Certyfikat sanitarny i obowiązkowe szczepienia dla medyków. Zgromadzenie Narodowe przegłosowało nową ustawę

Paszport covidowy.
"Paszport szczepionkowy" - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Flickr: Marco Verch Professional Photographer, CC BY 2.0
Po długiej i trudnej debacie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło w piątek nad ranem nową ustawę antycovidową, która zawiera kontrowersyjne rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Dziewiąta ustawa antycovidowa od marca 2020 r. została przegłosowana w pierwszym czytaniu 117 głosami; 86 deputowanych było przeciw. Ustawa jest teraz w Senacie i czeka na ostateczne przyjęcie. Jak podaje portal telewizji France 24, władze chcą procedować nad ustawą do końca weekendu w obliczu rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa.

Projekt ustawy, który był mocno kontestowany przez część opinii publicznej, odzwierciedla zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona z 12 lipca.

O ile panuje względna zgoda co do rozszerzenia obowiązku szczepień na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów/opiekunów pracujących z osobami starszymi, to nie dotyczy to rozszerzenia od początku sierpnia certyfikatu sanitarnego (przepustki zdrowotnej, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) m.in. na kawiarnie i restauracje, co spotkało się z ostrą krytyką od lewicy po prawicę.

Sobota protestów przeciw segregacji sanitarnej we Francji [WIDEO]

Do projektu ustawy zgłoszono prawie 1200 poprawek, a rozpoczęta w środę debata w parlamencie nie należała do spokojnych – zauważa France 24.

Minister zdrowia Olivier Veran wzywał deputowanych do zatwierdzenia projektu ustawy w obliczu „powagi sytuacji” związanej ze wzrostem liczby zakażeń.

Według oficjalnych danych opublikowanych w czwartek wieczorem liczba zakażeń koronawirusem we Francji wyniosła blisko 22 tys. w ciągu ostatniej doby; to jest najwięcej od 5 maja.

Do tej pory we Francji wykonano ponad 65 milionów szczepień. W pełni zaszczepionych jest nieco ponad 42 procent obywateli, a co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło ponad 55 procent.

Ścigamy się z czasem (…) W obliczu tej sytuacji dostosowanie naszego planu jest niezbędne – akcentował szef deputowanych prezydenckiej partii LREM Christophe Castaner.

Projekt ustawy przewiduje również obowiązkową izolację chorych na Covid-19. Rząd wprowadził poprawki mające na celu uniknięcie utraty dochodów przez pracowników izolowanych z powodu zakażenia.

Źródło: PAP/NCzas

6 KOMENTARZE

  1. Jak się tak z czasem ścigacie to nie zapomnijcie o waszej katastrofie klimatycznej głupie lewaki, bo zwalczycie kowid do ostatniego człowieka i się okaże że was morze zalewa hahahahahaha

  2. Lekarze zaczną odchodzić z pracy, albo sami sobie będą wystawiać certyfikaty wyszczepa (będą wyszczepieni tylko na papierze).

  3. Jak prosto tego Makarona i jego rząd obalić, medycy mogą zdjąć białe fartuchy i zaprzestać pracy, zwolenników poddanioa się eksperymentalnej szprycy jest mało, po tygodniu ustawa będzie zmieniona.

  4. „Dziewiąta ustawa antycovidowa od marca 2020 r. została przegłosowana w pierwszym czytaniu 117 głosami; 86 deputowanych było przeciw”. Czy rzeczywiście została przegłosowana? Francuskie Zgromadzenie Narodowe liczy ponad 570 deputowanych, tu mamy 117 głosów za. Ponad 400 głosów było wstrzymujacych czy nie głosowało, wiekszość zwykła czy kwalifikowana?? Może NCzas! bo to wyjaśnił.

Comments are closed.