Katowice. Nowe nagranie tragedii. Ciało 19-latki wypadło spod autobusu dopiero po kilkudziesięciu metrach [VIDEO]

W Katowicach pod kołami miejskiego autobusu zginęła 19-letnia dziewczyna.
W Katowicach pod kołami miejskiego autobusu zginęła 19-letnia dziewczyna.

W sobotę rano pod kołami miejskiego autobusu w Katowicach zginęła 19-letnia dziewczyna. Nagrania są wstrząsające.

Do wypadku doszło w sobotę przed szóstą rano opodal przejścia dla pieszych w pobliżu zbiegu ulic Mickiewicza i Stawowej – w ścisłym centrum Katowic.

Na dostępnym w mediach społecznościowych amatorskim nagraniu widać, jak kierowca autobusu najeżdża na grupę młodych ludzi, z których część uczestniczyła w bójce na pasie ruchu.

Nastolatka znika pod kołami pojazdu, a jeden z mężczyzn jest popychany przez jadący autobus.

Nagranie z pobliskiej kamienicy, z balkonu, pokazuje większy dramatyzm całej sytuacji.

Kierowca po przejechaniu dziewczyny zatrzymał się na przystanku, po czym ruszył w dalszą drogę jak gdyby nic się nie stało.

Ciało 19-latki było wleczone pod pojazdem jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt metrów, aż wypadło spod pojazdu po minięciu skrzyżowania i drugiego przejścia dla pieszych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka katowickiej policji podkomisarz Agnieszka Żyłka, w sobotę późnym popołudniem nadal trwały przesłuchania licznych świadków zdarzenia. Część z nich rano była pod wpływem alkoholu, dlatego będą przesłuchani później lub w niedzielę; zeznania poszczególnych świadków są ze sobą konfrontowane.

Policjanci analizują też różnego typu nagrania (m.in. z miejskiego monitoringu i kamer pobliskich obiektów) na których widać wypadek. Zwieńczeniem czynności dowodowych będzie zaplanowane na niedzielę doprowadzenie zatrzymanego kierowcy do Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ, która nadzoruje postępowanie w tej sprawie.

Decyzje o treści zarzutów zapadną po analizie zgromadzonego w tej sprawie materiału – policjanci nie precyzują obecnie, pod jakim kątem prowadzone jest postępowanie. Kierowca mógłby odpowiadać np. za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Kwalifikacja czynu mogłaby być inna, gdyby śledczy uznali, że sprawca działał z premedytacją.

31-letni kierowca PKM Katowice był trzeźwy; pobrano mu krew do badań na obecność środków odurzających. Jak powiedziała podkom. Żyłka, badania muszą być przeprowadzone w certyfikowanym laboratorium, co potrwa od kilku do kilkunastu dni.

Na dostępnych w mediach nagraniach z wypadku widać dużą grupę młodych osób – część z nich uczestniczy w bójce na pasie ruchu ulicy Mickiewicza, część stoi na chodniku. Nadjeżdżający autobus miejski używa sygnałów dźwiękowych, zwalnia i zatrzymuje się, ale chwilę później znów rusza. Nastolatka zostaje wciągnięta pod koła pojazdu, a jeden z mężczyzn jest przez kilka metrów popychany przez jadący autobus; pozostali uczestnicy bójki uciekają na boki; autobus odjeżdża w dalszą drogę.

19-latka została przejechana przez autobus linii 910, obsługiwany – na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZM) – przez PKM Katowice. W specjalnym komunikacie przedstawiciele ZTM oświadczyli, iż są „wstrząśnięci tym zdarzeniem i stanowczo potępiają takie sytuacje”. Zarząd zażądał od katowickiego przewoźnika „pilnych wyjaśnień” i zadeklarował „pełną współpracę ze służbami”.

Do wypadku odniósł się także na Facebooku przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która wyznaczyła ZTM jako organizatora transportu w aglomeracji, Kazimierz Karolczak.

„Dramatyczny wypadek, do którego doszło dzisiaj rano z udziałem kierowcy autobusu PKM Katowice jest czymś´ niepoje?tym. Nie potrafię wre?cz uwierzyć´, jak mogło się to stać´, ale jednak doszło do tego tragicznego zdarzenia. Pod kołami zginęła młoda dziewczyna, przed którą było całe życie… Wyrazy współczucia dla rodziny oraz bliskich” – napisał Karolczak, oceniając, iż „film, który pojawił się w internecie, jest druzgoca?cy”.

Kondolencje bliskim ofiary wypadku złożyli przedstawiciele Miasta Katowice. „Dziś rano doszło do tragicznego zdarzenia na ul. Mickiewicza. Autobus potrącił 19-letnią kobietę, która niestety zmarła. Sprawę prowadzi Prokuratura i Policja. Rodzinie i Bliskim zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia” – napisano na oficjalnym profilu Katowic w portalu społecznościowym.

Jak informują lokalne i regionalne media, zmarła 19-latka osierociła dwoje małych dzieci.

Zgodnie z procedurą wynikającą z Kodeksu postępowania karnego, od zatrzymania kierowcy policjanci mają 48 godzin na zgromadzenie materiału dowodowego w tej sprawie w celu przedstawienia zarzutów.

Wstrząsające nagranie. Awantura na środku jezdni w Katowicach. Dziewczyna ginie pod kołami autobusu [VIDEO]

Źródło: PAP

91 KOMENTARZE

 1. Nikt nie pyta co o 6 rano robiła ta dzicz z matką na środku ulicy i gdzie była policja, czy w ogóle zareagowała na burdy. A jak nie zareagowała to ludzie bezbronni w panice pozbawieni ochrony policji robią czasem to czego nigdy by nie zrobili.

 2. każde życie jest bezcenne, każdy popełnia błędy ale czy to komuś daje prawo do oceny 19 latki ? Wieczne odpoczywanie rac dać jej Panie.

 3. Czy wy ludzie jesteście ułomni?! Jasno i wyraźnie widać, że para przechodziła sobie chodnikiem i chcieli rozdzielić tę bójkę. Skąd w ogóle te wasze insynuacje, że to patologia?! Nawet jeżeli była z rodziny patologicznej to nie znaczy, że ma zostać zamordowana! Nawet jeżeli w wieku 19 lat miała dzieci nie znaczy że na zostać zamordowana! Wstyd mi za Was „polaków”. Ciemnota się szerzy w tym kraju…

  • Piotrze – „prawiczku”, co 19 letnia matka 2 latka oraz 6 miesięcznego dziecka robi o 6 rano ze zwyrodnialcami na środku ulicy? Potem się dziwimy, że konkubent za jej zgodą maltretuje jej dzieci (taki żarcik!).
   Wiesz jak się czuje kierowca MPK zaszczuty przez pijane stado „jaszczurek” które chcą mu spuścić „łomot” i odrażają się, że go znajdą i zaje…ą?!

 4. W Katowicach wybija godzina 23.00(pt,sob.) i z ulic znika policja. Centrum jest bardzo dobrze monitorowane. Wielokrotnie są zgłaszane awantury pijanych młodych ludzi na ul. I co ? I nic! Albo reakcja z wyraźnym opóźnieniem. Pytanie jak długo się awanturowali? Nie było tego widać na monitoringu? Gdzie była policja?! Wystarczyłoby przejechać radiowozem, a dziewczyna by żyła. Takie sytuacje będą się powtarzać jeśli policja dalej będzie tak działać…

 5. Milicja się boi awanturników na ulicach, ale jednego kierowcę i to trzeźwego i bez narkotyków to spacyfikować potrafią. Wykazali mu obecność antydepresantu i czegoś przeciwbólowego – no bez jaj. Jakby wyjąć z ulic ludzi nie po lekach to tylko garstka młodych kierowców by jeździła, a reszta siedziała w domach.

 6. Dlaczego nic się nie mówi o odpowiedzialności karnej patologii, która wszczęła bójkę na środku ulicy, co doprowadziło do tragicznego wydarzenia. Czyżby PiS sklasyfikował tę żulerię jako swój elektorat pod ochroną?

Comments are closed.