„Polski Ład” wprowadza ulgi podatkowe. Jeden haczyk: to ulgi dla imigrantów

Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP
Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP
Czy ulgi podatkowe, które w ramach „Polskiego Ładu” PiS przygotował dla Polaków wracających z zagranicy, zostaną wykorzystane przez imigrantów? O sprawie pisze portal PCh24.pl.

– Polski Ład jest propozycją wyjątkowego rozwoju gospodarczego przy jednoczesnym utrzymaniu wielkich programów społecznych – mówił Mateusz Morawiecki dla w TV Republika.

Jeden z podpunktów rządowego projektu nazywa się „Ulga na powrót”. Ten przepis zwalnia połowy podatku dochodowego na czas 4 lat osobę, która przeniesie do Polski swoją rezydencję podatkową. Warunkiem są co najmniej trzy lata spędzone za granicą.

Wolnościowcy oczywiście popierają wszystkie ulgi podatkowe, a w idealnym systemie w ogóle zrezygnowaliby z większości podatków. W tym konkretnym przypadku zachodzi jednak obawa, że rząd PiS dalej będzie nękał wysokimi podatkami polskich obywateli, a ulży jedynie imigrantom, którzy mogliby skorzystać z nowych przepisów.

Okazuje się bowiem, że w propozycji ustawy podatkowej, sporządzonej 26.07.2021 nie uzależniono odliczenia od podatku od kryterium polskiego obywatelstwa czy pochodzenia.

Nazwy „ulgi na powrót” używa się w nim zamiennie z określeniem „ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce”. W dodatku ustęp poświęcony ocenie następstw „ulgi na powrót” zawiera dane o migrantach w Polsce i ocenia wstępnie, że ok. 2/3 z cudzoziemców w państwie spełnia kryteria uzyskania odliczenia od podatku dochodowego.

Nie byłoby w tym oczywiście niczego złego, gdyby Polacy mogli liczyć na takie same ulgi. W innym przypadku jest to faworyzowanie imigrantów.

Źródło: PCh24.pl

9 KOMENTARZE

  1. Zasada powinna być jedna … podatki płacą wszyscy w umiarkowanej wysokości , ale wszyscy. A w Polsce … jeden płaci , drugi nie płaci , trzeci ma ulgę , czwarty jest zwolniony , piąty płaci na Cyprze , szósty wyłudza , siódmy odpisuje od zarobku itd…..

  2. O czym ten NCzas!…. no wiadomo…
    To jest wzrost opodatkowania dla imigranta. Taki człowiek nie płacił dotąd państwu polskiemu żadnego podatku, a ma płacić.

  3. A czego można się spodziewać po debilu w czarnych rękawiczkach. Tiaaa… to logika całkowicie niezrozumiała dla goja.

  4. Tego bankstera w czarnych rękawiczkach z rozdziawioną gębą skądś znam? Aaaa, wiem….., z Davos. Bystry chłopak.

Comments are closed.