Morawiecki zapowiada szprycowanie dzieci na Covid-19! „Jeżeli będzie taka możliwość, to…”

Premier Mateusz Morawiecki i jego Narodowy Program Szczepień. Foto: PAP/nczas.com
Premier Mateusz Morawiecki i jego Narodowy Program Szczepień. Foto: PAP/nczas.com
REKLAMA
Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia; COVID-19 to bardzo duże zagrożenie – powiedział w środę w Kaliszu premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe.

– Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia. Szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe – powiedział Morawiecki.

Podczas wizyty w Kaliszu szef rządu wskazał, że z prowadzonych w Polsce badań wynika jednoznacznie, że Polacy chcą mieć dzieci. – Musimy pomóc łączyć życie zawodowe i rodzinne. Polityka rodzinna jest znakiem rozpoznawczym naszego rządu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

– Warto sobie zdać sprawę, że bez dzieci nie będziemy mogli rozwijać się w długiej perspektywie, dlatego po 500 plus robimy kolejne wysiłki, żeby wesprzeć rozwój demograficzny – stwierdził premier.

Brytyjskie badania

Tymczasem brytyjskie badania z 12 miesięcy pandemii potwierdzają, że wśród dzieci ryzyko zachorowania na COVID-19 lub zgonu wskutek tej choroby jest bardzo małe. W Anglii zmarło zaledwie 25 dzieci poniżej 18. roku życia.

Na poważne powikłania zakażenia SARS-CoV-2 bardziej narażone są dzieci i nastolatki z poważniejszymi przewlekłymi chorobami współistniejącymi, takimi jak schorzenia neurologiczne czy zaburzenia odporności. Ale nawet w tej grupie małych pacjentów ryzyko jest raczej małe – wynika z badań specjalistów University College London, University of York, a także uniwersytetów w Bristolu i Liverpoolu.

W Anglii od marca 2020 r. do lutego 2021 r. na oddział intensywnej terapii przyjęto z powodu COVID-19 251 dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, czyli jedno na 50 tys. Zaledwie 25 z nich zmarło, co oznacza, że ryzyko zgonu w tej grupie to jedynie dwa przypadki na milion dzieci. To najbardziej dokładne dane w tym zakresie na świecie – twierdzą brytyjscy specjaliści. Opublikowano je na stronie „Research Square”.

Dr Elizabeth Whittaker z Royal College London oraz Imperial College London zwraca uwagę, że wzięto pod uwagę okres, kiedy w Wielkiej Brytanii nie rozprzestrzenił się jeszcze bardziej zakaźny wariant Delta. Jednak jej zdaniem wariant ten nie powinien zwiększyć u dzieci ryzyka poważnego przebiegu COVID-19.

Badania te obejmują okres, kiedy dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia nie była dostępna szczepionka przeciwko COVID-19. W tej grupie wiekowej w wielu krajach dopuszczono szczepionkę w czerwcu 2021 r. Prof. Russell Vinter uważa, że dla niektórych dzieci korzystne byłoby, gdyby zaszczepiono je przeciwko COVID-19.

Źródło: PAP

REKLAMA