
Nowe statystyki pokazują, że skuteczność szczepionki firmy Pfizer przeciw COVID-19 spadła do 39 procent w zapobieganiu infekcji. Szczepionka ciągle pozostaje skuteczna w ponad 90 procentach w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19.
Według danych z izraelskiego Ministerstwa Zdrowia skuteczność szczepionki w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem w wariancie Delta spada do zaledwie 39 procent.
Szczepionka zapewnia jednak silną ochronę przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem.
Szczepionka Pfizera zapewnia 88 procentową ochronę przed hospitalizacją oraz ponad 91 procentową ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby.
Jak na razie próba, na której przeprowadzono badanie (między 20 czerwca a 17 lipca) nie jest duża, ze względu na niską liczbę pacjentów przebywających w szpitalach. System opieki zdrowotnej ma nadal gromadzić dane.
Ministerstwo chce również ustalić, czy istnieje różnica w skuteczności szczepionki między tymi, którzy zostali zaszczepieni w styczniu, a tymi, którzy przyjęli szczepionkę kilka miesięcy później.
Resort podkreślił, iż obecne dane pokazują, że szczepionka pozostaje wysoce skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi, nawet jeśli jest mniej skuteczna w zapobieganiu infekcji.
Izrael jest krajem, który był stawiany za wzór zachęcania do szczepień i przeprowadzanie szybkiej kampanii. W sumie wykonano tam już ponad 11 milionów szczepień, co najmniej jedną dawką zaszczepionych jest ponad 66 procent ludzi, a w pełni zaszczepieni stanowią blisko 61 procent społeczeństwa.
Mimo tego w ostatnim czasie Izrael mierzy się z rosnącą liczbą zakażeń, która ma być spowodowana złowrogim wariantem Delta. W ostatnich dniach dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła do ponad 1400, co jest najwyższym wynikiem od marca.
Wzrost zakażeń nie wiąże się jednak z dużym wzrostem liczby zgonów.
Źródła: bloomberg.com/israelnationalnews.com