Segregacja sanitarna na Litwie. Nie masz Paszportu Możliwości, nie masz życia

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Od 13 września wprowadzona zostanie na Litwie segregacja sanitarna. Osoby niezaszczepione, te które nie przechorowały COVID-19 lub nie mają negatywnego testu na koronawiursa, nie będą mogły żyć tak, jak przed mniemaną pandemią.

Na środowym posiedzeniu litewski rząd zatwierdził poprawki do projektu uchwały o ogłoszeniu sytuacji nadzwyczajnej – podaje portal l24.lt.

Osoby nie posiadające Paszportu Możliwości nie będą cieszyć się równymi prawami.

REKLAMA

Paszport Możliwości

Przypomnijmy, że na Paszport Możliwości będzie się składał system elektroniczny generujący kod QR, który przy skanowaniu ujawni, czy dana osoba może korzystać ze złagodzonych obostrzeń w ramach obowiązującej w kraju kwarantanny.

Z Paszportu Możliwości będą mogły korzystać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz ci, którzy nie wcześniej niż 24 godziny przed planowaną aktywnością, ograniczoną przez ogólnokrajową kwarantannę, będą mieli negatywny wynik testu. Prawo do „covidowego paszportu” będą miały też dzieci do 16 lat.

Litwa w awangardzie nowej normalności. Rząd wprowadza tzw. covidowy Paszport Możliwości

Ograniczenia bez Paszportu

Dla osób nieposiadających Paszportu Możliwości niemożliwe będzie m.in. skorzystanie z usług medycznych. Wyjątkiem będzie tu udzielanie pomocy w nagłych sytuacjach. W przypadku korzystania ze służby zdrowia rząd ma zapewnić bezpłatne testy COVID-19.

Bez Paszportu Możliwości niemożliwe będzie również m.in. skorzystanie z usług kontaktowych, a także prowadzenie działalności „w sklepach, jeśli nie będą one miały osobnego wejścia z zewnątrz, a ich powierzchnia handlowa przekracza 1500 mkw.”, oraz „których główną działalnością nie jest sprzedaż artykułów spożywczych, weterynaryjnych, paszowych, farmaceutycznych, optycznych oraz ortopedycznego sprzętu technicznego”.

Co więcej osoba nieposiadająca paszportu nie będzie mogła świadczyć usług piękności, ani też korzystać z usług, jeśli kontakt z osobą świadczącą usługi miałby trwać dłużej niż 15 minut.

Osoby, które nie będą posiadały dokumentu nie wejdą również na imprezy sportowe, kulturalne czy rozrywkowe. Ponadto mają mieć ograniczone możliwości poruszania się korzystając z transportu publicznego.

COVID-19 i szczepienia na Litwie

Tzw. Paszport Możliwości obowiązuje na Litwie od 24 maja. Od 13 września jego działanie zostanie rozszerzone.

Obecnie na Litwie odnotowywanych jest kilkaset pozytywnych testów na koronawirusa dziennie. W ostatnich dniach było to od 202 do 526 przypadków dziennie. Średnia z ostatnich siedmiu dni wynosi 358.

Do tej pory (4 sierpnia – red.) w pełni zaszczepionych zostało ponad 46 procent populacji Litwy. Nieco ponad 53 procent obywateli przyjęło co najmniej jedną dawkę.

Źródło: PAP/l24.lt/nczas.com

REKLAMA