Pfizer przed sądem. Tak działa BIG PHARMA

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Pfizer - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków oskarżył koncerny Pfizer oraz Flynn o drastyczne zawyżenie ceny leku na epilepsję. W wyniku tych działań publiczna służba ochrony zdrowia (NHS) musiała płacić znacznie więcej za refundację leku.

Według brytyjskiego odpowiednika polskiego UOKiK koncerny farmaceutyczne nadużywały swojej dominującej pozycji na rynku i właściwie z dnia na dzień nielegalnie podniosły ceny leku.

Sprawa ciągnie się od 2016 roku. To wtedy CMA (Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków) nałożył w związku z – ich zdaniem – nielegalnym działaniem karę na Pfizera w wysokości 84,2 mln funtów, a na Flynn, który był dystrybutorem leku, 5,2 mln funtów.

Koncerny nie zgodziły się z orzeczeniem CMA i odwołały się od decyzji do sądu. Sąd Apelacyjny ds. Konkurencji nie przyznał racji nikomu i nakazał ponownie zbadanie sprawy przez CMA.

CMA przekazała właśnie, że od 2012 do 2016 roku ceny za fenytoinę (lek przeciwpadaczkowy) skoczyły o… 2600 procent. Leki te zażywa w Wielkiej Brytanii ok. 48 tys. pacjentów.

„Myk” Pfizera polegał na tym, że z leku usunął markę Epanutin, w związku z czym preparat, choć de facto był taki sam, nagle nie podlegał regulacji cenowej.

Po tej zagrywce Pfizer zaczął co jakiś czas podnosić cenę leku – w ciągu czterech lat łącznie o 1600 proc. A dystrybutor Flynn dorzucał swoją marzę i w efekcie cena finalna skoczyła o 2600 proc.

Przedstawiono też dane, z których wynika, że w 2012 roku NHS (brytyjska służba zdrowia) płaciła rocznie ok. 2 mln funtów za refundację leku, a w 2013 roku musiała wypłacać już 50 mln funtów.

„Ponieważ Pfizer i Flynn byli dominującymi dostawcami leku w Wielkiej Brytanii, NHS nie miał innego wyboru, jak zapłacić niesprawiedliwie wysokie ceny za ten niezbędny lek” – oświadczyło CMA.

Pfizer oraz Flynn muszą się teraz ustosunkować do najnowszych ustaleń CMA. Potem sąd zdecyduje, czy koncerny farmaceutyczne złamały prawo i czy będą musiały zapłacić karę.

Nawet jeśli Pfizer czy Flynn zostaną uznane winne nielegalnego procederu, ewentualnie zasądzona kara wydaje się jednak „drobnymi” w stosunku do ostatnich gigantycznych wpływów, jakie Pfizer zanotował po sprzedaży szczepionki przeciw Covid-19.

Miliardy Pfizera. Koncern zaciera ręce. Szykuje się „trwały popyt” na szczepionki przeciwko COVID-19

Źródło: Reuters

45 KOMENTARZE

 1. Ciekaw jestem opinii lewaków antyszczepionkowych czy wg ich lewackiej ideologii Pfizer postępował podle, czy brytyjskie urzędy?

  • Pfizer stał się na wielu polach monopolistą i jako taki powinien być rozmontowany.
   To podstawowe założenia kapitalizmu – likwidacja monopoli.

   • Temat jest o fenytoinie, a w tym przypadku Pfizer nie jest monopolistą. Jest wielu producentów fenytoiny, w tym Warszawskie Zakłady Farmacutyczne.

    • Co prawda mamy Cię olewać, ale Wiedźmin wyskoczył, trudno.

     A jesteś pewien, że jest producentem substancji? Czy tylko tabletek? Bo ja myślę, że tabletek.

     Tak czy siak – były w tym przypadku działania monopolistyczne. Przyczyna ich to druga sprawa. Wykorzystywanie zaś czyjejś trudnej sytuacji jest i niemoralne, i łamiące prawo.

     • Oczywiście antyszczepkuś musi bredzić. Nieważne gdzie jest produkowana substancja (Indie, Malezja czy Pakistan), ważne że WZF może sprzedawać fenytoinę tak samo jak Pfizer. Nie ma monopolu ze strony Pfizera. Tyle fakty.

     • A ja myślę, znając już co nieco życie, że pfizer korumpował urzędników.
      Odpowiadając na Twoje pytanie: uważam, że obie strony grały nie fair – z jednej strony chory system, z drugiej bezpardonowa gra pfizera.
      Co do produkcji to nie musi być takie proste. WZF musi mieć takie moce przerobowe, a myślę, że nastawia się głównie na zapotrzebowanie krajowe.

   • Dokładnie. Ludzie się „zapędzają” w wolności, a jest tak:
    jest firma, konkuruje z innymi firmami – jest wolny rynek;
    ta firma zdobywa coraz większą pozycję na rynku – jest wolny rynek;
    ta firma zaczyna dominować na rynku (b. często nielegalnymi metodami – głównie łapówki dla urzędników) – ta firma staje się monopolem i już nie ma wolnego rynku.
    Stąd kontrą do tego jest urzędowe/sądowe rozbijanie monopoli. Co zostało ostatnio przegapione np. w USA na rynku internetowym.

  • otóż prowokatorze gdybyś całej uwagi nie poświęcał na na bezmyślne próby zdyskredytowania racjonalnego myślenia
   to sam zauważyłbyś gdzie jest sedno ichci problemu
   pizer może sobie swobodnie dokazywać bo istnieje ichci tak zwana służba zdrowia i jeszcze głupszy system refundacji leków i procedur
   inaczej pizer mógłby zażądać za lek tyle ile chory mógłby dać
   zatem gratuluję samozaorania

  • Z tego vo wiem, to debile lewackie zapieprzały na dworce, plaze,by powitac tłuszcze nachodcza,jak rowniez jako pierwsi walili do kostnic po szczepionki. Konserwatywne zwloki szczepili na sile w domach starcow, reszta sie wystraszyla.

  • Admin! WON Z @NieCierpięLewactwa i jego klonami !

   Precz z żydowskimi trollami!

 2. Lewaki antyszczepionkowe milczą, to przedstawię prawacki komentarz. Pfizer ma prawo żądać dowolnej kwoty za swój produkt. Jak klientowi cena nie pasuje, to może kupić fenytoinę u konkurencji, choćby w firmie warszawskiej wielokrotnie taniej. Jeżeli państwowy klient przez 4 lata przepłacał, to konsekwencje powinny dotyczyć tylko kupującego

  • Ty kochasz lewactwo. To samo, które produkowało za PRL polopirynę, która dosłownie pożerała żołądek. Polopirynę kupowali od nas Niemcy z RFN. Opłacało im się ją powtórnie oczyszczać, żeby otrzymać prawdziwą aspirynę. Lek przeciwko bólowi głowy ,,z kogutkiem” skutecznie niszczył nerki. Lepszej jakości leki trzeba było kupować za dolary dostępne jedynie na czarnym rynku po kursie 1$=100 zł przy zarobkach rzędu tysiąca paruset zł. To jest to za czym tęsknisz.

   • Ja kocham lewactwo za radość jaką mi daje, ubaw mam z lewactwa po pachy, w tym z lewactwa antyszczepionkowego. Bajdurzysz dyletancie o Polopirynie. Proszek był produkowany w Starogardzie, część była tłoczona na miejscu jako Polopiryna, a część szła do Bawarii gdzie bez żadnego oczyszczania zbijano w tabletkę Bayer. To samo, tylko kształt inny.

   • Uprasza się, by olewać wszystkie wypowiedzi osobników onufropodobnych: Onufry, AntyszczepakiLewaki, NieCierpięLewactwa, itp. (Łatwo rozpoznać wypowiedź.) Dziękujemy.

    • Słusznie! Gdy nie może zwyciężyć argumentami, to najlepiej by antyszczepionkowy lewak milczał.
     Popieram apel!

 3. Bo, uwaga, uwaga, jeśli „miał prawo” obowiązuje, to takiego @NieCierpięLewactwa moderator może wy..bać na zbitą mordę bez wysłuchiwania bredni o wolności słowa.

  Oczywiście to samo dotyczyłoby wszelkich jutubów. Tymczasem słyszymy powszechny płacz jaki to jutub jest prawofobiczny.

  • Ależ dokładnie, moderator ma prawo mnie zbanować bez żadnych tłumaczeń i zostawić samych komentujących bredniopiśmiennych antyszczepionkowych porypów. Jego portal, on decyduje.

   • Poważnie? A GBR jest Anglików i to oni decydują, więc ich zafajdańcu nie pouczaj co i jak mają robić.

    • Zafajdańcu lewaku antyszczepaku, ja nie pouczam Anglików jak mają sobie ten swój medyczny socjal urządzać, tylko naśmiewam się z NCzasu i lewaków antyszczepionkowych, którzy po lewacku atakują producenta i sprzedawcę, a nie socjaluchów urzędasów.

     • A ponieważ jesteś łajdackim żydłackim zasrańcem, to usiłujesz tu talmudyzować ten wątek.

      No ale takie sztuczki to sprawdzają się u debilnych gojów.

     • Admin! WON Z @NieCierpięLewactwa i jego klonami !

      Precz z żydowskimi trollami!

  • To nie jest to samo – jest różnica między niszowym portalem, a globalnym narzędziem. Takie globalne narzędzie staje się medium publicznym, podczas gdy niszowy portal nie ma takiej rangi. Trzeba by to dogłębnie zanalizować, ale intuicja to podpowiada. Do tego taki YT, FB monopolizują rynek. Dlatego nic się z tym nie robi, gdyż jest to nowe zjawisko, a prawo za tym nie nadąża.

   • Pejsbuk nie monopolizuje, tylko cieszy się wśród klientów największym uznaniem. Istnieją inne „media społecznościowe”, swoje też możesz założyć. Agresja wobec Pejsbuka to lewacka zawiść, że Zuckerbergowi się udał prywatny biznes i chciały by lewaki go zniszczyć używając po lewacku aparatu państwowej represji

   • Różnica między niszowym portalem a globalnym jest taka, że globalny przedsiębiorca odniósł sukces rynkowy, klientom podoba się jego produkt, a niszowy odwrotnie.

    • Pytanie w jaki sposób odniósł ten sukces. Czy przypadkiem nie przez handel danymi osobistymi bez zgody właścicieli?

 4. Poważnie? A GBR jest Anglików i to oni decydują, więc ich zafajdańcu nie pouczaj co i jak mają robić.

 5. Pfizerleak – afera 1000-lecia. Ujawniony tajny kontrakt o zakup szprycy covid19 pomiędzy Pfizer, a brazylijskim rządem.
  Pfizer jest zwolniony z odpowiedzialności.
  Kupujący ma same obowiązki i żadnych praw reklamacyjnych nawet jeśli produkt okaże się zabójczy. Co ważne kupujący ma świadomość i akceptuje, że nieznane są długoterminowe skutki i skuteczność szczepionki!!! To jest dowód na to, że jest to eksperyment i oszukano ludzi.
  https://www.brighteon.com/9bdbbcb2-8b47-4e00-a95f-9c9498217183

  • Nie rób z mądrych ludzi idiotów. Ja przed szczepieniem zaakceptowałem fakt, że z oczywistych powodów (umierający na nową zarazę ludzie) szczepionka nie przebyła wszystkich typowych procedur i zaakceptowałem niewielkie ryzyko. Lewackie bezpieczniaki nie chcą ryzykować, prawicowcy akceptują ryzyko. Poczytaj dawne książki konserwatywnych liberałów, zanim zaczęli lewaczyć.

 6. Wszystkie firmy farmaceutyczne powinno się znacjonalizować. W tej branży występuje bowiem groźny konflikt interesów. Big Oharma bowiem nie jest zainteresowana wyleczeniem kupującego jej produkty. On ma chorowac bez konca i… kupować i uzaleznic sie trwale.

  • „Wszystkie firmy farmaceutyczne powinno się znacjonalizować” I tym sposobem wylazło lewackie szydło z antyszczepionkowego worka. Nacjonalizować, ingerować w prywatny biznes, regulować, lewaczyć – tak wygląda czerwony antyszczepionkowy socjaluch i lewus.

 7. Są już dostępne dane (od pielęgniarek) które serie specyfików są placebo a które prawdziwe zawierające coś niewiadomego ale powodujące skutki uboczne i powikłania/śmierć. Podano wzór z aplikacji na telefonie dla służby zdrowia z innego państwa w Europie: URN:UVCI01:SI:C57F79 F97E528B0E053#P Według raportu UVCI01 = 01 to placebo. Info/video od @HATSTRUTH

  • To inne państwo to Rosja? Ruska antyszczepionkowa propaganda na polskojęzycznym Sputnik News już nie wystarcza?

 8. Wszystko to są teatrzyki. Monopolista powinien zostać rozczłonkowany. Najpierw udowodnić, że koncern jest monopolistą, a potem sądownie lub z mocy prawa poddać fragmentacji i licytacji, a głównego przestępcę i przestępczy zarząd zamknąć. Skoro tak się nie dzieje to znaczy, że marsz przez instytucje zrobił swoje.

  • Dobre! „Najpierw udowodnić, że koncern jest monopolistą” czyli skłamać, bo w kwestii fenytoiny Pfizer monopolistą nie jest. A potem posługując się tym łgarstwem zniszczyć prywatnego przedsiębiorcę. To opis stalinowskiej grabieży, którą antyszczepaki komuchy chcą kontynuować

 9. Proszę olać moje bezdennie głupie komentarze. Ja je muszę pisać bo choć jestem kretynem to potrzebuję z czegoś żyć a, że tylko pis płaci…. Poza tym taki był rozkaz mojego szefa.

Comments are closed.