Pod osłoną „lex TVN”. Nawet 30-dniowa kwarantanna dla podejrzanych o zakażenie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. / foto: PAP
Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. / foto: PAP
Gdy głównym tematem w mediach był „lex TVN”, po cichu, 2 sierpnia, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Jak się okazuje, władza szykuje ogrom zamian w przepisach dotyczących zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Czy to te działania miały być przykryte przez poselski projekt dotyczący zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, złożony w Sejmie 7 lipca?

Wczoraj pisaliśmy o zmianach w przepisach dotyczących obowiązkowych szczepień. W rządowym projekcie liczącym blisko 300 stron jest ich jednak znacznie więcej.

Rząd warszawski w przygotowanej nowelizacji chce nadać państwowemu inspektorowi sanitarnemu nowe uprawnienia. Co więcej, jeśli przepisy wejdą w życie, będzie je on realizował w drodze decyzji.

W rządowym projekcie proponuje się bowiem dodanie do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych m.in. art. 33a w brzmieniu:

„Art. 33a.

1. W stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii państwowy
powiatowy inspektor sanitarny, w drodze decyzji, może:

1) nałożyć obowiązek poddania się indywidualnemu nadzorowi epidemiologicznemu,
w tym poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym;

2) przedłużyć kwarantannę ponad okres wskazany w przepisach wydanych na
podstawie art. 34 ust. 5, do czasu poddania osoby odbywającej kwarantannę
badaniom laboratoryjnym mającym na celu wykluczenie zakażenia, nie dłużej niż
do 30 dni.

2. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może wystąpić do lekarza
sprawującego opiekę nad osobą zakażoną o przedłużenie hospitalizacji, izolacji lub
izolacji w warunkach domowych, do czasu poddania tej osoby badaniom laboratoryjnym
mającym na celu wykluczenie zakażenia.

3. Działania przeciwepidemiczne, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być
odpowiednio stosowane wobec osoby zakażonej lub podejrzanej o zakażenie
biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, który spowodował wprowadzenie stanu
zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, a także wobec osoby, która w okresie
odpowiadającym okresowi wylęgania choroby zakaźnej wywołanej tym biologicznym
czynnikiem chorobotwórczym przebywała na obszarze jej występowania lub w inny
sposób była narażona na zakażenie, w szczególności w przypadku zakażenia lub narażenia
na zakażenie wariantami biologicznego czynnika chorobotwórczego o nieustalonej
charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości lub
zjadliwości.

4. Do decyzji, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy art. 33 ust. 3 i 3a.”.

Oznacza to, że państwowy inspektor sanitarny w myśl tych przepisów będzie mógł przedłużyć do miesiąca kwarantannę. Chodzi także o przypadki „podejrzenia o zakażenie”.

Co więcej, będzie mógł to zrobić na mocy decyzji, która to ma „rygor natychmiastowej wykonalności” (art. 33 ust. 3). Ponadto decyzje te „wydawane w przypadku podejrzenia zakażenia lub choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej, stanowiącej bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób:
1) mogą być przekazywane w każdy możliwy sposób zapewniający dotarcie decyzji do adresata, w tym ustnie;
2) nie wymagają uzasadnienia;
3) przekazane w sposób inny niż na piśmie, są następnie doręczane na piśmie po ustaniu przyczyn uniemożliwiających doręczenie w ten sposób” – czytamy w art. 33 ust. 3a.

To miał przykryć „lex TVN”? Rząd szykuje zmiany w przepisach o obowiązkowych szczepieniach

Źródło: sejm.gov.pl

28 KOMENTARZE

 1. Szkoda tylko, że Dobromir nic nie wiedział o druku 1449, zapytany o to u Roli. Dziwne…Powiedział też, że maski nie są problemem a on bez maski nie będzie mógł wypowiedzieć się na mównicy. Więc nosi, mimo że są one bez sensu.

 2. Czyli 30 dniowy areszt domowy dla kazdego podejrzanego. Tego nie wymyslił nawet stalin i adolf. Bez odwolania. Bez sądu. Bezprawie. Ale po zmianie wladzy bedzi mozna wykorzystac ten przepis wobec dzisiejszych wlodarzy.

  • Stalin, Adolf i Mikke by się tak nie samo ograniczali do tylko 30 dni. Bezterminowo, aż się władzy odwidzi. Mikke gdy proponował segregację sanitarną w 2007 roku nie przewidywał dla zamkniętych na jego wniosek ludzi żadnych terminów granicznych.

  • J. Mikke postulował w 2007 roku by wprowadzić łagry, które nazwał „hivisoriami”. Był mocno niezadowolony że ministrowie takich łagrów jego pomysłu nie wprowadzili, nawet chciał ich za to sądzić. Obecna władza też łagrów nie wprowadza, zatem oczekuję ponownego oburzenia posła Mikke 😋

    • Jak to pomylił? Upppsss, przez pomyłkę wsadziłem ministrów do więzienia, ale głosujecie na mnie, może teraz się już nie mylę 😁
     Nie bredź, Mikke nigdy nie przyznał że się pomylił, ja go na obłudzie przyłapałem.

   • Jak długo będziesz porównywał HIV do C19?” W przypadku dżumy czy „ptasiej grypy” zarażonych bierze się bez pytania za łeb – i izoluje. Czemu w tamtych przypadku nikt nie mówi o „prawach człowieka”? -to część jego wypowiedzi.Co z niej wynika?Ano to manipulatorze,że poważna choroba jaką jest dżuma(nawet 80% śmiertelności,ptasia grypa była tylko próbą generalną przed C19),jest zestawiana przez ciebie z jakimś wiruskiem,który zabija śladowo i głównie schorowanych starców.

    • W sąsiednim wątku wasz antyszczepaków idol Martyka porównuje HIV do Covid-19, to ja nie mogę?
     I ten „marginalny wirusek” zabijający starców (starcy to podludzie?) zabił przez niecałe 2 lata 75 tysięcy Polaków, a wirus HIV od kiedy istnieje poniżej 1,5 tysiąca. Wiem że teraz antyszczepy rozdeptane argumentami będą łgać że dane sfałszowane, niczym złodziej złapany za rękę twierdzący że to cudza ręka

 3. Bez wyroku moga mnie w de pocałować! Od początku plandemii nie przestrzegam zakazów Morawieckiego i nawet policja, straż miejska nie zwracała mi uwagi.

 4. Np to teraz każdego przeciwnika politycznego będzie można zamknąć.
  Ciekawe czy zasrancy z PO i Lewicy za tym zagłosują.

 5. Jesli we Francji tez sa takie ,,przepisy,, to wszystkie zolte kamizelki siedza na kwarantannie a u na pewnie Tuska pierwszego wsadza.

  • Wielu moich znajomych musi zgłosić reklamację do Światowego Spisku Wrażych Szczepskich Sił. Robili testy z objawami infekcji wirusowej, a test wyszedł negatywny. 😋

 6. Rząd w Irlandii zmuszony do przyznania, że Covid-19 nie istnieje. To samo przyznali w sądzie w Kanadzie / Alberta adwokaci głównego szefa zdrowia.
  Domagajcie się dowodów: 1. badań potwierdzających istnienie wirusa cv19, 2. że lockdowny blokują rozprzestrzenianie się wirusów, 3. testy wykrywają wirusa, 4. że maski są bezpieczne i powstrzymują rozprzestrzenianie się wirusów, 5. że szczepionki są bezpieczne i zapobiegają zakażeniom. Takie badania i dowody nie istnieją.

 7. to niedzilski sraczki ciągłej dostanie,i zażąda dodatkowego ochraniacza,-bo nie ruszy się z bloku.,i nie ogłosi rekomendacji/zaleceń/poleceń

 8. Ten cały artykuł jak i komentarze są bez sensu. Ta ustawa nie dotyczy covid, a to z prostego powodu. Nie ma covidka na liście chorób zakaźnych zawartej w tej ustawie.
  Pozdrawiam rozgarniętych inaczej.😂

Comments are closed.