To miał przykryć „lex TVN”? Rząd szykuje zmiany w przepisach o obowiązkowych szczepieniach

Premier Mateusz Morawiecki i jego Narodowy Program Szczepień. Foto: PAP/nczas.com
Premier Mateusz Morawiecki i jego Narodowy Program Szczepień. Foto: PAP/nczas.com
Prenumerata NCZ! z prezentem
Gdy głównym tematem w mediach był „lex TVN”, po cichu, 2 sierpnia, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Jak się okazuje, władza szykuje zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowych szczepień. Czy to te działania miały być przykryte przez poselski projekt dotyczący zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, złożony w Sejmie 7 lipca?

Prace nad rządowym projektem jeszcze nie nabrały rozpędu, bowiem 3 sierpnia został on skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Wiadomo jednak, co w przepisach dotyczących obowiązkowych szczepień chce zmienić PiS.

Zmiany dotyczą ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 roku. Rząd warszawski chce m.in. uchylić w art. 17 ust. 1a – czyli zwolnienie z obowiązku poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym osób, które przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres krótszy niż trzy miesiące.

Rząd chce też dodać w art. 17 ust. 2a w brzmieniu: „2a. Obowiązkowe szczepienie ochronne, wraz z poprzedzającym je lekarskim badaniem kwalifikacyjnym, jest przeprowadzane w terminie wskazanym przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad osobą obowiązaną do poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu, uwzględniającym terminy określone w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok, o którym mowa w ust. 11” – czytamy w projekcie.

Ustęp 11 odnosi się do Programu Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego. „Główny Inspektor Sanitarny ogłasza w formie komunikatu, w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw zdrowia, Program Szczepień Ochronnych na dany rok, ze szczegółowymi wskazaniami dotyczącymi stosowania poszczególnych szczepionek, wynikającymi z aktualnej sytuacji epidemiologicznej, przepisów wydanych na podstawie ust. 10 i art. 19 zalecane szczepienia ochronne ust. 10 oraz zaleceń, w terminie do dnia 31 października roku poprzedzającego realizację tego programu” – czytamy w ustawie.

Ponadto postulowane zmiany dotyczą utworzenia „raportu o przypadkach niewykonania obowiązkowych szczepień ochronnych”.

Rządzący chcą wprowadzić bowiem w art. 17 ust. 9a i 9b o następującym brzmieniu:

„9a. Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad osobą małoletnią przekazuje państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu, właściwemu dla miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, imienny wykaz:

1) osób małoletnich objętych obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi, które nie były poddane lekarskiemu badaniu kwalifikacyjnemu albo u których nie zostały przeprowadzone obowiązkowe szczepienia ochronne, mimo niestwierdzenia u nich przeciwwskazań do szczepienia,

2) osób sprawujących prawną pieczę nad osobą małoletnią, o której mowa w pkt 1, o ile jest to możliwe do ustalenia

– zwany dalej „raportem o przypadkach niewykonania obowiązkowych szczepień ochronnych”.

9b. Raport o przypadkach niewykonania obowiązkowych szczepień ochronnych zawiera dane:

1) osoby małoletniej, o której mowa w ust. 9a pkt 1:

a) imię i nazwisko,

b) datę urodzenia,

c) numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,

d) adres miejsca zamieszkania,

e) rodzaj i liczbę niewykonanych obowiązkowych szczepień ochronnych wraz ze wskazaniem przyczyn niewykonania tych szczepień – o ile są znane;

2) osób, o których mowa w ust. 9a pkt 2:

a) imię i nazwisko,

b) numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,

c) adres miejsca zamieszkania.”.

Na razie jest to jednak tylko projekt zmian przepisów dotyczących m.in. obowiązkowych szczepień. Czy i w jakim zakresie zmiany zostaną uchwalone, to się dopiero okaże.

Sejm przegłosował „lex TVN”. Sprawdź jak głosowały partie

Źródła: sejm.gov.pl/nczas.com

58 KOMENTARZE

 1. Brawo! Tylko czemu tak późno? Nie da się zdążyć z wyszczepieniem degeneratów do jesieni. Głosowanie, senat, podpis Dudy, vacatio legis, kolejka do szczepienia, 1 dawka, 5 tygodni czekania na drugą, 2 tygodnie aż wytworzy się przeciwciała….. Efekt moze dopiero na wiosnę.

   • TW Sabina jest taki „kumaty”, bo gdy był w ZOMO w stanie wojennym, nie dość że faszerowali go psychotropami, to miał kiepełe tyle razy obitą, że aż dziw że cokolwiek umie pisać. A już podszywając się pod innych, debilizm wynikający z treści bzdetów, potwierdza…

 2. Za mała chyba rzecz, by ją przykrywać.
  ‚Ustawa medialna”, to może kryć jakieś cesje typu 447 lub „konieczność przeprowadzenia nowych wyborów, po „upadku rządu” – oczywiście te ustalenia nie dzieją się raczej bez świadomości najważniejszych osób „dzisiejszego rozdania”….Płodozmian musi być

   • Od dłuższego czasu myślałem, że wykształcenie to tak chyba na prawdę jest zniekształcenie, pomijając jednostki, które coś pożytecznego umieją. Ale teraz te horbany i guty i cała zgraja „naukowców” i „profesorów” już mi kompletnie skreśliła dobre myślenie o wykształceniu, aż wstyd dyplom pokazać komukolwiek…

    • Jaki dyplom? Im wyższe wykształcenie i status materialny (też dowodzi mądrości, głupki się majątku nie dorabiają) tym więcej zaszczepionych. A nie szczepi się głównie ciemna wiocha i menelstwo w blokowiskach. A już najmniej wasi idole, niepiśmienni Murzyni w Burkina Faso, tam jest poniżej promila zaszczepionych😋

     • Wyjaśnij zatem jakim cudem tysiące profesorów przyklepały nagrodę Nobla dla twórcy lobotomii ? Kilkadziesiąt lat później tacy sami profesorowie lansowali teorię jakoby papierosy były kompletnie nieszkodliwe. No ale możemy też uprościć – jakim cudem rok w rok już „eksperci” gdaczą jakoby korona wygasała w okresie letnim, skoro już w 2020 ten mit obalił przypadek Brazylii, zaś obecnie robi to np. Izrael, UK czy Hiszpania ?

    • Wykształcenie może świadczyć o posiadanej wiedzy i\lubi umiejętnościach. Ale, w obecnych czasach, nie świadczy o honorze, moralności i MĄDROŚCI.

 3. Mam nadzieję, że do tego czasu PIS zostanie pozbawione władzy. A obowiązek szczepień zostanie zamieniony na dobrowolny. Oraz, że ilość rekomendowanych szczepień zostanie zredukowana. Chrońmy dzieci, chrońmy polska populację. Wybierajmy autentyczną prawicę.

  • Był taki oszust nie lekarz (nazwisko na W, nie pamiętam), który sfabrykował dane o rzekomym wywoływaniu autyzmu przez szczepionkę MMR. Oszustwo udowodnione, ale wielu rodziców w GB przestraszył, przestali dzieci szczepić i znów pojawiła się odra. Ja bym was kłamliwi propagandziści antyszczepstwa do więzienia wsadzał.

   • Nie zajmuję stanowiska w tej sprawie (nie jestem kompetentny). Ale po wpisaniu do Googl’a hasła SZCZEPIENIA, A EPIDEMIE CHORÓB MÓZGU U DZIECI można ściągnąć pracę pani profesor, która chyba jednak jakoś wiąże szczepienia z chorobami.

   • Fabrykujesz to Ty, ale fakty. Jeśli już, to ów W. nie pisał nic o wywoływaniu autyzmu przez szczepionkę, a korelacji stanów zapalnych w jelitach i autyzmu. W sumie piszę to, bo może ktoś potraktuje twoje brednie poważnie. Lub jak Kar_Mac nie wie o co chodzi. A to oszustwo przed sądem zostało obalone, bo artykuł miał 2 autorów, z czego ten drugi walczył i wygrał.

 4. Oni jeszcze się łudzą „…terytorium Rzeczpospolitej Polskiej” nie ma suwerennego kraju bo zbyt dużo Traktatów podpisali od 2004r. Polska została już dawno sprzedana do Brukseli.

 5. Lekarz musi przeprowadzić badanie kwalifikacyjne, które ma na celu wykluczyć przeciwskazania określone przez producenta w chpl. Badanie takie to nie np. osłuchanie tylko np. sprawdzenie, czy nie występuje nadwrażliwość, na którykolwiek ze składników. I to on ma wykluczyć a nie się zapytać tylko o uczulenia. Jeśli lekarz nie potrafi wykluczyć przeciwskazań, a często nie da się tego zrobić to nie może wykonać zabiegu bez waszej zgody. Dlatego podsuwają zgodę na szczepienie.

  • Gdyby idiotyzmy antyszczepstwa prezentowane wyżej miały obowiązywać powszechnie, to by medycyny nie było. Podanie jakiejkolwiek szczepionki, jakiegokolwiek leku musiały by poprzedzać wielotygodniowe testy alergiczne na wszystkie składniki preparatu. I te testy najpierw by trzeba wynaleźć. Płaskoziemcy przy antyszczepacki prezentują się niemal rozsądnie 😜

    • Ty debilizmy podajesz Urbanie Horbanie, nigdzie nie jest napisane że lekarz ma przez badanie l wykluczyč uczulenie na składniki preparatu. To jest niewykonalne w masowej medycynie. Na sabatach antyszczepów takie brednie bajaj, nie na publicznym forum gdzie zaglądają też lekarze by sprawdzić jak im paranoiczni durnie pracę sabotują

     • Skoro jest niewykonalne, to nie może być obowiązku. Zresztą, obowiązki przeprowadzania na sobie zabiegów medycznych dotyczą tylko zwierząt, skoro się za takie uważacie, wasz wybór. Człowiek nie ubezwłasnowolniony decyduje sam o swoim ciele i żadne segregacyjne, czy komunistyczne paragrafy nie zniosą tego prawa. Przemoc wobec niewinnych nigdy nie będzie prawem.

   • Gwałcisz logikę nazywając antyszczepionkowcami jednostki przeciwne jakiemuś konkretnemu szczepieniu. Tym samym obrażasz w ten sposób np. moją matkę, która reaguje NOPem na szczepienia przeciwko grypie, ale np. szczepi się Prevenarem 13 czy też na WZW. Jestem ciekaw, czy sam jesteś zaszczepiony wszystkimi istniejącymi szczepionkami.

  • Głos rozsądku, jeden!
   By szczepić trzeba mieć czym, szczepionki nie ma i najprawdopodobniej nie będzie nigdy, koncernom nie jest ona potrzebna, bo i na co? by płacić odszkodowania? a z wtykaniem „preparatów” komu popadnie radzą sobie coraz lepiej.
   Durnie podpisują zgodę na niesprawdzony eksperyment i do tego za darmo, pięknie….

 6. Komuno wróć, tak skorumpowanej i wrogiej Polakom bandy przy władzy i to nie tylko w rządzie, bo w sejmie, senacie też to nie było. Komuniści przy nich to patrioci i uczciwi ludzie.

 7. Oczywiście że lex TVN to zasłona tych co stoją za Pis, Po / Ko, TVN …
  fałszywa pandemia, maseczki, szprycowanie, paszporty Covidowe …
  do tego szczucie na Białoruś, Iran, Rosję …
  Discovery już się ustawiło na upatrzonej pozycji :)
  za nimi stoi CIA, Operacja Mockingbird …

  • Oczywiste, że teatr dla gawiedzi ma to przykryć, nie aborcja, marsze lewaczek, a TVN. Druk 1449 ma ponad 200 stron, spróbujcie przeczytać, bo szykują nam psychuszki i zamykanie za schizofrenię bezobjawową, tępe trolle tu ostatnio urzędujące myślą (o ile można nazwać to myśleniem), że ich to nie dotknie, są jak ci żydzi idący do getta dla swojego dobra.

Comments are closed.