„Lex TVN” to ustawka? „Co się zmieni w polskich mediach? Nic”

Obrady Sejmu RP Foto: PAP/Tomasz Gzell
Obrady Sejmu RP. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Podjęliśmy decyzję, że będzie takie poluzowanie, to wyjście naprzeciw inwestorom – powiedział w środę Marek Suski (PiS), odnosząc się do zapowiedzi zgłoszenia przez PiS w Senacie poprawki do „lex TVN” mówiącej, że nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie muszą spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG.

Suski był pytany o zapowiedź, że PiS złoży w Senacie poprawkę. Dopytywano go czy to będzie dotyczyć tylko tych, którzy nadają przez satelitę – czyli TVN24, ale już nie naziemnego TVN.

Suski potwierdził, że tak będzie, przekonywał, że PiS wyszedł już naprzeciw inwestorom.

– Jest bardzo duży okres vacatio legis na znalezienie partnerów w EOG, więc to wydłużenie tego okresu jest wyjściem naprzeciw, mimo że inwestor wiedział, że inwestując w tę stację łamie polskie przepisy – powiedział.

Suski był też pytany, czemu poprawka będzie dotyczyła tylko nadawania satelitarnego.

– Zdecydowało to, że tu jest o wiele większa konkurencja i że chcemy, by ten rynek medialny w Polsce mógł się rozwijać. Taką podjęliśmy decyzję, że będzie takie poluzowanie, to wyjście naprzeciw inwestorom – odpowiedział polityk.

Na uwagę, że senatorowie niezależni zapowiadają, że nie przyjmą tej poprawki, Suski powiedział, że jeszcze jej nie widzieli, a jak zobaczą, to może zmienią zdanie.

Dopytywany jak to się stało, że ta poprawka nie została uchwalona w Sejmie, stwierdził, że „gdzieś zaginęła w drodze”.

Suskiego spytano też, czy jest wdzięczny trojgu posłów Kukiz’15, którzy poparli nowelę.

– Jestem wdzięczny wszystkim posłom, którzy dbają o szanowanie prawa w Polsce – odpowiedział poseł PiS. Dopytywany, co sprawiło, że Paweł Kukiz zmienił zdanie, Suski powiedział, że jego zdaniem „po prostu przeanalizował sytuację i doszedł do wniosku, że to jest dobre dla Polski”.

Suski przekonywał, że zachowanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek dotyczące reasumpcji głosowania o odłożenie posiedzenia Sejmu było zgodne z regulaminem. Pytany, jakimi argumentami przekonywali posłów Kukiz’15, by zagłosowali przeciw odłożeniu posiedzenia, poseł PiS odparł, że użyto „argumentów odpowiedzialności”. – Posłowie (Kukiz’15- PAP) powiedzieli, że się pomylili, i chcą naprawić błąd – stwierdził.

„To już właściwie gangsterka”. Sejm pod rządami PiS stał się maszynką do głosowania „do skutku” [KOMENTARZE]

Sejm uchwalił w środę wieczorem nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Według noweli koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Sejm przegłosował „lex TVN”. Sprawdź jak głosowały partie

Jak podkreślał na Twitterze prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski, po wejściu w życie „lex TVN” w mediach w Polsce nic się nie zmieni.

„Co teraz zrobi Discovery? Sprzeda. Komu? Niezależnemu europejskiemu funduszowi w Luksemburgu. Podpisze z nim klauzule o odsprzedaży na żądanie i umowę o zarządzaniu równowartą kwocie sprzedaży żeby podatki wyszły na zero. Co się zmieni w polskich mediach? Nic” – skomentował publicysta.

Również posłowie Konfederacji podczas wczorajszej konferencji prasowej wskazywali, że „lex TVN” to „jeden wielki teatrzyk”.

Konfederacja zabrała głos ws. „lex TVN”. „Cały ten spór jest jednym wielkim teatrzykiem” [VIDEO]

Źródła: PAP/Twitter/nczas.com

19 KOMENTARZE

 1. Ustawka czy nie ustawka, dla pożytecznych idiotów antyszczepów to był test, czy ich idole są konserwatywnymi liberałami aktywnie sprzeciwiającymi się niszczeniu przedsiębiorcy przez państwo, czy ten ich 🐎serwatywny liberalizm to ściema i lep na pożytecznych.

 2. A podobno, według pana Wrońskiego (ale nie tego z GW), będzie można licencjonować (lub nie) wszystkich nadawców internetowych.

 3. Przyszło mi na myśl, że to bedzie taki gest pod PADa aby on to mógł na końcu zawetować i w ten sposób dostać „bilet wstępu” do WH ( a to dla nich – przecież najwazniejsze…).

  • Trudno w to uwierzyć. Może PAD będzie MUSIAŁ to w końcu zawetować?
   I nawet może się okazać, że to „wielki sukces rządu i kolejna porażka opozycji”…

 4. To nie musi być ustawka, lecz kapitulacja.
  W każdym razie akcja Kaczyńskiego kosztowała dużo energii i pieniędzy. No cóż:
  „No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo”.
  Inżynier Mamoń.

 5. Nad koncesjami na nadawanie satelitarne Polska nie ma wladzy , dlatego to nie jest ustepstwo tylko mydlenie oczu. Jesli rzad amerykanski straci kontrole nad TVN-em to ja straci. Do niezaleznego funduszu moga sie zwrocic Niemcy albo Rosjanie z jeszcze lepsza oferta. Rzad USA predzej sam rozwali TVN niz pojdzie na cos takiego

 6. Rozwalenie TVN-u zalatwia PIS-owi , to o czym marza , czyli uzyskanie statusu wiecznego i jedynego amerykanskiego agenta. Poprawka , ktora zawieruszyla sie i ktora podrzucono senatowi dowodzi ,ze gra nadal sie toczy. Konfederacja nie moze byc na sali i wstrzymac sie od glosu . Powinni albo zatrzasnac sie w kiblu , albo znienacka znalezc sie na kwarantannie. Oczywiscie to jest scenriusz nie dla zrobionych palcem

  • Ale po co Konfederacja ma cos robić, skoro pis dla jej dobra tę sprawę załatwi? Przynajmniej tak do tej pory pisałeś, że to cholernie wzmocni K.

   Po różnych analizach uważam, że K. zagłosowała słusznie.

 7. Siedza jak sledzie jeden na drugim, kazde panstwo trzyma 1meter dystans w parlamencie.
  Po co te maski jak sie tloczy, takich sejmow nie nie ma na calym swiecie, moze w Nigeri
  Ci poslowie sa za durni by przestrzegac zlecenia WHO

 8. „powiedzieli, że się pomylili, i chcą naprawić błąd” – no coś takiego… Wydawało mi się, że w podobnych przypadkach rzeczywiście może to być zaprotokołowane i przechodzi do historii inaczej, ale nie ma wpływu na głosowanie, nie ma powtórek głosowania. Wyjątkiem mogą być obiektywne trudności techniczne, gdzie uwagę zgłosi jakaś wyraźna ilość posłów, ale nie trzech (troje?).

 9. A tu – po 2-godzinnej przerwie, gdzie zapewne przekonywano owych posłów do słusznej linii partii – chcą się poprawić w głosowaniu.
  CYRK na kółkach. A w zasadzie to być może przestępstwo.

Comments are closed.