Zaszczepił się w ruchomym punkcie. 4 godziny później nie żył. Jest dochodzenie

Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Ukraińskie organy ds. zdrowia analizują incydent, w którym mężczyzna zmarł kilka godzin po zażyciu szczepionki Pfizer/BioNTech. Urzędnicy podkreślili, że poprzednie takie przypadki nie były związane z kampanią szczepień.

Ukraińskie Ministerstwo Adrowia poinformowało w oświadczeniu, że 47-letni mężczyzna z regionu Winnicy został zaszczepiony przez zespół mobilny w piątek około 13:45 czasu lokalnego.

Mężczyzna początkowo wydawał się nie mieć żadnych skutków ubocznych, ale około godziny 17 zaczął narzekać na nudności, a następnie stracił przytomność. Wezwano karetkę, ale próby resuscytacji nie powiodły się i pacjent zmarł około godziny później. Według ministerstwa pięciu innych mężczyzn zostało zaszczepionych z tej samej fiolki i czują się dobrze.

REKLAMA

Władze medyczne badają tragiczne zdarzenie. Śmierć pacjenta została zarejestrowana jako „zdarzenie niepożądane po szczepieniu”, ponieważ zmarł w ciągu 30 dni od zaszczepienia przeciwko Covid-19.

Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że wcześniejsze przypadki zgonów po szczepieniu nie były związane ze wstrzyknięciem szczepionki.

„Szczepienie przeciwko Covid-19 nie zapobiega rozwojowi innych chorób ani śmierci z innych przyczyn” – czytamy w oświadczeniu.

Ukraiński kanał telewizyjny Hromadske poinformował, że mężczyzna z Winnicy był pierwszym pacjentem w kraju, który zmarł wkrótce po otrzymaniu szczepionki Pfizera. Media informowały wcześniej, że cztery osoby zmarły po zaszczepieniu szczepionką AstraZeneca/Covishield.

Oprócz Pfizera i AstraZeneci Ukraina używa w swojej kampanii szczepień produkowanej w Chinach szczepionki CoronaVac. Według ministerstwa zdrowia ponad dwa miliony ludzi otrzymało co najmniej jedną jej dawkę.

W zeszłym miesiącu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dodała ryzyko zapalenia serca do listy rzadkich niepożądanych skutków szczepionek Pfizer i Moderna. Europejska Agencja Leków wcześniej potwierdziła, że ​​szczepionka AstraZeneca, obecnie znana pod nazwą Vaxzevria, jest powiązana z niezwykle rzadkimi przypadkami krzepnięcia krwi.

REKLAMA