Kolejne badanie, które będzie ciosem dla covidian. Skuteczność szczepionek spada, szczególnie wśród starszych

Szczepionka na stole.
Szczepionka podana na stół. (Fot. PAP)
Raport naukowców z państwowego Instytutu Gertnera w Izraelu wykazał, że ochrona przeciwko koronawirusowi gwarantowana przez szczepionki spadła do 80 proc., a wśród osób powyżej 60. roku życia nawet do 50 proc. Badania te jednak są krytykowane przez lekarzy oraz wielu ekspertów – podał w czwartek the Times of Israel.

Portal przypomniał, że szczepionki miały dużą skuteczność w walce z koronawirusem do momentu pojawienia się w kraju wariantu Delta, który po raz pierwszy odnotowano w Indiach.

Dr Amit Huppert który kierował zespołem naukowców powiedział w rozmowie z the Times of Israel, że rząd nie powinien „panikować”, ale wyniki badań należy „wziąć na poważnie”.

„To jest ostrzeżenie, którego nie można ignorować” – zaznaczył.

Ekspert rządu ds. koronawirusa Ran Balicer zakwestionował te badania, wskazując, że ich wynik może mieć „skrajnie wypaczony” efekt.

„Każda próba ustalenia skuteczności szczepionki przeciwko poważnym chorobom na podstawie ograniczonych danych dotyczących zachorowań wśród zaszczepionych jest bardzo, bardzo ryzykowna” – podkreślił.

Z kolei doktor chorób zakaźnych Yael Paran powiedziała portalowi, że dane wykazane przez naukowców z Instytutu Gertnera nie pokrywają się z rzeczywistością.

„Myślę, że te liczby są przesadzone” – stwierdziła, nie dodając żadnego argumentu.

Izrael. JP: 60 procent ciężkich zachorowań to osoby zaszczepione

6 KOMENTARZE

 1. Takie badania godzą w najważniejsze dogmaty sekty świętego kowida.To się musi skończyć rozlewem krwi.

 2. Ciosem to może być, ale dla pobożnych życzeń. Od lat skuteczność szczepionek na grypę z trudem dociąga do 40%, przy czym wśród starszych jest to około 10%.

 3. Dane z MZ Izraela (trzeci plik csv od dołu): https :// data. gov .il/dataset/covid-19
  Cotygodniowe dane dotyczące zakażeń wśród zaszczepionych i niezaszczepionych.

 4. Śmieszy mnie to że jak tak dalej pójdzie o Żydy podważą zaufanie do amerykańskiej i europejskiej pharmy i wyjdą na zbawców.
  Ten temat niskiej skuteczności szczepionek wałkują już w Izrealu od dłuższego czasu.
  Brawo Żydy – jeść dużo czosnku to będziecie zdrowe a szczepionka niepotrzebna.

  • To może być asekurowanie się Żydów, przed ich współudziałem w największej zbrodni w historii Świata – depopulacji. Bo prawda wyjdzie na wierzch, to nieuniknione.

Comments are closed.