Druga Jałta? W Genewie rozpoczął się szczyt Putin-Biden

Władimir Putin i Joe Biden w Genewie. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin i Joe Biden w Genewie. Foto: PAP/EPA
W Genewie rozpoczął się w środę szczyt z udziałem prezydentów USA i Rosji, Joego Bidena i Władimira Putina. Spotkanie to zapowiadano jako bardzo trudne z powodu stanu dwustronnych relacji po czterech miesiącach ostrej retoryki.

Putin przyjechał do willi La Grange prosto z lotniska. Według lokalnych mediów odmówił protokolarnego spotkania z przedstawicielami władz Szwajcarii zaraz po przylocie, argumentując, że nie przybył z wizytą do tego kraju, ale wyłącznie na szczyt.

Biden jest w Genewie od wtorku.

W XVIII-wiecznej rezydencji obu przywódców powitał prezydent Konfederacji Szwajcarskiej – Guy Parmelin.

W komentarzach podkreśla się, że tematów rozmów jest wiele, a przewidywana długość spotkania, czyli 4-5 godzin – jedynie orientacyjna.

Po dwóch rundach rozmów, także w poszerzonym gronie z udziałem szefów dyplomacji obu państw, Antony’ego Blinkena i Siergieja Ławrowa, planowane są dwie osobne konferencje prasowe. Pierwszy spotka się z dziennikarzami Putin.

W polskim Internecie spotkanie bywa nazywane „drugą Jałtą” – wszystko przez poddanie przez USA sprawy rurociągu Nord Stream 2.

Spotkanie Putin – Biden. To będzie druga Jałta, czy powtórka ze spotkania Reagan – Gorbaczow?

Źródło: PAP, NCzas

2 KOMENTARZE

  1. Biedny biden, nie wie nawet w jakim jest kraju – pewnie myśli że jest na szczycie w Szwajcarii i zaraz będzie zjeżdżał na nartach (przez okno).

Comments are closed.