EURO 2020. Orban mocno odpowiada Niemcom, którzy chcą narzucania ideologii LGBT

Viktor Orban
Wiktor Orban / Fot. PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
To w komunistycznych Węgrzech prześladowano homoseksualistów, a obecnie państwo gwarantuje ich prawa – przypomniał w rozmowie z niemiecką agencja informacyjną dpa szef węgierskiego rządu Viktor Orban.

To w komunistycznych Węgrzech prześladowano homoseksualistów. Dziś państwo nie tylko gwarantuje ich prawa, ale też aktywnie ich chroni. Wolność jednostki to najwyższe dobro – oświadczył premier Węgier, dodając, że każdy powinien mieć niekwestionowane prawo wyboru swojej drogi życiowej.

Zastrzegł jednocześnie, że wychowanie dzieci, to zadanie rodziców.

Viktor Orban bronił w ten sposób ustawy dot. ochrony dzieci, która zabrania propagowania ideologii LGBT, zmiany płci i homoseksualizmu na zajęciach w szkołach. Została ona w ubiegłym tygodniu przyjęta przez parlament w Budapeszcie.

Niektórzy politycy w UE uznali, że nowe regulacje są wymierzone w homoseksualistów. Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen „ustawa ta wyraźnie dyskryminuje ludzi ze względu na ich orientację seksualną”. Powiedziała, że – jej zdaniem – jest to „sprzeczne z podstawowymi wartościami Unii Europejskiej. Godność człowieka, równość i poszanowanie praw człowieka”.

Burmistrz Monachium Dieter Reiter wystosował list do UEFA, w którym wezwał do zorganizowania tęczowego protestu przeciwko polityce Orbana. Rada Miasta Monachium już wcześniej postulowała, aby ta arena piłkarskich Mistrzostw Europy została podświetlona w kolorach tęczy na środowy mecz Niemcy – Węgry.

UEFA odrzuciła wniosek aroganckiego Niemca, który chce narzucać innym państwom jakie maja ustanawiać prawa, argumentując to jego politycznym kontekstem: „komunikatem dotyczącym decyzji węgierskiego parlamentu narodowego”.

Szef węgierskiego rządu zaapelował do niemieckich polityków, by uszanowali decyzję UEFA.

To, czy stadion piłkarski w Monachium, czy jakikolwiek inny europejski stadion będzie podświetlony w kolorach tęczy, nie jest decyzją państwową – powiedział Orban w rozmowie z dpa.

2 KOMENTARZE

  1. To w Niemczech chyba mają tradycję nie tylko prześladowania, a mordowania czy to homoseksualistów, niepełnosprawnych i zdrowych…

Comments are closed.