Banaś wyprowadza kontrę po otrzymaniu dwóch ciosów. Oto jego wiadomość do PiS i Ziobry

Prezes NIK Marian Banaś.
Prezes NIK Marian Banaś. (Fot. Marek Brzeziński/CC0 1.0)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś odniósł się do podwójnego uderzenia – w jego samego i jego syna.

W ostatnich tygodniach to Banaś był stroną atakującą w walce z Prawem i Sprawiedliwością.

Złożył zawiadomienie do prokuratury ws. nielegalnych wyborów kopertowych, zapowiedział, że prześwietli „dodatki covidowe”, pytał, gdzie podziały się 224 mld zł z budżetu państwa. To tylko trzy z wielu innych działań podejmowanych przez NIK.

W piątek w Banasia uderzył z kolei aparat państwowy. Najpierw CBA zatrzymało jego syna, Jakuba, a dosłownie kilkadziesiąt minut później Prokuratura Krajowa zwróciła się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o uchylenie immunitetu Banasiowi, by postawić mu zarzuty.


WOJNA NA LINII PiS-BANAŚ. Po zatrzymaniu syna, prokuratura uderza w prezesa NIK. Jego los w rękach marszałek Witek »»


Marian Banaś odpowiada na działania PiS

Po kolejnych kilkunastu godzinach do wydarzeń odniósł się sam Marian Banaś. Między wierszami zasugerował, że podejmowane przez aparat państwowy działania są swego rodzaju zemstą.

Zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalszą pracę Najwyższej Izby Kontroli – zapewnił Banaś.

Najwyższa Izba Kontroli pod moim kierownictwem zauważyła nierównowagę finansów publicznych oraz niekontrolowany wzrost długu publicznego, który liczony według metodologii Unii Europejskiej wzrósł aż o 290 mld zł. Wcześniejsze zwiększenie długu publicznego, obliczonego według tej metodologii, o podobną wartość, jaką zaobserwowano w jednym tylko 2020 r., trwało prawie 10 lat – podkreślił.

Powiedział, że duże operacje finansowe dotyczące ważnych zadań publicznych były w 2020 r. planowane i dokonywane z pominięciem rachunku wydatków i deficytu budżetu państwa. Dodał, że korzystano również z operacji, które pozwoliły na wykazanie wydatków budżetu państwa w innych okresach niż są faktycznie ponoszone.

Ponadto zmuszony byłem podkreślić, że poprzez zastosowanie w 2020 r. na tak dużą skalę mechanizmów obniżających przejrzystość realizacji budżetu, sprawozdanie to nie odzwierciedlało wszystkich operacji wpływających na stan finansów sektora rządowego i to nie tylko tych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – powiedział.

Zaprezentowane ustalenia wyników kontroli, mające na uwadze wiedzę, którą posiadam z racji pełnienia funkcji ministra finansów, a wcześniej szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wzbudzają mój uzasadniony niepokój o stan finansów publicznych państwa – dodał.

NIK pod moim kierownictwem realizuje misję naczelnego i niezależnego organu kontroli państwowej. Oświadczam publicznie, że żadne działania podejmowane wobec mojej osoby jako prezesa NIK tego nie zmienią. (…) Państwo prawa i demokracja to dla mnie wartości najwyższe i nigdy im się nie sprzeniewierzę – kontynuował Banaś.

Stwierdzam, że tryb wyboru, pozycja oraz prawa i obowiązki prezesa NIK zostały określony w przepisach Konstytucji, ustawy o NIK oraz innych aktach prawnych. W tym miejscu zapewniam, że wszelkie działania podejmowane przez moich bliskich nie spowodują odstąpienia przeze mnie od wypełniania powierzonych mi konstytucyjnie obowiązków – powiedział, odnosząc się do sprawy zatrzymania jego syna.

Jak wskazał Izba „prowadzi postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie”.

Jaka będzie następna „bomba” Banasia?

Zwrócił też uwagę, że NIK prowadzi postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie. Chodzi o Zbigniewa Ziobrę i jego resort.

W tym zakresie wskazał, że „jedną z najważniejszych kontroli przeprowadzonych przez Izbę w ostatnich latach jest kontrola dotycząca Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości”.

Do tego stwierdzenia uprawniają mnie ustalenia kontroli zaprezentowane w wystąpieniu pokontrolnym skierowanym do ministra sprawiedliwości, które po uchwaleniu przez kolegium NIK mają charakter ostateczny. O działaniach w tej sprawie poinformuję opinię publiczną w najbliższym czasie – zapowiedział Banaś.

34 KOMENTARZE

  • Słychać bulgot buldogów i wycie – znakomicie. Niech odejdzie w końcu w niebyt historii ta cała banda post-okrągłostołowa POKO kotu prezesa w oko, ZSLe, komuchy bezbożne (lewica) razem z ich kolesiami od deali komuchami pseudopobożnymi, betonem PISowskim. Niech nasza umęczona kraina zazna w końcu spokoju i wolności.

   • Mafia panstwowa nie próznuje gdy Banas sypie im kamyczki do butów. Zawiadomienie prokoratury to jak walenie chorego zamknietego w izolatce glowa w sciane. Nic to nie zmieni.

 1. czy tam pan banaś ma coś za uszami
  czy też jest nieskazitelny jak żona cezara
  nie wiem
  ale jedno jest oczywiste
  cały ten ten kotylion pokazuje co może zrobić wodzirej
  względem zwykłego luda jeśli mu się zachce
  pan prezes marian ma cały arsenał przeciwko swoim oponentom
  a co ma zrobić zwykły ludź gdy jakiś urzędas zagnie na nim parol
  jest z góry przegrany w tej nierównej walce
  a przecież tym urzędasem może być sąsiad pracujący w us
  któremu zalazło się za skórę

  • eizel napisał —- „a co ma zrobić zwykły ludź gdy jakiś urzędas zagnie na nim parol
   jest z góry przegrany w tej nierównej walce
   a przecież tym urzędasem może być sąsiad pracujący w us
   któremu zalazło się za skórę”

   Bywa, że ktoś użyje wtedy argumentu ostatecznego w formie siekiery.

  • Państwo polskie jako emanacja origami sporządzonego że zużytego papieru toaletowego.Republika bananowa z Ameryki Południowej.

 2. Narazie Banaś wstrząsnął szambem i wydobył się niezły smrodek, ale jak pierdyknie z bani i szlam się wyleje to nawet najtępszych kowidiotów przebudzi skala fetoru pandemicznych defraudacji podczas narodowej kwarantanny i szprycowania kowidowej kohorty.

 3. „Państwo prawa i demokracja to dla mnie wartości najwyższe i nigdy im się nie sprzeniewierzę.” XD III Rzesza Niemiecka też była państwem prawa a ZSRR przodownikiem demoracji XD

 4. Panie Rola wstyd Żebro zapraszać do redakcji….wstyd niby taki katolik antyabortysta anty lgbt a defraudacja za defraufacją. Czy kościół i wiara w Boga naprawdę kieruje takimi ludżmi.

  • Podejrzewam jednak, że PiS to głupki.
   Spanikują, Banasia może będzie chciał odwiedzić seryjny samobójca (ale Banaś to cwaniak i być może to samobójca zawiśnie a nie on, a nawet gdyby to z pewnością śmierć Banasia uruchomi „mechanizmy ujawniające”).
   PiS wyłoży się na tej potyczce, wyjdzie na skorumpowane szmaty i wtopi podobnie jak Platforma po imprezach u Sowy i przyjaciół.
   Jedno jest pewne – Banaś na nich kwity ma.

   • No popatrz, niby platforma zatonęła, a nikomu włos z głowy nie spadł.
    Mało tego farbowane gówno z moraw wypłynęło razem z pisem, jak to gówno.
    Więc cytując klasyka: władze w Polsce się zmieniają, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne.

 5. gdyby Naród PL posiadał rozum już dawno ludzie tu mieszkający mieliby normalny system podatkowy a tak osoba która pracuje na etacie płaci ok 70% podatków /opodatkowanie pracy+opodatkowanie konsumpcji + inne podatki + podatek inflacyjny/ …..Naród na wymarciu

 6. Oby pana Banasia w jakiś piątek nie odwiedził jakiś seryjny samobójca. Byłoby bardzo źle nie tylko dla niego ale również dla nas jako obywateli.

 7. W LAPACH TRZYMAJA PROPAGANDOWE STACJE PO-PIS-LEWICA ! DLATEGO NAROD JEST PROWADZONY W CIEMNOSCI ! EFEKT TO ,,RABUNEK” ! PODSTAWA TO MEDIA !

 8. Afera szczepionkowa:
  „Szczepionka mRNA na Covid19” nie jest szczepionką, ani nie jest lekarstwem, ale medycznym urządzeniem. Jest to technologia (mRNA w tłuszczowym opakowaniu) zaprojektowana, aby stymulować komórki ludzkie do produkcji syntetycznego patogenu, celem wywołania choroby człowieka!!

 9. Zgodnie z definicją szczepionka powinna stymulować odporność oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. „Szczepionka MRNA” nie powstrzymuje transmisji wirusa, ale wywołuje chorobę. Zwróć uwagę na to, że 80% osób, które miało kontakt z „wirusem Covid19” nie ma żadnych objawów chorobowych, a 80% osób po przyjęciu tej szprycy ma kliniczne niepożądane objawy.
  Są dostępne sprawdzone i skuteczne lekarstwa (amantadyna, invermektyna, hydroksychlorochinina…)

 10. „Dodał, że korzystano również z operacji, które pozwoliły na wykazanie wydatków budżetu państwa w innych okresach niż są faktycznie ponoszone.” – Malwersacje i oszustwo !- będziecie siedzieć przestępcy z rządu!

 11. że jak się MENGELEwieckiemu i Kałczyńskiemu* zachce, to może użyć służb, prokuratury, sądów, policji, armii czy lekarzy wobec każdego kto im nie ulega.

  A przecież to już było, to była żydobolszewia nazywana tu ‚demokracją ludową’. I ta zydobolszewia wciąż tu trwa.

 12. My Gdynianie mamy swoją Kępę Oksywską, Gdańszczanie mają swoje Westerplatte, a Kaczyński ma swojego Banasia.

 13. Posłowie odchodzący z PiS, wracają. Wszyscy boją się CBA…? Pan Banaś nie złamał się. Może też ma swoje za uszami, ale w tej walce, on jest po prawej stronie. PiS działa jak mafia. Najgorsze dla nich jest to, że wycierają sobie buzię KK, „…ci tym surowszy dostaną wyrok”.

 14. Panie szefie NIK trzeba było nie tykać tych 224 mld które znalazły się poza budżetem.
  Szczepionki, testy, życie ponad stan kosztuje.

Comments are closed.