Ewakuacja turystów z Orlej Perci! Do akcji ruszył śmigłowiec. Co się stało?!

Śmigłowiec TOPR. Foto: YouTube
Śmigłowiec TOPR. Foto: YouTube
Dwoje turystów zostało w piątek po południu ewakuowanych na pokładzie śmigłowca TOPR z Małego Koziego Wierchu w Tatrach. Para przeceniła swoje możliwości i poprosili ratowników telefonicznie o pomoc.

Jak przekazał ratownik dyżurny TOPR, kobieta i mężczyzna nie doznali żadnych obrażeń, jednak nie mieli umiejętności, ani żadnej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu do poruszania się w wysokogórskim terenie.

Najpierw zostali sprowadzeni do bezpiecznego miejsca, a następnie zabrani na pokład śmigłowca ratowniczego „Sokół”. Ratownicy przetransportowali turystów do Zakopanego.

Mały Kozi Wierch (2226 m n.p.m.) jest jednym ze szczytów Orlej Perci.

Tatry. Koniec zagrożenia lawinowego

W wyższych partiach Tatr, szczególnie w miejscach zacienionych i żlebach zalega jeszcze śnieg, jednak od piątku nie ma już zagrożenia lawinowego. Na wysokogórskie wyprawy nadal konieczny jest sprzęt do zimowej turystyki – informuje Tatrzańskie Park Narodowy (TPN).

„Wybierając się w wyższe partie Tatr, np. na Rysy, należy być przygotowanym na warunki zimowe. Posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask może okazać się niezbędne. Warunki na niżej położonych szlakach są dobre, jedynie miejscami może występować błoto” – czytamy w komunikacie TPN.

Na szlaku turystycznym oznaczonym kolorem czarnym, pomiędzy Psią Trawką a Halą Gąsienicową oraz na szlaku żółtym, pomiędzy Polaną Olczyską a Nosalową Przełęczą, występują utrudnienia związane z remontem nawierzchni tych traktów. Od poniedziałku do odwołania będzie zamknięty w obu kierunkach szlak niebieski na odcinku Przysłop Miętusi – Małołączniak.

Jak zachować się podczas burzy? Ratownicy TOPR o najważniejszych zasadach [VIDEO]

 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.