Białystok pod wodą. Sążnista ulewa zalała miasto [FOTO/VIDEO]

Ulewa i burze nad Białymstokiem.
Nad Białymstokiem przeszła potężna ulewa. (Fot. Twitter)
Potężne ulewy wraz z burzami przechodzą nad Polską. Po południu podtopiło Szczecin, wieczorem Białystok. W stolicy Podlasia zalanych jest wiele ulic, posesji, lokali usługowych, a nawet… miejski autobus.

W czwartek w godzinach popołudniowo-wieczornych w Białymstoku zaczął padać prognozowany ulewny deszcz, który towarzyszy burzom.

Jak podają synoptycy z IMGW w mediach społecznościowych, zgodnie z prognozami i ostrzeżeniami w ciągu godziny spadło w trakcie burzy w mieście 26 litrów deszczu, w tym – jak podają – 9,1 litra w ciągu 10 min.

„Rzeka Biała szybko reaguje, wystąpiły lokalne podtopienia” – napisało IMGW.

W mediach społecznościowych mieszkańcy zamieszczają filmiki z ulic, którymi nie da się przejechać przez miasto. To m.in. ulica Plażowa, gdzie niedaleko jest zalew. Tam jedyną opcją przejazdu, był przejazd po chodniku.

Z opublikowanych zdjęć z ulicy Jurowieckiej wynika, że woda sięgała do podwozia. „Rondo Jurowiecka/Poleska nieprzejezdne” – dzielą się mieszkańcy w mediach społecznościowych.

Na filmiku z okolic ulic: Branickiego, Piastowskiej i Miłosza widać, jak woda zakrywa całą jezdnię. Na trawniku pełnym wody utknęło auto.

Podlascy strażacy apelują, by nie wyjeżdżać na razie na ulice. Otrzymali już kilkadziesiąt zgłoszeń o podtopieniach ulic, posesji, garaży czy piwnic, a także lokali usługowych. Jak powiedział PAP dyżurny stanowiska kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku, wciąż pada deszcz – strażacy wyjeżdżają do zdarzeń.

Synoptycy prognozują, że burze z ulewnymi deszczami będą przechodzić przez region także w nocy.

Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, do godziny 21 strażacy brali udział w tysiącu zdarzeń związanych z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym powodującym burze. Najwięcej interwencji, bo ponad 500, odnotowano w Szczecinie i okolicach.

Wielka ulewa nad Szczecinem. Podtopione ulice, budynki i samochody. Policja, żołnierze i służby miejskie walczą ze skutkami nawałnicy [FOTO/VIDEO]

7 KOMENTARZE

    • Otóż to! Ale nie wiem czy skojarzą. Pewnie nie. A z bardziej przyziemnych przyczyn, miasto od dobrych kilku lat przechodzi intensywne betonowanie i brukowanie wszystkiego co się da. Oraz likwidację tzw. powierzchni biologicznie czynnej. Nie mogło inaczej się skończyć.

  1. Cóż, za to Białystok ma „w porządku” sądy ;) – narodowca na rok bezwzględnego więzienia za „złe” okrzyki na demonstracji – chyba nawet w grudniu 1981 r. tego nie było: były większe wyroki za strajki okupacyjne (też zmniejszane w amnestiach), ale chyba nie za manifestacje….. No i brawa dla tej pani w autobusie – totalny spokój, acz będący chyba wynikiem „niewoli komórkowej”….

  2. Ulubione zajecia polskich „samorzadowcow” :
    – zabetonowanie wszystkiego co sie da albo i nie da
    -segregacja ludzi na „wyszczepionych” i reszte ( juz drugi koncert w Bialymstoku nur fur geimpften)
    A rzekomo wielokulturowy i tolerancyjny Bialystok pod rzadami widomej dynastii zaczyna w tym wiesc prym.

Comments are closed.