Izrael. Minister obrony: „Powinniśmy podjąć operację militarną przeciw Iranowi”

Minister obrony Izraela Benny Ganc (po prawej) z izraelskimi żołnierzami. Foto: tter/Benny Gantz
Minister obrony Izraela Benny Ganc (po prawej) z izraelskimi żołnierzami. Foto: tter/Benny Gantz
Prenumerata NCZ! z prezentem

Izraelski Minister obrony Benny Ganc oświadczył w czwartek w wywiadzie dla portalu Ynet, że Izrael jest gotowy do podjęcia operacji militarnej przeciw Iranowi. „Świat powinien teraz podjąć działania przeciw Iranowi” – dodał.

Na pytanie, czy Izrael jest przygotowany do takiego ataku, Benc odparł: „Tak. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której powinniśmy podjąć operację militarną przeciw Iranowi”.

Utrzymujące się od dawna napięcie między Jerozolimą a Teheranem wzrosło ostatnio zdecydowanie, gdy pod koniec lipca u wybrzeży Omanu zaatakowany został przez drona tankowiec Mercer Street, którego armatorem jest firma należąca do izraelskiego miliardera Ejala Ofera.

Zginęły wówczas dwie osoby, a władze Izraela, USA i Wielkiej Brytanii oskarżyły Iran o zorganizowanie tego zamachu.

Associated Press podaje, że izraelski rząd zabiega teraz o podjęcie inicjatywy na forum ONZ, która doprowadziłaby do międzynarodowej reakcji na postępowanie Teheranu.

Rząd Iranu nie zareagował natychmiast na wypowiedź Ganca, ale w środę irański charge d’affaires w Nowym Jorku Zara Erszadi wystosowała list do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym oskarżyła Izrael o to, że „jest głównym źródłem niestabilności i braku bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i poza tym regionem” – relacjonuje AP.

W ataku, który – jak komentowały media – stał się powodem największego jak dotychczas zaostrzenia sytuacji na Morzu Arabskim i otaczających je akwenach, zginęły dwie osoby: rumuński kapitan jednostki i Brytyjczyk, który był członkiem załogi.

AP przypomina, że od momentu wycofania się USA z umowy nuklearnej z Iranem w 2018 roku na tych wodach regularnie dochodzi do ataków na statki handlowe, o które Izrael i USA oskarżają Iran. Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom. Iran obwinia także Izrael o ataki na własne jednostki. Nikt jednak nie zginął we wcześniejszych atakach.

Atak koronawirusa w wyszczepionym Izraelu. Statystyki najwyższe od marca. Prawdopodobny lockdown. Syjoniści winią gejów

(PAP)

16 KOMENTARZE

 1. izrael to scekający pińczerek – Iran jest poważnym partnerem Chin – wobec tego żydzi są w kącie bez możliwości ruchu … syjoniści mogą się j***ć

 2. Fakt Chiny będą wspierać Iran. Sami żydzi nie ruszą na Iran. Będą podburzać brytoli i amerykanów.
  Jak zwykłe w swojej historii będą spierdalac przed unicestwieniem.

  • TW Sabina, przy temacie współplemieńców okupujących Palestynę nie mogliście się powstrzymać co by koszernego bąka nie puścić🤦‍♂️

  • Słuszna uwaga z pewności ą tak by zrobili , bo to tchórze. Oni potrafią strzelać do Palestyńczyków z dział i czołgów podczas gdy ten biedny i umęczony przez żydów naród uzbrojony jest tylko w kamienie.

 3. „Świat powinien teraz podjąć działania przeciw Iranowi”
  Świat niczego nie powinien i niczego nie musi.
  Jak czosnkowi chcą popełnić samobójstwo, to droga wolna.
  Nikt nie będzie ich żałował.

 4. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Niech Izraelici o tym pamiętają, żeby znów nie piszczeli że holokaust. Bo w pocie czoła na niego pracują kłamiąc, szachrując i zadzierając z wszystkimi dookoła oraz niszcząc Palestyńczyków.

 5. Drodzy starsi i mądrzejsi bracia w wierze!
  Co z tego świat będzie mieć? Kolejne wasze pozwy, bo chcecie od kogo się tylko da pieniędzy, które się wam nie należą.
  Większość państw świata nie ma kwasów z Iranem. Nie ma sporu terytorialnego. (A ci co mają tam coś na pieńku was też nie lubią.)
  Więc zapytam w języku, który zrozumiecie – co i ile świat będzie miał z tego, że stanie po waszej stronie i zrobi sobie nowego wroga tam, gdzie go nie ma?

 6. Świat nic robić nie musi, a zwłaszcza czegoś, czego domaga się minister eksterminacji kraju będącego spadkobiercą ideowym III Rzeszy.

 7. Dlaczego świat jak twierdzą żydzi ma podjąć działania przeciw Iranowi ? Dlaczego ? A no dlatego ,żeby wesprzeć żydów , żeby mieli jaki najmniejsze straty i wiele narodów za sobą udowadniając swoją słuszność w tej materii . Zwykli tchórze , którzy chcą wplątać inne narody w swój zasrany konflikt. Będę kibicował Iranowi , może wreszcie tym pajacom ktoś utrze ryja.

Comments are closed.