Cyfrowi półanalfabeci. Rządzi nami gang Olsena

Michał Dworczyk. Foto: PAP
Michał Dworczyk. Foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Mam dla Państwa dwie informacje: dobrą i złą. Zła jest taka, że rządzi nami gang. Dobra jest taka, że jest to gang Olsena.

W minionych dwóch tygodniach okazało się, że Polską sterują ludzie wymieniający się mailami obsługiwanymi przez portale wp.pl i gmail.com. „Włamano” się na maila Michała Dworczyka, prawej ręki premiera Mateusza Morawieckiego. Okazało się, że odpowiadający za bezpieczeństwo Polski Dworczyk nie ma tzw. podwójnego uwierzytelnienia przy logowaniu się do swojej poczty.

Takie uwierzytelnienie, czyli wymóg, aby do poczty logować się nie tylko po podaniu hasła, ale także po otrzymaniu SMS-a, to standard. Wstrząsające jest jednak nie tylko to, że urzędnik odpowiadający z bezpieczeństwo Polski nie potrafi sam się zabezpieczyć. Wstrząsa treść maili (zakładamy, że niezmanipulowana – dop. Red.). Otóż Dworczyk wyłania się w nich jako najbystrzejszy człowiek rządu, który na przykład chłopską argumentacją tłumaczy premierowi Morawieckiemu, żeby nie wyprowadzał wojska na ulicę i nie tłumił nim protestów kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję eugeniczną za sprzeczną z konstytucją.

Idiokracja

Rok 2505. Stany Zjednoczone są zamieszkane i rządzone przez idiotów. Prezydentem jest gwiazdor porno, ludzie nie potrafią dodawać ani odejmować najprostszych liczb. Drogi, mosty, budynki się rozpadają, bo nikt nie potrafi ich naprawić. Globalna korporacja doprowadziła do zastąpienia wody napojem energetycznym, co z kolei spowodowało katastrofę upraw rolnych. Bohaterami filmu „Idiokracja” są zahibernowani w naszych czasach szeregowiec Joe i prostytutka Rita. Zamiast po roku, zostali obudzeni po 500 latach i ze zdziwieniem stwierdzili, że należą do najinteligentniejszych ludzi. Dzięki zademonstrowaniu, że rośliny rosną dzięki wodzie, w co nikt nie wierzył, Joe został wiceprezydentem USA. Ta licząca sobie prawie 15 lat satyra na współczesne rządy demokratyczne (idiokratyczne) nic nie straciła na aktualności.

Mail do premiera, w którym Dworczyk tłumaczy mu, dlaczego nie należy używać wojska przeciwko demonstrantom, pokazuje, że rządzą nami ludzie, niczym z przytoczonego filmu. Zresztą przeczytajcie Państwo:

Użycie wojska w aktualnej sytuacji rodzi liczne ryzyka prowokacji, oskarżeń, ogromnych strat wizerunkowych dla rządu i wojska oraz budzi skrajnie negatywne skojarzenia. Obecna sytuacja powinna być zabezpieczana przez siły policyjne oraz wsparcie ze strony formacji straży pożarnej.

Do czego może doprowadzić wykorzystanie wojska do akcji zabezpieczającej protesty:

Generalnie wojsko (czy WOT, czy pozostali żołnierze) nie są przygotowani do tego typu działań i nie powinno w nich uczestniczyć bez stanu wyższej konieczności. Zachowanie spokoju wobec agresywnego tłumu wymaga odpowiedniego przygotowania, którego żołnierze nie posiadają – nie takie są ich zadania.

Użycie wojska byłoby porażką wizerunkową, sugerowałoby, iż rząd traktuje demonstrantów jako zagrożenie. Poza stanami nadzwyczajnymi jest to prawnie możliwe, ale nigdy nie zostało zastosowane.

Brak analogicznych działań w innych państwach UE w trakcie pandemii. Podczas ostatnich demonstracji na Węgrzech protestujący demonstrowali kilka dni pod rząd i w końcu rozeszli się do domów. Wyprowadzenie wojska na ulicę rodzi wysokie ryzyko eskalacji protestów przez sugerowanie, że władza planuje użyć siły wobec demonstrantów. Taki ruch będzie oznaczać danie paliwa do dalszych działań.

Skalanie dobre imienia żołnierzy przez:

 1. postawienie ich naprzeciwko kobiet i dzieci (w demonstracjach uczestniczy wiele osób poniżej 18-tego roku życia, w weekend wiele osób planuje pójść na demonstracje z dziećmi);
 2. narażenie się na zarzuty iż użycie wojska przypomina zachowanie reżimów autorytarnych (np. Białoruś, Wenezuela, stan wojenny w Polsce);
 3. wskazanie, że inne państwa UE wyprowadziły wojsko na ulicę w razie zagrożeń terrorystycznych (vide Francja, Włochy);
 4. ożywienie wobec WOT zarzutu, że to „polityczne bojówki”, i to w sytuacji, gdy terytorialsi zaczęli być doceniani również przez stronę opozycyjną (vide pozytywne artykuły na ich temat na Onecie).
 5. Obecność wojska na ulicy zwiększa i tak spore ryzyko prowokacji. Należy pamiętać, iż dla zdecydowanej większości (tzw. milczącej większości” Polaków wandalizm wobec budynków, w tym kościołów, jest niedopuszczalny – tego typu akty powinny być nagłaśniane.
 6. Protesty muszą wygasnąć same – pomimo restrykcji epidemicznych, nie da się ograniczyć ich występowania. Emocje społeczne związane z wyrokiem TK są obecnie większe niż obawy przed zarażeniem. Należy permanentnie apelować o dialog; wskazywać, że wyrok TK to tylko orzeczenie o niezgodności z konstytucją i otwarta jest droga do racjonalnych rozwiązań ustrojowych; wskazywać na zagrożenie epidemiczne.

W jakim charakterze wojsko mogłoby wspomóc zabezpieczanie protestów, jeżeli zostanie podjęta decyzja o jego użyciu:

Ograniczenie udziału wojska do ochrony gmachów publicznych, w tym kościołów.

Stosować łączenie wojska z innymi służbami we wspólne grupy zadaniowe, np. strażacy i do ich pomocy żołnierze.

Rozważyć włączenie wyłącznie Żandarmerii Wojskowej do pomocy, jako służby mającej największe pojęcie o działaniach porządkowych.

Użycie żołnierzy po przeszkoleniu medycznym do organizacji punktu pomocy medycznej dla protestujących poszkodowanych w ewentualnych starciach.

Co należy robić niezależnie od podjętej decyzji?

Rolą państwa w obecnej sytuacji jest nagłośnione, intensywne przeciwdziałanie epidemii oraz próba nawiązania dialogu między zwaśnionymi stronami (podobnie jak przy spotkaniach dot. Białorusi czy walki z epidemią). TK wydał określony wyrok, ale nie ma powodu, aby nie spotkać się i spróbować przedyskutować racjonalnego rozwiązania problemu.

Wystąpić z publicznym apelem do samorządów posiadających straże miejskie (w tym do władz Warszawy) z prośbą o wsparcie tych lokalnych formacji w obronie obiektów użyteczności publicznej i kultu, szczególnie tych zabytkowych – ostatnie dni pokazały wysokie ryzyko wandalizmu. Wskazać, że jest to istotne z uwagi na intensywne zaangażowanie służb państwowych w walkę z epidemią. W przypadku Straży Miejskiej pierwszym z ich zadań jest pomoc w utrzymaniu ładu i porządku publicznego.

Michał


PRZEDSPRZEDAŻ: JEDWABNE. HISTORIA PRAWDZIWA SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY


 

Wstrząsające jest nie tylko to, że do takich rozmów dochodziło, ale że takie maile wysyłają do siebie rządzący Polską. Edward Snowden, były agent CIA i NSA, opisał dokładnie, że Amerykanie kontrolują całą korespondencje na gmail.com. Czyli polski premier pozwala, aby „kuchnię” rządzenia Polską czytały obce służby. To jest tak szokujące, że po prostu brak słów.

Co więcej, wszystko „przysycha”. Morawiecki nie wyciągnął żadnych konsekwencji wobec własnego współpracownika. Logiczne, bo musiałby wyciągnąć wobec siebie. Ogłoszono, że to atak rosyjskich hakerów, a to jeden z najmniej prawdopodobnych scenariuszy. Raczej  mamy do czynienia z walką w obozie Zjednoczonej Prawicy (ani ona zjednoczona, ani prawica, ale tak się nazywają). Ktoś po prostu usiadł do komputera, na którym logował się Dworczyk, odzyskał hasło, a ponieważ nie było uwierzytelnienia dodatkowego, to się zalogował. Żaden obcy wywiad nie zdetonowałby Dworczyka w ten sposób, bo to zasypanie dobrze funkcjonującej kopalni wiedzy. Mało tego: na skutek tej detonacji będziemy mieć do czynienia teraz z masowym uszczelnieniem dostępu do kont polskich polityków.

CZYTAJ TAKŻE: E-maile Dworczyka. Tak rząd wymyślał koronarestrykcje? Wyciekły szokujące informacje

To wszystko jest przeraźliwie smutne. Najgorsze wręcz jest to, że cyfrowy półanalfabeta Dworczyk wyrasta na tym tle na tytana intelektu. Fakt, że taki skandal nie powoduje żadnych konsekwencji, jest jeszcze bardziej depresyjny. Jesteśmy państwem nawet nie z tektury, ale zwyczajnie nie istniejemy i się nie liczymy. Kto normalny na świecie będzie poważnie rozmawiał z kolesiami, którzy o tajemnicach państwowych piszą na poczcie publicznej? Czy można się dziwić, że amerykański prezydent Joe Biden poszedł rozmawiać z szefami krajów bałtyckich, a Polskę – mówiąc językiem młodzieżowym – olał? Po co gadać z kimś, kto sam siebie nie szanuje.

Skandale są dwa. Raz – że do takiej sytuacji w ogóle doszło. Dwa – że z racji tego, iż Morawiecki uczestniczył i przyzwalał na taką formę komunikacji, nie ma żadnych konsekwencji. No teraz wiecie Państwo, że nie żartowałem z tym gangiem Olsena. Jest nawet gorzej. Przy naszych rządzących gang Olsena wygląda po prostu na zawodowców.

Jan Piński


31 KOMENTARZE

 1. Przyznaję, rzeczywiście żenujące.
  Jestem ciekaw, co dokładnie napisał w mailu morawiecki w sprawie wyjścia wojska na ulice, jakich użył słów.

 2. „Okazało się, że odpowiadający za bezpieczeństwo Polski Dworczyk nie ma tzw. podwójnego uwierzytelnienia przy logowaniu się do swojej poczty.”
  Ale co za różnica, skoro wyciek był sterowany przez CIA, które trzyma buta na googlu i ich gmailu?
  Przecież dostawca usługi ma pełen dostęp do poczty swoich klientów z poziomu administratora.
  Więc po co te brednie?

  • Znowu jakiś cfêl, co tylko czyta »ze zrozumieniem«. Zapewne fun pana Mikke.
   marguar, ma rację. Jeśli wcześniej nie zakodujesz swojego maila to operator może wszystko przeczytać. Co do kropki.

   Najbardziej przerażające jest, że te rządowe głupki posiadają przyzwolenie na udział w takich informatycznych lunaparkach jak gmail, facebook albo twitter. W końcu to produkty przeznaczone dla nieletniego, pryszczatego gówniarstwa, aby tam mogli wyprztykać hormonalne nadmiary.

  • „dostawca usługi ma pełen dostęp do poczty swoich klientów z poziomu administratora” – ależ niekoniecznie, to zależy od konfiguracji systemu czy poczty. Jeszcze dodaj, że administrator zna hasła użytkowników, prawda? Warto dodać, że na świecie istnieją też inne systemy operacyjne, które mogą wręcz wymuszać poufność.
   Oczywiście, można przypuszczać, że np. gmail współpracuje z CIA czy DIA.

 3. całkowicie błędne założenia – nie z głupoty używali prywatnych kont – tylko dla nie pozostawiania śladów na urzędowej poczcie, rutynowo archiwizowanej – więc z wyrachowania, z zamiarem ukrycia treści. Powtórzę kolejny raz: to nie durnie, tylko inteligentni bezwzględni gracze – oczywiście pozbawieni moralności i oczywiście sterowani z zewnątrz. Więc nie ma powodu do kpin i podśmiechujek – ale powinien być powód co najmniej do niepokoju – ale raczej do mobilizacji

  • Na podstawie tego co już wiemy to bez względu na to jak bezwzględni to gracze, to jednak mimo wszystko są to głupki.
   Korespondencja wyciekła a ich zamiarem było do tego nie dopuścić.
   Ot, tak to jest jak durnie i patole dorwą się do rządzenia.
   Brak planowania, wiedzy technicznej, wykwalifikowanych kadr doradczych.
   Przy nich taki Krakowiak, Patyk czy ś.p. Pershing to prawdziwi intelektualiści.
   Kliki PiSowskie są może na poziomie „Króla Dopalaczy”.

  • Bardzo trafna diagnoza. Im bardziej ich traktujemy jak idiotów, tym bardziej na „dobre” im wychodzi. Oni wiedzą co robią i ktoś im „dobrze” radzi. Tu rozgrywka idzie o wielka stawkę.

 4. Zanim zaczniecie obalać rząd PIS (tfu) napiszcie jak widzicie czas po PIS!!! a WY NIC, TYLKO NAPIER…LACIE ALE NIC NIE TWORZYCIE. Nasza Konfederacja okazłąsię wydmuszką, dającą się dymać we wszystkie strony, opowiadanie ludziom o przedsiębiorcach, producentach skórek, jakkolwiek słuszne nie dociera do ludzi, czy wy tego nie rozumiecie? Zła wasza strategia, ale jak się ma takich debili politycznych jak JKM to sie nie dziwie…

  • @anakondek,
   Myślę, że na chwilę obecną nie trzeba tego rządu obalać.
   Trzeba go tylko osłabiać tak, żeby rządzić (czyli szkodzić) dalej już nie mógł i pozwolić mu trwać tak żeby się wypalał i kompromitował dalej.
   Od wczoraj jest to już rząd mniejszościowy czyli na obecną chwilę optymalny.
   Trzeba robić wszystko żeby ciągnął do końca kadencji.
   Czyli trzeba myśleć strategicznie i nie podniecać się „wywaleniem koślawego rządu”
   Niech na razie stoi – aby dalej był koślawy.

  • Pachniesz trollem, do tego słabo obeznanym.
   Poinformuję Cię – prawe skrzydło Konfederacji ma plan gotowy od 30 lat. A skrzydło narodowe nie wchodziłoby do koalicji, gdyby jakoś go nie akceptowało. Poza tym wypowiedzi RN w sprawach gospodarczych generalnie są sensowne, a w szczegóły możemy nie wnikać ;-)

   • Aha, umknęło mi – bezpośrednio po PiS nic się ważnego nie zmieni, nie ma co tu planować. Jak się da, to piach w tryby każdemu z bandy czworga.
    Nasza nadzieja tylko w kataklizmie lub wojsku (wątpliwe).

  • Ludzi mądrych jest w Polsce legion, tylko ze kamaryle należy rozbic aż do gmin, aż po ostatnią sprzątaczkę i z tym jest problem a nie z brakiem odpowiednich ludzi.

 5. Cyfryzacja 2021 – wersja polska. Urząd Komunikacji Elektronicznej umożliwia składanie skarg na operatorów pocztowych i telefonicznych na swoim portalu uke.pl Instrukcja jest następująca: ściągnąc formularz w formacie .doc, następnie wydrukować go na drukarce, wypełnić czytelnie ręcznie, zeskanować i wysłać do UKE w formacie .jpg
  Nie wierzycie? Można sprawdzić osobiście. To temat dla kabaretu.

 6. Podwójne uwierzytelniania z SMS nie ma nic do rzeczy. Ważne jest co innego: GDZIE ZABEZPIECZENIE KONTRWYWIADOWCZE RZĄDU? DLACZEGO POZWOLIŁO NA RZĄDOWĄ KORESPONDENCJĘ Z PRYWATNYCH ZAGRANICZNYCH KONT? :-))))))

 7. Dziękuję, nie potrzebuję bezsensownej ustawy. Wszystkie te wolności już zapewnia Konstytucja A nawet gdyby było inaczej to ustawa dotyczy tylko COVID-19,który zaraza zostanie zastąpione inną chorobą np. EBOLA-21, więc podwójny nonsens. Poza tym, zostanie wprowadzony stan wyjątkowy na 3 miesiące, który zostanie potem przedłużony na dowolnie długi czas (bo Konstytucję można łamać dowolnie), więc tą ustawą i Konstytucją to będzie można palić w piecu.

 8. Ja nie wykluczał bym niemieckich bądź amerykańskich służb, murzyn Kaczyński zrobił swoje: plandemia, eksterminacja, wyszczepianie, paszporty c-19, eko-niszczenie gospodarki, dalsze przeglądanie wypocin tego ciamajrządu jest bez znaczenia, padła decyzja, że PIS idzie już do odstawki, bo rewolucja marksistowska NWO wkracza do następnego etapu.

 9. Moim zdaniem przesyłanie dokumentów państwowych na prywatne mejle i korespondencja o państwowych sprawach z prywatnych mejli mówi nam, że Morawiecki stworzył grupę działająca poza strukturami państwa i ewidentnie jest wrogiem Kaczyńskiego i organów państwa polskiego. Podejrzewam też, że Kaczyński nic nie może z tym zrobić, przy założeniu, że w ogóle wie co jest grane. I takim to sposobem Kaczyński wpadł w pułapkę, która sam na siebie zastawił.

  • Moje „zdanie”, to nie twoje zdanie. Moja dup;a, to nie twoja dupa. Moja racja, to nie twoja racja.
   Albowiem ?: „każdy, jak własną dupę, ma rację” [J. Piłsudski]…

 10. no cóż, redakcja niewiele lepsza, sami uzywacie yt i innych tego typu sieci
  zamiast mastodont-a peertube itp. nie uzywacie gpg bo nie macie pojecia co to jest
  ot przyganiał kocioł garnkowi a sam smoli

 11. Polskie wojsko od 1945 roku i Tak potrafi tylko walczyc z cywilami w podeszlym wieku,kobietami i z dziecmi.Maile morawieckiego niczego nowego nie wnosza.Po Co sie podniecac?

Comments are closed.