pożyczone. Za pożyczone od Wielkich Sruli, oczywiście.

 2. Mądry rząd trzymalby Ostrołękę w zanadrzu i przy takich spazmach oglosil ze wracamy do budowy, to my powinniśmy ich trzymać za jaja a nie oni Nas. Tylko za co oni Nas trzymają? Bo ja jakoś jaj u Naszych? Wodzusiów nie widzę.

  • ofiara pijanego rzezaka, który uważa, że NIK to on a nie Banaś.

   A wg sondaży ten kolejny sukces PiSowskiego JUDEN-RATu podniósł mu notowania do 60%. Bo szczuropolacy współczują takim ofiarom losu i popierają je.

Comments are closed.