Światowi liderzy szczepień w przededniu IV fali. Premier przyznaje, że skuteczność szczepionki jest „słabsza”, niż oczekiwano

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay (kolaż)
Światowi liderzy szczepień, Izrael, w ostatnich dniach mierzą się z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem. Premier Naftali Bennett stwierdził, że skuteczność szczepionki przeciw wariantowi Delta jest „słabsza”, niż oczekiwano.

Izrael był przez wiele mediów stawiany jako wzór kraju, w którym szybko i sprawnie przeprowadzono proces szczepień. Do 16 lipca przynajmniej jedną dawką zaszczepiono ponad 63 procent społeczeństwa, a w pełni zaszczepionych jest blisko 58 procent obywateli.

Tymczasem kraj ten mierzy się z widmem kolejnej fali, za którą odpowiedzialny ma być złowrogi wariant Delta. W ostatnich dniach liczba zakażeń szybko i znacząco wzrosła i stale osiąga poziom kilkuset, a nawet ponad tysiąca nowych zakażeń dziennie.

Premier Bennett przyznał, iż skuteczność szczepionki przeciw wariantowi Delta jest „słabsza”, niż oczekiwali urzędnicy służby zdrowia. – Nie wiemy, w jakim stopniu szczepionka pomaga, ale wszystko wskazuje na to, że znacznie mniej – podkreślił.

Powrót obostrzeń

W związku z rosnącą liczbą zakażeń Izrael planuje powrócić do niektórych obostrzeń. Wszystko uzasadniane jest złowrogimi wariantami Delta i Delta Plus.

Zgodnie z planem, zaproponowanym wspólnie przez premiera, ministra zdrowia i ministra gospodarki, który musi być zatwierdzony przez rząd, w wydarzeniach publicznych będą mogły uczestniczyć tylko osoby w pełni zaszczepione lub wyleczone z Covid-19. W imprezach w pomieszczeniach zamkniętych będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 100 osób.

Obecnie obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wnętrzach lokali, od którego wyjątek stanowią spożywanie jedzenia i napojów.

Szczepionka nie wystarczy do walki z wariantem Delta (…) potrzebujemy współpracy obywateli, aby pokonać koronawirusa bez konieczności narzucania nowych restrykcji – powiedział Bennett.

Premier Izraela: szczepienie nie wystarczy

Źródło: jpost.com/PAP

2 KOMENTARZE

  1. Coś nie tak i podobnie w większości innych państw, np w UK . Produkt bubel, dane skuteczności zawyżone i teraz wychodzi szydło z worka, jak szybko tymczasowe pozwolenia zostały przepchane (w Polsce nikt ich nie badał, jedynie Bruksela podbiła pieczątkę po FDA i po sprawie) i zatwierdzone.

    • Skoro nie można uzyskać od producentów dokumentacji i metodologii badań skuteczności preparatów, to raczej oczywisty szwindel.

Comments are closed.