Nowy termin zniesienia obostrzeń. Teraz to już na pewno, ostatecznie! I widmo kolejnego lockdownu

Lockdown, kwarantanna, segregacja sanitarna. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA
Wielka Brytania jest jednym ze światowych liderów szczepień. Szczepień, które miały zapewnić powrót do tzw. normalności, czyli zniesienie restrykcji, obostrzeń, nakazów i zakazów. Premier Boris Johnson ponownie jednak przełożył ten termin. Zapewnia, że nowy jest już niemal pewny. Po czym dodał, że pod koniec roku możliwy jest kolejny lockdown.

21 czerwca miał być dniem czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji w Anglii. Johnson ogłosił jednak, że z powodu gwałtownego rozprzestrzeniania się wariantu Delta termin ten zostanie opóźniony o cztery tygodnie.

Po dwóch tygodniach, czyli 5 lipca, ma wprawdzie nastąpić ponowna ocena sytuacji, ale Johnson zasugerował, że jest mało prawdopodobne (teraz już na pewno!), by termin 19 lipca został przyspieszony.

REKLAMA

„Nigdy nie można wykluczyć, że pojawi się jakaś nowa choroba, jakiś nowy horror, którego po prostu nie przewidzieliśmy ani nie uwzględniliśmy. Ale patrząc na to, gdzie jesteśmy, patrząc na skuteczność szczepionek przeciwko wszystkim wariantom, które obecnie widzimy – więc Alfa, Delta, mnóstwo innych, Kappa – myślę, że wszystko wygląda (na tyle) dobrze, by 19 lipca był tym punktem końcowym” – powiedział Johnson podczas wizyty w laboratorium w hrabstwie Hertfordshire.

Wielka Brytania. Zapowiedź kolejnego lockdownu

Dodał on jednak, że „zima może być trudna z wielu powodów”, także z racji wyższej zachorowalności na grypę, i nie wykluczył możliwości wprowadzenia kolejnego lockdownu zimą, jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa rozwinie się w nieprzewidywalnym kierunku.

Codzienne testy dla zaszczepionych?

Minister zdrowia Matt Hancock powiedział natomiast, że zniesienie obowiązku izolacji dla osób w pełni zaszczepionych, które miały bliski kontrakt z zakażonymi, jest czymś, co chciałby zrobić i zrobi, choć nie stanie się to natychmiast. Obecnie wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, muszą się izolować przez 10 dni, ale w czasie prowadzonego pilotażu sprawdzana jest możliwość zastąpienia tego wymogu codziennymi testami na obecność koronawirusa.

Protesty przeciwko obostrzeniom. 14 osób aresztowanych

Z kolei policja poinformowała, że aresztowano 14 uczestników odbywającej się przed budynkiem parlamentu demonstracji, której celem było wyrażenie niezadowolenia z tego, że restrykcje nie zostały zniesione jak planowano.

Podczas towarzyszących protestom starć niegroźne obrażenia odniosło trzech funkcjonariuszy.

Liderzy szczepień. Teraz mierzą się z rosnącą liczbą zakażeń. To już początek IV fali?

REKLAMA