O co chodzi w Afganistanie? Ekspert WYJAŚNIA [VIDEO]

Dr Wojciech Szewko/Fot. screen YouTube/Rafał Otoka-Frąckiewicz
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Rafał Otoka-Frąckiewicz rozmawiał z dr. Wojciechem Szewko z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas na temat sytuacji w Afganistanie.

Ekspert wskazał, że są trzy przyczyny obecnej sytuacji w Afganistanie. – Pierwsza przyczyna bardzo, bardzo dalekosiężna, to jest taka, że (Amerykanie – przyp. red.) po prostu nigdy nie powinni tam wchodzić. To jest pierwsza, podstawowa – mówił Wojciech Szewko.

Po drugie, kiedy już tam weszli, to powinni wejść do tego Afganistanu z jakimś pomysłem na stworzenie państwa, na okupację tego państwa, stworzenie kolejnego stanu Stanów Zjednoczonych – jakiś pomysł polityczny powinien być – dodał.

I ze wszystkich możliwych pomysłów, które można by było sobie wyobrazić, wybrali chyba jeden z najgorszych, a mianowicie uwłaszczenie się po prostu tych dawnych watażków plemiennych, których już raz Taliban zmiótł z powierzchni ziemi, ponownie, ich restytucja. Tych dawnych swoich sojuszników, często przez siebie opłacanych, często tych dawnych mudżahedinów, którzy jeszcze walczyli ze Związkiem Radzieckim, którzy zostali później wyrzuceni przez Talibów też w takim bardzo podobnym zresztą blitzkriegu – wskazał.

Jak dodał, „kiedy już ustanowili jednak tę właśnie grupę i wydatkowali środki faktycznie bez żadnej kontroli”, rozpoczęli rozmowy z talibami.

Szewko zaznaczył, że skala korupcji w Afganistanie jest ogromna. – Tam wielkość korupcji, jednego dealu korupcyjnego potrafiła przekroczyć 700 mln dolarów. W związku z tym to są kwoty już nawet na korupcję euroazjatycką dosyć poważne – mówił.

Wskazał też, że Amerykanie rozpoczynając rozmowy z Talibanem, „uznali – i to uznali de facto prawno-międzynarodowo, przedstawicielstwo Talibanu w Doha, czyli uznali, że jest to ambasada i za plecami swojego sojusznika, którego przecież tyle lat hodowali i finansowali, zaczęli rozmawiać o wycofaniu się i zaczęli negocjować w sprawie potencjalnego włączenia w którymś momencie tego sojusznika, chociaż talibowie od początku mówili, że oni nie będą rozmawiali z psem, tylko z właścicielem – będą rozmawiali po prostu z Amerykanami, którzy są sponsorami, a nie z marionetkowym rządem”.

Źródło: YouTube/Rafał Otoka-Frąckiewicz

19 KOMENTARZE

 1. Profesorowie, doktorzy i inni mędrcy świata. Szybko wam wyjaśnię. Biden na polecenie sorosow i innych scierw tego świata celowo usunął wojska i wiedział jaka będzie kolej rzeczy. Dobrze wiedzieli że ruszy kolejna fala najeźdźców białej cywilizacji i tyle z waszego wykształcenia medrcy

   • Pierdoły! USA finansuje ten taliban! Skąd niby ci prości chłopi mieliby kasę na karabiny, amunicję, działa, transport? Nosz kurna myślcie dziady! I już robią kolejna fale nachodzców! Przecież to o to im chodzi? Sąsiedzi Afganistanu to Iran, Pakistan, te wszystkie saudyjskie Arabię!!! Dlaczego oni nie wezmą tych nachodzców? Bo im nie wolno, nie taki jest plan…

  • A może po prostu nie potrzebują już afgańskich narkotyków?20 lat zalewali świat heroina a teraz nie mają potrzeby bo sprzedają ćpunom strzykawki z wirusem😉podobno już ponad miliard się zaszprycowało,, darmowymi,, z naszych podatków 2 dawkami a jak juz wiadomo będą kolejne 3 potem 4 i 5 co pół roku😂🤣🤣bedziesz sie szprycować bo odporność spada i narkotyk nie efektywny się robi..

  • Bredzisz. Usunąć wojska mógł już Obama, a nie usunął. A on muzułmańskie korzenie ma przecież.
   Przyczyna jest banalnie prosta. Ameryka słabnie w oczach i nie ma sił prowadzić tylu wojen co kiedyś.
   Za chwilę będzie inwazja Chin na Tajwan. Jeżeli USA nie zareagują to następna do pożarcia będzie Litwa – przez Rosję.

  • Po pierwsze Biden ma już bardzo niewiele do powiedzenia. Z informacji, jakie do mnie docierają wynika, że nawet w tym momencie w Białym Domu toczą się obrzydliwe i wulgarne awantury pomiędzy najbliższymi współpracownikami Joe i Kamali. „Nie pozwolę, aby to gó*no spadło na mnie” – wrzeszczała Harris! Sądzę, że dni Bidena w Białym Domu są już policzone…

 2. No to zaczyna się Armageddon bo po wykopaniu Amis z Afganistanu następnym etapem będzie Pakistan.I w ten sposób talibowie dostaną się do broni jądrowej (całkiem demokratycznie).Tak więc może wyglądać pokłosie debilizmu Busha jr.& koszernej Co.

 3. podpowiem inne wytłumaczenie: celowe intencjonalne dozbrojenie talibów przed oczekiwaną przez wiadomo kogo – wojną wszystkich wojen. Ta wojna ma być straszniejsza od innych, więc im więcej broni, im więcej walczących – tym lepiej. Ten sprzęt można było zabrać, lub łatwiej zniszczyć – z jakiegoś powodu nie zrobiono tego. Przekazano i sprzęt i technologię każdemu, kto zapłaci

  • Jeśli się spełnia, to tylko dlatego, że skutecznie realizują swoje plany.
   Ale wątpię w to, choć może niejedno im się udaje.

 4. Przyczyna sukcesu Talibów jest prosta – Stany się wycieńczają (ku prawdziwemu przerażeniu globalistów) i cywilizacja Zachodu rozpada się.
  Coraz to więcej wojen będzie przegranych bo jak pastuchy mogą pogonić US Army to Chińczyki tym bardziej mogą.

 5. W temacie tzw. rabunku „mienia do zagrabienia” żymianie też rozmawiają z właścicielem…

  Kto ma rozum, wie o co chodzi.

 6. Bardzo dobry wywiad z p.Szewko, ale co w Afganistanie będzie się działo to zobaczymy. Mieli czas Amerykanie zniszczyć swoją nowoczesną broń i celowo tego nie zrobili, więc jak wieki temu powiedział Machiavelli – w polityce nie ma przypadków, ani pomyślnych zbiegów okoliczności, jeśli są,to są dobrze wyreżyserowane.

Comments are closed.