Mieszane sygnały nt. skuteczności szczepionki wobec wariantu Delta

Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Najnowsze dane z Wielkiej Brytanii i Izraela dają mieszane sygnały nt. skuteczności szczepionki firmy Pfizer przeciw COVID-19 w zapobieganiu zakażeniu wariantem Delta koronawirusa.

Informowaliśmy już o tym, iż według danych z izraelskiego Ministerstwa Zdrowia skuteczność szczepionki w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem w wariancie Delta spada do zaledwie 39 procent, a w zapobieganiu objawowemu zakażeniu do 41 procent.

Szczepionka zapewnia jednak silną ochronę przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem. Szczepionka zapewnia 88 procentową ochronę przed hospitalizacją oraz ponad 91 procentową ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby.

Izrael. Szczepionki Pfizera skuteczne tylko w 39 procentach w zapobieganiu zakażeniu wariantem Delta

Tymczasem nowe badanie przeprowadzone Wielkiej Brytanii, opublikowane w The New England Journal of Medicine, wykazało 88 procentową skuteczność tej samej szczepionki w zapobieganiu objawowemu zakażeniu COVID-19, czyli ponad dwa razy wyższą niż w przypadku danych izraelskich.

Izraelskie dane zgadzały się przynajmniej co do tego, że szczepienie było wysoce skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Niektórzy analitycy ostrzegają jednak, iż dane dotyczące skuteczności szczepionek są podatne na poważne nieścisłości.

W izraelskich danych pojawił się także obraz ochrony przed zakażeniem, która spada już po kilku miesiącach od przyjęcia preparatu. Osoby zaszczepione w styczniu miały obecnie zaledwie 16 procent ochrony przed infekcją, podczas gdy u zaszczepionych w kwietniu ten poziom wyniósł 75 procent.

Lekarze zwracają uwagę, iż różnica ta może wynikać nie tylko z czasu jaki upłynął od szczepienia, ale także tego, że w pierwszej kolejności szczepione były osoby z problemami zdrowotnymi, siłą rzeczy bardziej podatne na infekcję.

Źródło: timesofisrael.com/bloomberg.com

2 KOMENTARZE

  1. Kiedy się skończy to kowidiańskie debilstwo? Nigdy, bo większość jest podatna na robienie z siebie barana, tak jest wygodniej no i myśleć nie trzeba.

Comments are closed.