Żydzi znikną z Krakowa? Wszystko przez „antysemityzm”

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Figurki Żyda z pieniążkiem mają zniknąć z krakowskich sklepów z pamiątkami oraz targowisk. Tego chcą sygnatariusze listu, którzy w figurkach „Żyda na szczęście” doszukują się antysemityzmu.

„Figurki te, utożsamiane przez niektórych z talizmanem przynoszącym szczęście, mają charakter antysemicki” – stwierdzili sygnatariusze listu.

Ich zdaniem obecność przedstawień Żyda z pieniążkiem – w postaci figurek, obrazków, magnesów, nadruków, naklejek itp. – jest społecznie odbierana jako dowód na „brak wrażliwości”.

– Podczas gdy niektórzy postrzegają je jako pamiątki po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce, dla wielu są to po prostu antysemickie karykatury. Z pewnością wiele osób boli przysłowie francuskie „pijany jak Polak” albo niemieckie dowcipy o Polakach – złodziejach samochodów. Mówimy o podobnym schemacie, stereotypie, który dotyka głębokich i ukrytych przekonań i dla części osób mieszkających w naszym mieście, i tych, którzy je odwiedzają śladami przodków, jest bolesnym przypomnieniem i dowodem na brak wrażliwości – twierdził pełnomocnik prezydenta ds. kultury Robert Piaskowski.

Wcześniej sprawę rozdmuchał Instytut Kultury Willa Decjusza. Ten sam, który udzielił schronienia murzyńskiej aktywistce LGBT i poetce z Angoli Aaiún Nin. Na dwa lata. Z pieniędzy podatników.

Kraków Majchrowskiego schronieniem dla murzyńskiej aktywistki LGBT. Spędzi dwa lata w Willi Decjusza

Willa Decjusza organizowała spotkania dotyczące Żydów z pieniążkami. To w ich efekcie powstał ów list, którego sygnatariusze ubolewają nad uczuciami wrażliwej diaspory. W jego napisanie zaangażowało się kilkanaście instytucji, organizacji pozarządowych, przedstawicieli miasta, środowiska naukowego, muzeów, kongregacji i stowarzyszeń handlowych oraz rzemieślniczych oraz społeczności żydowskiej mieszkającej w Krakowie.

„Zjawisko to jest szkodliwe społecznie i kulturowo, trudne do zaakceptowania i bolesne dla części naszych mieszkańców, a także znacznej liczby turystów odwiedzających nasze miasto w poszukiwaniu prawdy o czasach współistnienia, a następnie zagłady ich przodków. Miasto, które doświadczyło tak ogromnej tragedii Zagłady znacznej części swoich obywateli ze strony nazistowskich okupantów musi mieć świadomość, że pewne przedmioty oferowane w sprzedaży są widziane przez filtr tych tragicznych wydarzeń. Tylko współdziałanie i dialog pozwolą na zmianę postaw i wycofywanie ze sprzedaży zarówno obraźliwych figurek, jak i nieakceptowalnych napisów czy oznaczeń stoisk, uznawanych za elementy antysemickie, o jednoznacznie pejoratywnym zabarwieniu” – grzmią sygnatariusze.

Jak podkreśla jednak portal lovekrakow.pl, figurki „Żyda na szczęście” są obecne w wielu krajach świata, w tym także w Izraelu. Mimo to mają zniknąć z Krakowa.

Na tym jednak nie koniec. Krakowskie organizacje aktywistyczne mają zamiar „edukować” nauczycieli, decydentów i branżę turystyczną.

„Jesienią FestivALT i Willa Decjusza zorganizują specjalne warsztaty dla pedagogów, decydentów i przedstawicieli sektora turystycznego. Ich efektem ma być współdziałanie wielu podmiotów w przekonywaniu sprzedawców i potencjalnych odbiorców produktu do zmiany stanowiska i do lepszego współdziałania na rzecz usunięcia szkodliwych i krzywdzących przedstawień „Żyda z pieniążkiem” z przestrzeni miasta” – donosi lovekrakow.pl

24 KOMENTARZE

 1. Słowo „Żyd” jest w równym stopniu antysemickie jak ta figurka. „Semita” też budzi negatywne skojarzenia.
  Wniosek- „antysemityzm” jest antysemicki!!

 2. Czasami to wygląda tak jakby ktoś chciał antysemityzm przywrócić do życia.
  Co do Żydów z Krakowa – II WŚ przeżyli z niewielkimi stratami.
  Tuż pod okiem Hansa Franka wielka krzywda im się nie działa.
  Kazimierz przetrwał.
  Nie było masowych transportów do pobliskiego Oświęcimia.
  Nawet chyba jakaś synagoga się ostała.

 3. Przecież to sama prawda o żydach , tacy są , tylko mamonę mają w oczach . Znajoma też ma takiego żyda i co piątek stawia go na szczęście do góry nogami . Nie pytałem się już dlaczego żeby nie zapeszyć . Ha ha ha ha….

 4. No to może inna figurka: „Żyd strzelający do palestyńskiego dziecka”? Wszystko w 100% zgodne z prawdą.

  • Jestem za ! Jutro popytam kto zacznie produkować i cena żeby była taka sama. Po ile więc te z monetami ? Dobrze by było żeby karabin migał właściwym światełkiem, a nawet hałasował, a dziecko płakało – po to, by wiadomym było, iż to nie zamierzchła pamiątka, tylko dramatyczna historia pisana codziennie.

 5. No jasne . Figurki z Chin , sprzedają goje . A gdzie interes ? Radni to na pewno zrozumieją , bo pieniążka nie będzie !

 6. Jesli o mnie chodzi, to juz nigdy w zyciu nie chcialbym slyszec ani o Zydach, ani o ich pamiatkach, a szczegolnie dostrzegac ich karykatury w Grodzie Krolow. Zhanbieni swoim postepowaniem, nafaszerowani nienawiscia do Polakow, z ich odwiecznymi uzurpacjami do wszystkiego co im sie nie nalezy, moga sie wzajemnie zagryzac, ale pod warunkiem ze z daleka od nas wszystkich.

  • Święta racja. Jesteśmy dla siebie jak woda i olej – czyli nigdy się nie za asymilujemy – oni się do tego nie nadają. To nacja, którą pokój i spokój wiecznie uwierają. A już sprawiedliwość, to rzecz dla nich w ogóle niepojęta. Tylko: „Daj i dawaj – to wszystko jest moje!”. Jestem ciekaw kiedy Świat w końcu odzyska właściwą sobie godność i przywróci odwagę, na nich się pozna i w końcu nimi się zmęczy.

 7. To wszystko przez to iż Majchrowski nie chciał im dać Wawelu jako ,odszkodowania’ tylko Smoczą Jamę.A przecież im się Wawel należał już od czasów Esterki.Czysty antysemityzm.

 8. tytuł artykułu wprowadził mnie w błąd,-już myślałem że naprawdę tak będzie.Ale gdzież tam,to chodzi tylko o jakieś figurki.😒

 9. Póki co oni sami intensywnie pracują na nowy holokaust i bez wątpienia on nastąpi. Trudno przyjąć, że przejmą USA bezkrwawo. A jeśli krwawo, to ktoś za to beknie.

 10. Czy istnieje poprawne politycznie wyobrażenie Żyda? Ja tu czuję pewien problem. Nikt nie uwierzy w istnienie szlachetnego, bezinteresownego żyda, niezainteresowanego pieniądzem i handełesami.
  Byli tacy, ale to był margines marginesów.

 11. Polak i zyd to bracia sjamscy od conajmniej X wieku. jeden wzial cechy od drugiego.
  Tylko teraz dla jednego nie ma miejsca , a rozdzielic sie ich nie da.

  • Da sie. Do tego potrzebny jest ostry skalpel chirurgiczny. Jedno ciecie, krotki bol i moze wtedy wstapi w nas umilowany pokoj, a oni niech sobie nadal prowadza wojenki, az sie ktos znajdzie kto polozy kres ich hipokryzyjnej egzystencji.

Comments are closed.