Pfizer przed sądem. Tak działa BIG PHARMA

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Pfizer - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków oskarżył koncerny Pfizer oraz Flynn o drastyczne zawyżenie ceny leku na epilepsję. W wyniku tych działań publiczna służba ochrony zdrowia (NHS) musiała płacić znacznie więcej za refundację leku.

Według brytyjskiego odpowiednika polskiego UOKiK koncerny farmaceutyczne nadużywały swojej dominującej pozycji na rynku i właściwie z dnia na dzień nielegalnie podniosły ceny leku.

Sprawa ciągnie się od 2016 roku. To wtedy CMA (Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków) nałożył w związku z – ich zdaniem – nielegalnym działaniem karę na Pfizera w wysokości 84,2 mln funtów, a na Flynn, który był dystrybutorem leku, 5,2 mln funtów.

REKLAMA

Koncerny nie zgodziły się z orzeczeniem CMA i odwołały się od decyzji do sądu. Sąd Apelacyjny ds. Konkurencji nie przyznał racji nikomu i nakazał ponownie zbadanie sprawy przez CMA.

CMA przekazała właśnie, że od 2012 do 2016 roku ceny za fenytoinę (lek przeciwpadaczkowy) skoczyły o… 2600 procent. Leki te zażywa w Wielkiej Brytanii ok. 48 tys. pacjentów.

„Myk” Pfizera polegał na tym, że z leku usunął markę Epanutin, w związku z czym preparat, choć de facto był taki sam, nagle nie podlegał regulacji cenowej.

Po tej zagrywce Pfizer zaczął co jakiś czas podnosić cenę leku – w ciągu czterech lat łącznie o 1600 proc. A dystrybutor Flynn dorzucał swoją marzę i w efekcie cena finalna skoczyła o 2600 proc.

Przedstawiono też dane, z których wynika, że w 2012 roku NHS (brytyjska służba zdrowia) płaciła rocznie ok. 2 mln funtów za refundację leku, a w 2013 roku musiała wypłacać już 50 mln funtów.

„Ponieważ Pfizer i Flynn byli dominującymi dostawcami leku w Wielkiej Brytanii, NHS nie miał innego wyboru, jak zapłacić niesprawiedliwie wysokie ceny za ten niezbędny lek” – oświadczyło CMA.

Pfizer oraz Flynn muszą się teraz ustosunkować do najnowszych ustaleń CMA. Potem sąd zdecyduje, czy koncerny farmaceutyczne złamały prawo i czy będą musiały zapłacić karę.

Nawet jeśli Pfizer czy Flynn zostaną uznane winne nielegalnego procederu, ewentualnie zasądzona kara wydaje się jednak „drobnymi” w stosunku do ostatnich gigantycznych wpływów, jakie Pfizer zanotował po sprzedaży szczepionki przeciw Covid-19.

Miliardy Pfizera. Koncern zaciera ręce. Szykuje się „trwały popyt” na szczepionki przeciwko COVID-19

Źródło: Reuters

REKLAMA