Koniec koalicji bliski? Gowin podtrzymuje poparcie dla opozycyjnego kandydata na RPO

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Foto: PAP
Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Foto: PAP
Porozumienie Jarosława Gowina podtrzymuje poparcie dla kandydatury prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że wierchuszka PiS rozważa usunięcie Gowina z rządu, a nawet zerwanie wiszącej na włosku koalicji.

W najbliższy wtorek Sejm ma podjąć piątą już próbę wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kandydatami tym razem są: zgłoszona przez klub PiS senator Lidia Staroń (bezpartyjna) oraz prawnik, prof. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego (PiS).

Konfederacja na razie oficjalnie nie opowiedziała za żadnym z kandydatów.

Porozumienie podtrzymuje poparcie dla Wiącka

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka poinformowała, że partia podtrzymuje poparcie dla prof. Wiącka. Klub PiS z kolei ogłosił, że podczas głosowania nad RPO będzie obowiązywać dyscyplina. Politycy władzy mają poprzeć Staroń.

Jak w ostatnich dniach donosił „Wprost”, tarcia w koalicji rządzącej są już na takim etapie, że każde kolejne wyłamanie się Gowina będzie oznaczało dla niego poważne reperkusje. PiS rozważa nawet rozwiązanie koalicji. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Gowin wyleci z rządu?! W PiS są wściekli i przygotowują taryfikator kar

3 KOMENTARZE

Comments are closed.