
Należący do koncernu Virgin Galactic statek VSS Unity z miliarderem Richardem Bransonem na pokładzie dotarł w niedzielę do granicy między atmosferą ziemską i kosmosem w ramach pierwszego pełnego lotu załogowego tej maszyny.
Samolot kosmiczny o napędzie rakietowym wystartował rano z powietrza po wyniesieniu go na wysokość 13 km przez specjalny statek złożony z dwóch połączonych samolotów.
Stamtąd VSS Unity odbył lot na granicę atmosfery ziemskiej ok. 88 km nad Ziemią. Przekroczył w ten sposób granicę kosmosu uznawaną przez siły powietrzne USA, wyznaczoną na poziomie 50 mil, czyli ok. 80 km.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii miliarder wraz z pięcioma innymi członkami załogi spędził w stanie nieważkości kilka minut. Tak Barson bawił się z turystami, których zabrał w kosmos:
I was once a child with a dream looking up to the stars. Now I'm an adult in a spaceship looking down to our beautiful Earth. To the next generation of dreamers: if we can do this, just imagine what you can do https://t.co/Wyzj0nOBgX #Unity22 @virgingalactic pic.twitter.com/03EJmKiH8V
— Richard Branson (@richardbranson) July 11, 2021
Ogromny sukces kapitalizmu
Brytyjski miliarder i szef koncernu Virgin Richard Branson dziś, 11 lipca, odbył swój pierwszy lot w kosmos w ramach pierwszego pełnego lotu załogowego. Uprzedził tym samym innego miliardera Jeffa Bezosa, który planuje wylecieć 20 lipca.
Branson ogłosił swój udział w locie tuż po tym, jak Bezos ujawnił, że czwartym pasażerem lotu New Shepard – obok Bezosa, jego brata Marka i anonimowego nabywcy biletu za 28 mln dolarów – będzie 82-letnia niedoszła astronautka Wally Funk, której mimo dekad starań i szkoleń nigdy nie udało się polecieć w kosmos. Kobieta już dziewięć lat temu zarezerwowała sobie miejsce także na pokładzie maszyny Bransona.
Wyścig obu miliarderów stanowi przetarcie nowego szlaku dla turystyki kosmicznej, z której dotąd skorzystało jedynie kilka osób. W rywalizacji uczestniczy też firma SpaceX innego miliardera Elona Muska, który w 2023 r. planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu tego roku – pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.
Dzisiejszy lot jest zarezerwowany tylko dla „wybranych”, ale dzięki takim wydarzeniom – już za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, takie wydarzenia będą dostępne dla zwykłych ludzi. To ogromny sukces kapitalizmu.
Richard Branson leci w kosmos. Oglądaj transmisję NA ŻYWO [VIDEO]
Źródło: PAP, NCzas