Nowelizacja KPA przeszła w Senacie. „Izrael jest głęboko zaniepokojony”

Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP
Ja'ir Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela. Źródło: PAP
– Izrael jest głęboko zaniepokojony polskim ustawodawstwem w sprawie praw do restytucji ofiar Holokaustu. Każdy krok w procesie legislacyjnym jest niepokojącym zjawiskiem – powiedział szef MSZ Izraela Ja’ir Lapid. Ścieżka legislacyjna ustawy jest głośno komentowana w izraelskich mediach.

– Nie cofniemy się z naszym zaangażowaniem na rzecz godności ofiar Holokaustu, utrzymania ich praw i zachowania ich pamięci – mówi Lapid.

Komentarze Lapida powtórzył minister równości społecznej Meirav Cohen, który powiedział w piątek wieczorem, że „polski upór […] może zaszkodzić stosunkom między krajami”, dodając, że „historii nie da się zmienić”.

Izraelscy politycy twierdzą, że mienie „zrabowane” przez Polskę Żydom, przynosi Polakom zyski do dziś. Jednocześnie strona izraelska przyznaje, że Polska wycierpiała dużo w czasie wojny ze strony Niemców, ale mienie zawłaszczono już po wojnie.

„Polska ustawa, która zasadniczo uniemożliwia Żydom odzyskanie mienia skradzionego ich rodzinom podczas Holokaustu i po wojnie przez reżim komunistyczny w Polsce, została uchwalona w polskim senacie w piątek. Ustawa uniemożliwi odwoływanie się od decyzji o mieniu, które zostało skradzione ponad 30 lat temu” – tak o ustawie pisze The Jerusalem Post.

PiS straszy, ale Żydzi nie mają się czego bać

Przypomnijmy, że ustawa, której tak boją się w Izraelu, tak naprawdę uderzy w Polaków, a nie w Żydów, którzy wysuwają bezpodstawne roszczenia.

Pisaliśmy o tym:

To PUŁAPKA na Polaków?! „Ta ustawa NIE zablokuje roszczeń z tytułu 447”

Ustawę, która rzeczywiście mogłaby zablokować bezpodstawne roszczenia o rekompensaty za mienie bezspadkowe przedstawili w Sejmie politycy Konfederacji wraz z Stanisławem Michalkiewiczem – publicystą związanym z „Najwyższym Czasem!”.

Konfederacja i Michalkiewicz w Sejmie. „Nie uznawać żadnych roszczeń!” [VIDEO]

Źródło: NCzas, The Jerusalem Post

18 KOMENTARZE

 1. Samo rozważanie czy zmiana ustawy może zablokować 447 jest irracjonalne. Może coś zablokować przy roszczeniach w sprawie „mienia spadkowego”, jak jest „właściciel” (np. przy pomocy testamentów czy upoważnień, „pisanych” przez 140 latków, w „biurach notarialnych”, pod nieistniejącymi adresami np. w Iz.).
  Przy mieniu „bezspadkowym”, może być używana przez uroszczeniowców jako dodatkowy „argument” „moralno-prawny”: „Polacy przejęli mienie i usankcjonowali to prawnie”.

  • Może dlatego, „prace legislacyjne” postępują? Plus „zasłona dymna” – jak wspaniale bronimy – pokrywająca prawdziwe ustępstwa?

  • Jok, ale najpierw ustalmy sobie co to jest to mityczne „447”. Jest to jakieś absurdalne prawo mocarstwa, które chce coś wymusić na innym państwie/państwach (z pogwałceniem prawa międzynarodowego, suwerenności tego drugiego państwa – oficjalnie „sojuszniczego”) w oparciu o „jakąś” miękką deklarację, nieratyfikowaną przez państwo które „uczestniczyło” w konferencji.

 2. Setki, a może nawet tysiące paszportów polskich, które otrzymali po cichu obywatele pewnego najbardziej prawowiernego państwa, można sobie wsadzić do szuflady.

 3. Lata 1944- 1955, możemy nazwać latami hipernadreprezentacji Ż. w strukturach państwa socjalistyczno-komunistycznego. Także w gremiach decyzyjnych co do przejmowań/konfiskat. Część mienia mieszkaniowego lub odtworzonego mieszkaniowego, przekazywano głównie swoim i jeśli nie sprzedali, jest to do dziś w rękach ich rodzin

  • – te wspomnienia Polaków, mieszkających jeszcze w latach 60-ch w sublokatorskich mieszkaniach na kilka rodzin, odwiedzających swych kolegów ze szkoły, tych z „pochodzeniem”, w ich 100 metrowych mieszkaniach. To też warto mieć na uwadze.

 4. Władze komunistyczne ! A kto był tymi „wladzami komunistycznymi” ? ŻYDZI !!!!

  • I Adolf Hitler miał również korzenie żydowskie, ponadto to Rotschild doprowadził Niemcy do kryzysu gospodarczego, że parę lat póżniej NSDAP z Hitlerem doszła do władzy w Rzeszy Niemieckiej

 5. Polacy uważają polskich Żydów za obywateli polskich, sami Żydzi uważają, że Żyd jest zawsze Żydem, a opowieści o obywatelstwie uznają za bałamutne. To kwestia cywilizacyjna, Żydzi uważają się wyjątkowych i to oni mają, ich zdaniem, głos rozstrzygający. Z tej perspektywy jest oczywiste, że lepiej byłoby dla Polski, gdyby tu nigdy, żadnych Żydów nie było.

  • Widzę inaczej. Żydzi uważają że są Ż. jak jest im wygodnie, oraz obywatelami polskimi, jak jest im wygodnie. W PRL chyba wszyscy emigrujący oficjalnie w 1945, 1947, w latach 50-ch, 60-ch, i później chyba przede wszystkim Ż – rezygnowali z obywatelstwa. Potem od lat 70-ch-ale i wcześniej, od samej wojny, Niemcy i „ci co się poczuli Niemcami i umieli to udowodnić”

   • jadący do RFN (może też trochę do NRD), rezygnowali z obywatelstwa. Dziś się „okazuje”, że „jedną ze zbrodni ludzkości”, jest to, ze Ż. „byli zmuszani do rezygnacji z obywatelstwa” w 1968 r.

  • przede wszystkim Polacy popełnili wielki błąd przyjmując Żydów z Zach. Europy, bo my teraz płacimy za ten błąd choćby z racji tego że dwa lewicowe totalitaryzmy nazizm i komunizm nas tępiły i do tego dzisiaj oczernianie Polski za rzekomy współudział w Holokauście i wreszcie plan przejęcia Polski

   • żydzi z zachodu Europy w Polsce to legenda, było ich niewielu i wcale nie znajdowali wspólnego języka z aszkenazyjskimi chazarami, którzy co prawda ciążyli ku Niemcom/zachód/, stąd też jidysz, mieszanka niemieckiego z chazarskim i innymi naleciałościami, to jednak sami pochodzili ze wschodu…

 6. NCz ma chyba jakoś w miarę informować?
  Co to za tytuł? „Ustawa o restytucji mienia przeszła w Senacie”. Jaka ustawa o restytucji mienia????
  Już się pogubiłem. Czy chodzi o zmianę kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącą m. in. niewzruszalności decyzji administracyjnej po 30 latach od jej wydania?

 7. Lapid i reszta bandy żydowskiej łapy precz od Polski. To my Polacy decydujemy o swoim kraju i nikt z zagranicy nie ma prawa ingerować w sprawy polskie.

 8. Wszytkie działania wokół tego to jest PR i chutzpah. Tyle. Tak jak nie mamy żadnych, powtarzam żadnych zobowiązań wobec tzw. „uchodźców” (emigrantów ekonomicznych” z byłych europejskich kolonii tak samo jakieś międzynarodowego organizacje nie mają tytułu prawnego do mienia po obywatelach polskich wyznania mojżeszowego, czyż nie?

Comments are closed.