Nowe ognisko zapalne na Bliskim Wschodzie. Hezbollah przyznaje się do ataków na Izrael [VIDEO]

Minister obrony Izraela Benny Ganc (po prawej) z izraelskimi żołnierzami. Foto: tter/Benny Gantz
Minister obrony Izraela Benny Ganc (po prawej) z izraelskimi żołnierzami. Foto: tter/Benny Gantz
Prenumerata NCZ! z prezentem

W środę 4 sierpnia z południowego Libanu wystrzelono trzy rakiety na północny Izrael. Dwie spadły na terytorium kraju, trzecia nie przekroczyła granicy. 5 lipca samoloty izraelskie dokonały nalotów na miejsce wystrzelania rakiet. Te jednak ponownie wystrzelono 6 sierpnia w piątek. Tym razem na Izrael spadło ponad 10 pocisków rakietowych.

Większość została przechwycona przez system obrony „żelazna kopuła”. Izrael odpowiedział ostrzałem artyleryjskim w stronę południowego Libanu i kolejnymi atakami lotniczymi.

Izraelska armia informowała o stanie pogotowia w Górnej Galilei w pobliżu granicy z Libanem i na Wzgórzach Golan, części terytorium, które Izrael anektował po wojnie sześciodniowej w 1967 roku.

Atak rakietowy z południowego Libanu. Izrael odpowiedział! [VIDEO]

Były to pierwsze od lat naloty na Liban. Prezydent Libanu Michel Aoun mówił, że spodziewa się intensyfikacji działań Izraela. Ze atakami rakietowymi stoi Hezbollah, który oficjalnie siędo tego przyznał. Na tej granicy panowało ostatnio spokój. Poprzednie ataki rakietowe z Libanu i bombardowania lotnictwa Izraela miały tu miejsce w 2014 roku.

Izraelskie siły powietrzne regularnie natomiast bombardują pozycje palestyńskiego ruchu islamistycznego Hamas w Strefie Gazy. Przeprowadzają też ataki w Syrii, gdzie biorą na cel pozycje ugrupowań pro-irańskich.

Jeśli chodzi o Liban to poprzednie izraelskie naloty na terytorium tego kraju miały miejsce w pobliżu granicy z Syrią w 2014 roku. Ataków na pozycje Hezbollahu w południowym Libanie nie było zaś od roku 2006. Sytuacja wskazuje na powstanie nowego ogniska zapalnego w regionie.

Źródło: AFP/ PAP

9 KOMENTARZE

 1. niedługo wmieszaja sie chiny i wtedy skuteczność bedzie dużo większa.
  jak tylko jankesi zaczna sie panoszyc na morzu koło chin bedziemy mieli wojne zastepczą. i niestety wtedy tez zacznie sie atak rosji na polske. ale to juz zupelnie inna rozmowa

 2. Byłoby to dziwne zachowanie Hezbollahu, zwłaszcza że Liban nie umie podnieść się po zeszłorocznym wybuchu w porcie Bejrutu, i trudno we wrzącym społeczeństwie o poparcie dla otwartego konfliktu z żydostwem. Raczej prowokuje iSSrael, bijąc w bębny wojny na zmotywowanie usłużnych Anglosasów do ataku na Iran, którego Hezbollah jest sojusznikiem. Samo szczekanie syjonistów na Iran, daje Persom czas i motywację na przygotowanie się do agresji, a mimo sankcji irańskie zbrojenia przynoszą efekty…

   • ŻULIK młody Srulu, nie wiem ani jak, ani co pisze „męda* żydowska-Soros”, bo z oczywistych względów z lewusem jest mi nie po drodze, i nie muszę się katować jego rojeniami. Ale odczytuję w twojej trosce o mój wiek, i z racji tematu uwierającego cię komentarza, że reprezentujesz żydowskie „niemędy”, czyli syjonistyczne kosher-naziolstwo. Pewnie mam ca. tyle lat, ile w sumie wy obaj „męda i nie-męda” razem, podzielone na pół…

 3. MENDA – PANOWIE, a nie meda. Nie każdy wie skąd się wzięła menda, zarówno w sensie lingwistycznym jak i ewolucyjnym. Pejoratywne określenie „menda”, jako kogoś wrednego, przykrego, męczącego, niesympatycznego, to pierwotnie nazwa owada. Menda, mendoweszka, wesz łonowa (Pthirus pubis) to owad z rodziny Pthiridae, pasożyt zewnętrzny człowieka, czyli wiadomo, ze chodzi o 447 odmian tego paskudztwa.

  • W zasadzie kolega ma rację, stąd * i ” „. Ale jest usprawiedliwienie, pisząc zgodnie z zasadami byłyby antysemityzm, a tak jest błąd ortograficzny 😉

    • Czy Srulu nie nadwyrężyłeś kiepłey? Dlaczego niestety jestem durniem, czyż to nie szczęście żydostwa, ileż mógłbym napsuć wam nerwów i krwi, durniem nie będąc. Tylko w takim razie, kim, a raczej czym ty jesteś przy mnie, pusty zlepku koszernych komórek, w slangu młodzieżowym żydzi dzbanie/co by nie pisać staro, jak „męda” Soros/?

Comments are closed.