Rządowa agencja oświadcza: istnieje prawdopodobny związek między zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia a przyjęciem szczepionki przeciwko COVID-19

Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) oświadczyło, że istnieje  prawdopodobny związek pomiędzy zapaleniem mięśnia sercowego u młodych osób a przyjęciem szczepionki mRNA przeciwko COVID-19.

W połowie czerwca rządowa agencja CDC zapowiedziała, że zwoła pilne spotkanie z ekspertami, by omówić przypadki zapalenia mięśnia sercowego, które wystąpiły po przyjęciu szczepionek opartych na mRNA Pfizera i Moderny.

Oświadczono wówczas, że liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego jest znacznie wyższa niż oczekiwano. Jednocześnie podkreślono, że w stosunku do ogółu szczepień, są to nadal przypadki rzadkie.

REKLAMA

Łącznie do amerykańskiego systemu VAERS (system zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionek) zgłoszono ponad 1200 przypadków zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia.

CDC publikuje raport

267 przypadków zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia wystąpiło po pierwszej dawce szczepionki, a 827 po drugiej dawce. Przy 132 kolejnych przypadkach nie ustalono, czy NOP wystąpił po pierwszym czy drugim zastrzyku.

Większość przypadków wystąpiła w ciągu tygodnia od szczepienia, a niepożądanymi skutkami były ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Przypadki dotyczyły przede wszystkim młodych osób w wieku od 12 do 29 lat, głównie mężczyzn.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionce przeciwko koronawirusowi

W ocenie rządowej agencji istnieje „prawdopodobne ryzyko”, że zapalenie mięśnia sercowego u młodych osób wystąpiły przez szczepionkę przeciw koronawirusowi opartej na technologii mRNA.

Łącznie przebadano 300 przypadków zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia u osób, które tuż przed zachorowaniem przyjęły preparat mający przeciwdziałać COVID-19.

Zapalenie mięśnia sercowego jest rzadką chorobą, ale nie nową. Teraz wydaje się jednak, że szczepionki typu mRNA także mogą być jej przyczyną – oświadczył kardiolog dziecięcy Matthew Oster.

CDC zapowiada dalsze gromadzenie danych ws. szczepień

Podkreślono, że przypadki te są rzadkie, ale jednocześnie częstsze, niż początkowo przypuszczano. Średnio zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia występowało 12,6 razy na milion podanych dawek. Częściej w przypadku preparatu Moderny (18 przypadków na milion) niż Pfizera (8 na milion).

Urzędnicy CDC oświadczyli jednocześnie, że gromadzą więcej danych, aby lepiej zrozumieć potencjalne ryzyko, a także zbadać, czy istnieją długoterminowe skutki uboczne po przyjęciu szczepionek przeciw koronawirusowi.

Dodatkowo podkreślono, że pomimo wyższego niż się spodziewano ryzyka zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia po przyjęciu szczepionki na bazie mRNA, korzyści szczepienia przeciw COVID-19 przewyższają ryzyko NOP-ów.

Niedzielski zapowiada trzecią dawkę szczepionki i powrót lockdownu. Mentzen: „Zupełnie jak u dilera”

REKLAMA